Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn. Radni zapoznali się z budżetem

W trakcie listopadowej sesji Rady Miejskiej Cieszyna radni zapoznali się z projektem przyszłorocznego budżetu miasta. Jak przewiduje Ratusz, deficyt może wynieść ponad 38 mln zł.

Cieszyński magistrat w dokumencie zakłada dochody w wysokości ponad 184,7 mln zł, a wydatki mają wynieść blisko 223 mln zł. - Konstruowanie tegorocznego budżetu było wyjątkowo trudne, nawet porównując go do poprzednich, które też łatwe nie były. Już na samym początku prac otrzymaliśmy informację, że dochody wynikające z udziału w podatku od osób fizycznych będą o blisko 2,5 mln zł mniejsze niż w tym roku. Co więcej, od stycznia wzrośnie znów najniższe wynagrodzenie o średnio 7%, a to oznacza znaczny wydatek, a nakłada się na to galopująca wręcz inflacja - wzrost cen mediów, nie tylko energii elektrycznej, ale gazu, wody, paliw i innych towarów które musimy nabywać. Dlatego też procedura konstruowania budżetu polegała na szukaniu kompromisu między ograniczonymi dochodami a rosnącymi wydatkami, w szczególności bieżącymi - analizowała Alicja Dąbrowska, skarbnik miasta.

Wśród największych planowanych inwestycji Ratusz wymienia kontynuację projektu "Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju - rozwój transgranicznej turystyki" (za ponad 17 mln zł), modernizację stadionu przy al. Jana Łyska (wycenioną na 8 mln zł, chociaż niedawno wybrany wykonawca zrezygnował z realizacji przedsięwzięcia), przebudowę ul. Zofii Kossak-Szatkowskiej (5,5 mln zł) oraz zakup autobusów elektrycznych (ponad 4,6 mln zł). Miasto wyda też pieniądze na program likwidacji niskiej emisji (ponad 1,6 mln zł) i wymiany pieców (1 mln zł), remonty innych dróg gminnych (1,5 mln zł) oraz modernizację murów oporowych i historycznych (1 mln zł).

Głosowanie nad budżetem odbędzie się na grudniowej sesji Rady Miejskiej.

Nagranie z sesji listopadowej dostępne jest tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-01 21:43:20
tom lem: No, No - bardzo ciekawe!! zwłaszcza tłumaczenie samej Szanownej Pani (1:38:00 ) wydzierżawienia obiektu gminnego na okres dłuższy niż trzy lata, bez stosownej uchwały rady miasta w tej sprawie. Cóż tak się dzieje gdy nie zostały wyciągnięte konsekwencje wobec podpisujących umowę dzierżawy na 10 lat, kampingu przy Alei Łyska, przez wiedzy I zastępcę I burmistrzyni miasta. Tłumaczenia Pani Burmistrza są porażające .... kontekście troski o przedsiębiorców. ( 1:42:00 ) jeszcze lepszy d^pochron samego I zastępcy ;-)
2021-12-01 21:53:35
tom lem: ... o głosie w tej samej jw. sprawie, I Zastępcy Przewodniczącego RM, jednocześnie Przewodniczącego Klubu CRS, opartym na wierze i chęci lepiej nie wspominać.
2021-12-02 08:25:36
tom lem: ... charakter kierownictwa magistratu cieszyńskiego ujawnia się ( 1:42:00) ZA WSZYSTKO ODPOWIADA Kierownik Schroniska Młodzieżowego, który podpisywał umowy z dzierżawcami za zgodą Szanownej Pani ( ciekawe co sobie myśli człowiek wypowiadający te słowa " On niewinny Ona winna, Ona dawać nie powinna") Co na to, naiwny kierownik - liczy na przedłużenie angażu w następnej kadencji z poparciem I Zastępcy Burmistrza, czy bierze swój podpis na klatę wraz z przekroczeniem uprawnień, bo na obronę ze strony Szanownej Pani, może liczyć jak na paczki do Michałowa;-)
2021-12-02 09:43:56
Wiederholec: tom lem przypomnij mi proszę co dzieje się z willą, którą sprzedała Pani Burmistrz na początku swojej kadencji.
2021-12-02 09:56:58
tom lem: ... któżby dziś pamiętał o willi sprzedanej na początku kadencji za marny grosz wraz z działką w centrum miasta (też bez zgody RM). Pomijając działkę, ta willa dziś rozkwita - mchem i porostem ;-)
2021-12-02 10:39:29
Wiederholec: Tak myślałem, że niszczeje. Jeszcze kilka lat i trzeba będzie zburzyć ze względów bezpieczeństwa a następnie się wybuduje blok mieszkalny tzn. apartamentowiec.
2021-12-02 14:12:19
tom lem: ... chyba, że komisja "rewizyjna" po kadencji tych włodarzy z szemranej łaski, unieważni umowy które były sklecone na możliwości sprzedaży lokali mieszkalnych, nie gminnych działek przylegającej do budynku w którym lokale się mieszczą ;-) to inwestorowi pozostanie lokata w apartamentowiec o powierzchni obecnej zabudowy.
2021-12-02 17:42:12
Skywalker: Wiederholec trzeba było kupić, by cię teraz bezinteresowna zawiść nie skręcała
2021-12-02 19:20:44
tom lem: Skywalker: ty wiesz, ze na twoje komentarze brak słów, tym bardziej lajk'ów ;-)
2021-12-03 11:48:17
oxjas1: Jak rozumiem, caly swiat, a przynajmniej UE zazdrosci Polsce stanu gospodarki ? Czy to juz odwolano oficjalnie, czy nie? Bo tyle razy slyszelismy o tej zazdrosci, ze juz prawie mozna uwierzyc ?!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: