Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dębowiec. Budżet na przyszły rok przyjęty

Rada Gminy Dębowiec na wczorajszej (30.11) sesji jednogłośnie przyjęła projekt budżetu na 2022 rok.

Jak wynika z dokumentu, gmina zaplanowała dochody w wysokości ponad 31,2 mln zł, a wydatki na kwotę ponad 33,6 mln zł. Deficyt w wysokości blisko 2,4 mln zł magistrat zamierza pokryć nadwyżkami z lat ubiegłych, wolnymi środkami na rachunku bieżącym oraz pożyczką na kwotę ponad 163,6 tys. zł.

- Podeszliśmy do tego budżetu dość optymistycznie, zobaczymy w trakcie roku jakie dochody będą wpływać. To może tak dobrze nie wyglądać, nawet w tym roku wpływają do nas subwencje i środki wyrównawcze - analizował projekt wójt Tomasz Branny.

Samorządowiec zwracał też uwagę na znaczący wzrost kosztów energii elektrycznej. - W budżecie przyjęliśmy podwyżkę w wysokości 40%, natomiast po przygotowaniu projektu został rozstrzygnięty przetarg w naszej powiatowej grupie zakupowej. Wynika z niego, że podwyżka energii elektrycznej wyniesie 93%. Będziemy musieli zwracać na to uwagę w kontekście oświetlenia ulicznego i wykorzystywania energii. W tym roku wykonaliśmy dwie instalacje fotowoltaiczne, by zapobiec tak drastycznym podwyżkom cen w przyszłości - podkreślał.

Wśród planowanych inwestycji znalazły się między innymi dwie przebudowy dróg gminnych - Polnej w Dębowcu oraz Stromej w Iskrzyczynie. Gmina pozyskała na ten cel dofinansowanie w kwocie 4,75 mln zł z programu rządowego Polski Ład. - Nie liczyliśmy na tak wysokie dofinansowanie. Przy tym otrzymanym próbujemy bardziej zmodernizować te ulice, poprawić bezpieczeństwo korzystających z tych dróg. Nie wszędzie się to da, ale chcielibyśmy zaprojektować chodniki i oświetlenie, a szerokość dróg będzie wynosić około 5 metrów - mówił Branny.

Magistrat planuje także zakup wozu strażackiego. - Mamy zabezpieczone w budżecie 250 tys. zł. To oczywiście część pełnej kwoty - wystąpiliśmy przez komendę powiatowej straży pożarnej w Cieszynie o dofinansowanie ze środków ministerialnych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Mamy nadzieję, że pieniędzy wystarczy, ale już wiemy, że niekoniecznie tak będzie, z powodu wysokiego kursu euro i ogólnego wzrostu cen na całym świecie - wyjaśniał wójt.

Nagranie z sesji można obejrzeć poniżej:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: