Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: Przejście od Regera. Czy potrzebne?

Przejście przez Budynek Muzeum i dziedziniec Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie od ul. Regera było otwarte od dawna. Można nim było przeciąć dziedziniec muzeum i wyjść w Parku Pokoju przez główną bramę. Mieszkańcy Cieszyna przyzwyczaili się do tego skrótu. Jednak w czerwcu br. brama została zamknięta, otwiera się jedynie na czas dostawy np. do dzierżawiącej lokal na terenie budynku Muzeum – kawiarni Cafe Muzeum.

Po ostatnim artykule zamieszczonym na łamach portalu w dziale „Wiadomości z gmin i powiatu”, w którym Dyrektorka cieszyńskiego Muzeum, Irena French wyjaśniała powody swojej decyzji (Dlaczego brama Muzeum od ul. Regera została zamknięta), argumentując m.in. tym, że takie wejście jako niestrzeżone zagraża bezpieczeństwu zbiorów (z przejścia można wejść bezpośrednio na teren wystawy, a przejście to nie jest pilnowane przez strażnika – ten pilnuje wejścia głównego), ale też korzyści dla Muzeum: nikt nie śmieci w bramie, nie załatwia się etc., a sprzedaż biletów wcale nie spadła w tym czasie, ale się zwiększyła.

Po emisji tej wiadomości zadzwonił do Redakcji sympatyczny Czytelnik z prośbą o możliwość skomentowania artykułu. Wyjaśniłam mu, że jest to artykuł w opłaconym dziale, w którym gminy zamieszczają swoje informacje – z zasady wyłączone są w nich komentarze, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku artykułów sponsorowanych. Obiecałam jednak, że Redakcja pochyli się nad tym tematem i opublikuje własny artykuł – tym razem z możliwością komentowania.

Jak obiecałam – tak uczyniłam, zwróciłam się z zapytaniami do Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Natasza Gorzołka: - Czy pojawiły się jakieś możliwe do zrealizowania kompromisowe rozwiązania (np. montaż kamery w przejściu)? Czy Pani Dyrektor je rozważała? Być może Cafe Muzeum byłoby skłonne np. zapłacić za takie urządzenie?

Dyrektor Muzeum, Irena French: - W sieni od ul. Regera jest zamontowana kamera monitoringu, ale ona nie zastępuje strażnika, a z tej sieni jest wejście do galerii wystaw czasowych i na ekspozycję stałą. Strażnik nie jest w stanie zareagować, jeśli otwarte wejście do galerii dzieli kilka metrów od otwartej bramy gospodarczej, przylegającej do ulicy. W temacie bezpieczeństwa zbiorów nie może być mowy o kompromisie. To jest kwestia wytycznych planu ochrony i odpowiedzialności - mojego ich przestrzegania. Pałac jest siedzibą Muzeum i to jest jego priorytetowa funkcja. Kawiarnia nie jest równorzędnym podmiotem, ale najemcą pomieszczeń Muzeum. Działa na terenie Muzeum, które jest obiektem podlegającym obowiązkowej ochronie zgodnie z ustawą o ochronie osób i mienia.

NG - Czy w przeciągu ostatnich lat, kiedy przejście było otwarte coś zostało skradzione z Muzeum?

Irena French: - Nie. Akurat takie zajście miało miejsce w kawiarni i to przejście złodziej wykorzystał, ale w żadnym razie nie to było powodem mojej decyzji.

NG: - Czy to prawda, że strażnik Muzeum, który jest zatrudniony już w Muzeum, ma możliwość obserwacji bramy od środka?

Irena French: - Tak, ale wartownia znajduje się przy głównym wejściu. [ad1] [ - patrz odpowiedz pierwsza - przyp. red.]

NG: - Czy monitoring Straży Miejskiej, którym objęte jest centrum, obejmuje ul. Regera? Być może wystarczyłoby podpiąć kamerę, a ją do systemu SM?

Irena French: - Tak, obejmuje ją kamera z wieży ratuszowej. Ale nagranie podejrzanej osoby czy rejestracja odjeżdżającego samochodu policji nie usatysfakcjonuje. To wejście nie ma fizycznej ochrony.

 

NG: - Czy umowa z najemcą - Cafe Muzeum - nie określa możliwości wejść i wyjść na teren kawiarni? Czy w umowie znajdują się zapisy dotyczące możliwych wejść?

Irena French: - Nie. W umowie jest zapis o odpowiedzialności za ewentualne szkody zaistniałe w obu sieniach. Sień od ul. Regera jest bramą gospodarczą, umożliwiającą zaopatrywanie kawiarni w towar, stąd kawiarnia dysponuje kluczem do bramy.

NG: -  Jakie przychody dla Muzeum daje najem pomieszczeń Cafe Muzeum? Jak długo Cafe Muzeum wynajmuje pomieszczenia od Muzeum?

Irena French: - Obecny najemca wynajmuje te pomieszczenia od 5 lat. Poprzedni najemca, który często zalegał z płatnościami, prowadził kawiarnię 15 lat. Wcześniej na terenie Muzeum nie było kawiarni. Obecny czynsz (powierzchnia wynajmowana to niecałe 200m2 plus 1/4 dziedzińca) wynosi 3470 zł netto miesięcznie. Kawiarnia korzysta z toalet muzealnych (Muzeum opłaca wodę i prąd w toaletach). A mówiąc o dochodach - wpływy z biletów do Muzeum w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wzrosły, tj. nigdy jeszcze nie były tak wysokie jak mijającego lata.

Zapytałam również przed tygodniem Cafe Muzeum o komentarz w tej sprawie – m.in. o to ile mniej gości zanotowała w tym czasie kawiarnia. Na razie nie otrzymałam odpowiedzi.

Natasza Gorzołka

 


Wznawiamy naszą serię - W Twoim imieniu. Coś cię niepokoi, zastanawia, zadziwia? Nie wiesz, jak coś załatwić, gdzie udać się po pomoc? Chcesz pozostać anonimowy - napisz do nas e-maila: natasza.gorzolka@ox.pl lub zadzwoń - 33 300 31 80 (w godz. 8-16 od pon. do piątku).

W Twoim imieniu zajmiemy się sprawą, poszukamy odpowiedzi, sprawdzimy doniesienie. Pamiętaj - nie ma dla nas spraw zbyt błahych, ani pytań głupich, jeśli mają znaczenie dla Ciebie!

SONDA OX.PL
Głosów: 182
Moim zdaniem przejście od ul. Regera w Cieszynie...
  • 26.4% (głosów: 48)
  • 69.8% (głosów: 127)
  • 3.8% (głosów: 7)
  • Ankieta zakonczyła się 2022-10-27 14:54
źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

40
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-29 08:48:01
perpetua: Dyrektorka Muzeum występuje ewidentnie we własnym "służbowym" interesie - jednak tak Muzeum jak i od wielu lat kawiarnia chyba jednak głównie mieszkańcom miasta i je zwiedzającym powinny służyć? Pozamykać na cztery spusty wszystkie bramy i drzwi, zamknąć kawiarnię, zamknąć park - i co, o to chodzi? będzie w końcu święty spokój w muzealnych biurach?
2022-09-29 08:53:40
Mach: Rozważmy po kolei sytuację. Muzeum i kawiarnia funkcjonują wspólnie 20 lat. Przez 20 lat funkcjonowało także przejście poprzez bramę główną dziedziniec i przejście do Parku Pokoju. Przez ten czas wprowadzono kamery, strażnika i przez ten czas nie dokonano także kradzieży w zbiorach muzealnych. Jedyny problem na jaki wskazuje pani dyrektor muzeum to problem czystości w sieni przejścia przy bramie głównej, która sporadycznie może istotnie być zaśmiecana czy też zanieczyszczana . Rozsądnie zatem było by zobowiązanie najemcy kawiarni do utrzymywania należytej czystości w sieni i otwarcie tego przejścia skoro zbiorom muzealnym od 20 lat nikt nie zagroził a przecież ustawa o ochronie zbiorów muzealnych w okresie gdy dyrektorem był Pan M.Dębiniok także obowiązywała. Uważam ,zatem ,że żadne przesłanki nie przemawiają zatem ,że ograniczenie poruszania się poprzez dziedziniec mieszkańców miasta w żadnym wypadku nie zagraża bezpieczeństwu zbiorów. Gdyby sugestie obecnej Pani dyrektor uznać ,że otwarcie bramy naraża zbiory, w takim razie udostępnianie zwiedzającym zbiory wewnątrz muzeum takie zagrożenie potęguje. A jak stwierdza Pani dyrektor sprzedaż biletów rośnie i zwiedzający są potencjalnie podejrzanymi o narażenie bezpieczeństwa zbiorów i najlepiej byłoby zamknąć muzeum tj. zbiory z muzealnikami by było jeszcze bezpieczniej .Przecież to absurdalna argumentacja i syndrom braku zaufania do ludzi i otwarta niechęć do współpracy pomiędzy dyrekcją muzeum, najemcą i mieszkańcami miasta czyli podatnikami składającymi się na utrzymanie tej placówki. Upadłość lokalu pozbawi muzeum jednego etatu bo w skali roku przychody z najmu to 41 640 zł. A idą czasy coraz trudniejsze i każdy grosz się liczy. W kampani wyborczej do samorządu jeśli usłyszę ,że pan Szczurek i inni samorządowcy popierają przedsiębiorców , to będzie przypadek kawiarni muzealnej jasno dowodził ,że w praktyce jest dokładnie odwrotnie.
2022-09-29 09:40:33
czesiohill: Czy z kawiarni można korzystać mimo zamknięcia bramy od Regera? Czy po zamknięciu bramy spadły obroty kawiarni? Jeśli tak, to o ile, a jeśli nie, to o co ta potyczka? O "manie" racji, bo o cóż innego.
2022-09-29 09:52:55
Boska Adela: czesio obroty zapewne spadły, trudno żeby było inaczej - ale zauważ że są jeszcze mieszkańcy Cieszyna, tacy jak ja, a dla mnie wchodzenie do kawiarni przez park to absurdalna niewygoda - no i ginie urok starego miasta, właśnie tych bram, podwórek, zaułków
2022-09-29 10:32:12
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Pani z Muzeum chciała wpisać się w akcję likwidacji barier architektonicznych. Dzięki niej osoby niepełnosprawne (np na wózkach) i rodzice z dziećmi w wózkach muszą sobie jakoś radzić. Przez bramę nie przejadą, schodami od Regera też nie, więc niech chodzą na około.
2022-09-29 11:23:11
mako: A co tam jest wystawiane? Jakieś złote, diamentowe kolekcje? A, może wongiel:-). Idąc za logiką Pani z muzeum, należałoby posprzątać z ulic miasta wszystko co ma zabytkowy charakter. Od figurek świętych, po rzeźby, pomniki, klamki u bram itp. itd. Przecieź to wszystko stoi na zewnątrz i ktoś moźe się targnąć. Florian też stoi na świyrzym lufcie - trza go schować do muzeum.
2022-09-29 12:14:29
Ar--Ai: w Muzeum byłem parę razy, wystarczy - w Cafe jestem przynajmniej raz w miesiącu i chętnie wracam za każdym razem - o co tu chodzi? żeby wykurzyć Cafe? dać komu innemu? a może Muzeum samo poprowadzi kawiarnię w tym miejscu? bo na pewno służy ona mieszkańcom i jest potrzebna, i można by się spierać co faktycznie ważniejsze i bardziej potrzebne
2022-09-29 13:44:57
czesiohill: Ponownie pytanie - o ile spadły obroty kawiarni od czerwca?
2022-09-29 13:47:21
czesiohill: A może by tak w końcu ktoś z Was, krytykujących poważnie się zastanowił nad odpowiedzialnością dyrekcji Muzeum? Gdyby coś się stało, to będziecie pisać, że siedzieli na stołkach i nie pilnowali bramy. Wiem, jestem jedyny na tym forum nie zgadzającym się z "mieszkańcami Cieszyna", dlatego nie liczę na nic zielonego.
2022-09-29 15:35:08
Mach: Czesiohill, widać ,żeś tępy. Dlaczego obroty w kawiarni muzealnej mają spadać a nie np. wzrastać- - g..no Cię to obchodzi, przecież to nie twój biznes. czym różniła się odpowiedzialność poprzedniej dyrekcji muzeum od obecnej, że posunęła się do tak drastycznej decyzji i zamknęła pasaż pieszy wiodący przez dziedziniec do Parku Pokoju i z powrotem Zamku. Przecież o to pytamy- ,jakie przesłanki zaszły na przestrzeni 20 lat ,że nagle zbiory są zagrożone. Wszyscy możemy odczuwać zagrożenie ale przecież nie chodzi za nami strażnik firmy ochraniarskiej, a muzeum go przecież ma. tak nawiasem mówiąc, który z samorządowców lub np. członków rady nadzorczej poniósł odpowiedzialność za bankructwo Energetyki cieszyńskiej a przecież to kwota 13 mln zł. Nie musisz się zgadzać z mieszkańcami Cieszyna, nie musisz także nikczemniku sugerować ,że ktoś z wypowiadających się liczy na coś zielonego- za to leje się po ryju anonimowy gnojku.
2022-09-29 16:52:47
suski: czesiohill - a propos odpowiedzialności dyrekcji: rozumiem, że kolejnym krokiem NOWEJ dyrekcji będzie złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa niewypełniania obowiązków z tytułu ustawy o ochronie mienia i osób przez STARĄ dyrekcję - czekamy
2022-09-29 16:56:26
suski: btw, kto myśli, że przez zamknięcie tej bramy poprawi bezpieczeństwo zbiorów Muzeum i zapobiegnie ewentualnym kradzieżom, ten jest naiwny jak elektorat PiS - gołym okiem widać, że tu inne sprawy są załatwiane pod tym pretekstem
2022-09-29 19:57:36
Boska Adela: dupochron na zapas, kosztem kawiarni i jej klientów, kosztem mieszkańców
2022-09-30 07:37:51
szafran: Szybko pani dyrektor stanowisko uderzyło do głowy że musi być zamknięte za poprzedniego dyrektora było otwarte i były kradzieże ? Nie sądzę ale cóż dla osoby niepełnosprawnej na wózku rzeczywiście wąskim chodnikiem na regera żeby wjechać do parku to nie lada wyczyn ale cóż zamiast integracji dla takich osób cofamy się do średniowiecza jak instytucja która ten zakaz wydala
2022-09-30 08:06:30
Mach: W całej sprawie zastanawia mnie jedno- gdzie są lokalni samorządowcy? Radny Ficek były członek RN EC Cieszyn a także były burmistrz ,który jak tylko stracił stanowisko rejestrował się na bezrobociu a który niedawno biesiadował w muzealnej, Radny Sikora najemca sklepu, który lamentował jak prowadzono remont Głębokiej gdzie trzykrotnie obniżano czynsze, urzędujący burmistrzowie ,którzy deklarowali poparcie dla przedsiębiorców w prowadzonej kampani wyborczej, Starosta Szczurek, który nigdy nie skalał się pracą na wolnym rynku bo po studiach jako bezrobotny od razu został dyrektorem domu pomocy społecznej dzięki Borowiczowej bez wymogu pełnienia funkcji kierowniczych przez 5 lat i odtąd piastuje funkcje na przemian a to samorządowe a to w DPS przyklejeni do budrzetu nie mozna ich odessać od pieniędzy pobieranych w kasie ,towarzystwo kupieckie itp. którzy teraz nabierają wody w usta ,gdy trzeba zająć publicznie stanowisko w sprawie zdało by się prozaicznej ,której rozwiązanie nie wymaga zbytniego wysiłku, a która to sprawa mocno bulwersuje lokalną opinię społeczną. Przypomnijmy tym delikwentom w nadchodzących wyborach co tak naprawdę myślimy o ich pracy bo myślę ,że wszyscy wyborcy obserwując rzeczywistość wyciągną stosowne wnioski w najbliższej przyszłości.
2022-09-30 09:40:44
perpetua: Dyrektorka co do grosza podaje czynsz za Cafe, ale o biletach do muzeum wspomina bardzo oględnie - no to ciekawa jestem ile sprzedali i za ile w tym roku, w ubiegłych latach? - może OX dopyta?...
2022-09-30 12:41:53
czesiohill: Machu - widzisz, ja, w odróżnieniu od Ciebie jestem podpisany. Pełnym imieniem i nazwiskiem. Jeśli baśka zapracuje, to odgadniesz. A obrażać mnie nie musisz, chyba że chcesz, bo taka Twoja, anonimowego hejtera natura. Pozdro.
2022-09-30 14:46:42
Mach: Mam uwierzyć? Domyślić się? Głową popracować? Nad takim wytworem pokomunistycznym. Niedoczekanie. A, już wiem licho czeskie. Co jest imieniem a co nazwiskiem? hill ,to w słowniku obcych wyrazów "bab la". To by pasowało -bla, bla babla.
2022-09-30 17:23:55
Ar--Ai: czesio co ty masz z tymi obrotami?? pieniądze to sprawa stron umowy, ale są jeszcze mieszkańcy - a ja jako mieszkaniec Cieszyna chcę po prostu mieć prawo wejść do Cafe przez tę bramę, a tłumaczenie, że to moje prawo zagraża bezpieczeństwu muzeum jest naciągane i najzwyczajniej nieprawdziwe
2022-09-30 19:11:23
Mach: Ar-Al, niejaki Czesław G. ma firmę usługowo Handlową w Ustroniu, której nazwa to Hill. Nie sądzę aby ktoś taki bezczelnie pytał się na forum o obroty innej firmy- dlatego pozwoliłem sobie na "wytwór postkomunistyczny", bo niezależnie kim faktycznie jest czesiohill razi tępotą , i chociaż staram się pisać o sprawach stanowczo a o ludziach łagodnie to moja reakcja nie może być inna jeśli ktoś z "butami wdziera się na czyjeś podwórko". Dajcie czesiowi jedną zieloną łapkę niech mu się hill rozwija tam gdzie 30 łapek ma na dół ale niech zachowuje się jak przedsiębiorca a nie mazgaj.
2022-10-01 08:02:17
tom lem: ... można się uśmiać do łez z tej goowno burzy o bramę, a zwłaszcza argumentacją "....chcę po prostu mieć prawo wejść do Cafe przez tę bramę" lub "....pasaż pieszy wiodący przez dziedziniec do Parku Pokoju i z powrotem" . Należałoby otworzyć większość bram na Głębokiej nie wspominając o Wyższej Bramie, by obrońcy praw mieszkańców mogli spacerować na Przykopę, Stromą, Sejmową lub w posiadłości Boromeuszek czy Zboru Ewangelickiego i z powrotem, bo przejścia istnieją, tylko bramy pozamykane ;-) No i dewiza moralizatora przesiąkniętego PRL'em - ostro o sprawie a łagodnie lub wcale o ludziach, w kontekście wypocin na portalu - powalająca.
2022-10-01 10:55:56
Mach: Oczywiście tom lem: ... jako inteligentny inaczej nie dostrzega różnicy ,więc jego śmiech porównać można jedynie z uśmiechem Putina po aneksji części obwodów ukraińskich do Rosji. Oczywiście pamiętamy jak nie omieszkał lamentować na tym forum jak władze samorządowe zamknęły bramy na publiczne cmentarze i jęczał ,że nie może w godzinach pracy dotrzeć na miejsce z nagrobkami dopatrując się w tym spisku na jego działalność gospodarczą, bo by wjechać na cmentarz władze samorządowe zaczęły wymagać uzgodnień. Przedsiębiorca nagrobkowy nie widzi różnicy pomiędzy obiektem publicznym a prywatnym, nie widzi zależności pomiędzy dostępnością ogólną a ograniczeniami wynikającymi z przeznaczenia obiektów. Wpisuje się w tępotę czesiohilla.
2022-10-01 14:16:21
tom lem: ... no tak!! jak brak argumentów to od samorządowców przez Putina do przedsiębiorcy nagrobkowego, rozrzut na poparcie własnych tez się przytrafi. Demagogia godna bajko pisarza. Jeśli otwarta lub zamknięta brama jest kością niezgody pomiędzy Muzeum I Muzealną to sprawa może być rozwiązana umową najmu lokalu. Jak dotąd umowy w większości zawierane są pomiędzy dwoma stronami, tu się okazuje że wolny spacerowicz też chciałby mieć w tej sprawie coś do powiedzenia. Mach przejdź się na spacer dookoła Cieszyna, nie skrótami może zrozumiesz własne mądrości np. "...niech zachowuje się jak przedsiębiorca a nie mazgaj".
2022-10-01 19:54:42
Mach: tomie, miałeś, okazję zachować milczenie. A teraz popadasz w depresję, i idziesz w zaparte bo właśnie to twoje argumenty nie wytrzymują rzeczowej krytyki. Bramy i przejścia przez prywatne i komunalne budynki, budynki konwentu ,zgromadzeń wyznaniowych nie są obiektami publicznymi w przeciwieństwie do muzeum, i pasaż pomiędzy bramą główną dziedzińcem i bramą parkową oraz parkiem był ogólnie dostępnym obiektem, i z którego w sposób nieograniczony mogli korzystać mieszkańcy i nagle ktoś ,a konkretnie nowy dyrektor muzeum postawił wszystkich użytkowników (spacerowiczów, najemcę lokalu, turystów, klientów muzeum , osoby niepełnosprawne itd.) podatników z możliwości alternatywnego korzystania z obiektu, parku ,kawiarni i postawił wszystkich przed faktem dokonanym powołując się na ustawę o ochronie zbiorów muzealnych, która przecież już wcześniej obowiązywała ale nikomu nie przyszło do głowy by ktoś arbitralnie podjął decyzję bez konsultowania jej z samorządem miejskim czy powiatowym, a to przekroczenie uprawnień . Ty jak zajmiesz pasaż pieszy czy drogę musisz zapłacić opłatę komunalną, nie zawierasz oddzielnych umow z zarządcami cmentarzy ale jak ktoś arbitralnie bramę cmentarza zamknie pozostawiając furtkę dla pieszych od razu się burzyłeś ,że ktoś ogranicza wykonywanie przez ciebie pracę- przyznaj ,że tak było. Więc nie "udawaj Greka", godziło to w twój biznes i słusznie się oburzałeś bo miałeś relację z klientami a nie koniecznie z zarządem danego cmentarza ,który z dnia na dzien ograniczył Tobie swobodę z korzystania z komunikacji po cmentarzu- dokładnie ten sam lub podobny przypadek dotyczy cafe muzeum. I nie ważne czy obroty wzrosły ,czy spadły, ktoś arbitralnie zmienił warunki użytkowania tak jak postanowieniem o remoncie np. ulicy Głębokiej zmieniły się zasady i warunki korzystania z tem znajdujących się lokali co stanowiło utrudnienie handlujacym ,kupujacym i poruszającym się tam pieszym. W tej sytuacji najwięcej poszkodowanymi tą decyzją byli handlowcy i im samorząd zarządca wyszedł na przeciw. Dobrą wolą dyrekcji było by zobowiązanie najemcy kawiarni do utrzymywanie czystości w sieni od bramy głównej i przywrócenie stanu poprzedniego - tylko tyle i aż tyle i nie byłoby trzeba w tej sprawie wieść tego sporu. A tobie się dziwie ,bo przed paru laty w tej sprawie bram cmentarnych prosiłeś mnie o pomoc.
2022-10-01 22:16:01
tom lem: ...cóż, przyzwyczajenia są drugą naturą i ciężko po latach nawet przeczytać tablice, umieszczone na Pałacu Larisch'ów od lat, przy ulicy Regera w Cieszynie (vide foto w art.) Pamiętam lokatorów tego obiektu z lat 70-tych i nie sadzę byś ty lub twoja rodzina byli tam zameldowani, co mogłoby powodować nostalgię. Owszem, lokal "Muzealnej" został wydzierżawiony 20 lat temu ( jako reprezentacyjna sala), za czasów miejskiego specjalisty od geszeftów w majątku gminy dla "podreperowania budżetu", ale bez stosownego wyposażenia w zaplecze np. WC, nie wspominając o innych parawanach. Umowa najmu lokalu, jak WC i sposób dotarcia do "Kawiarni Muzealna", powinna to regulować. Sądzę że podmiotami zdolnymi do zawarcia takiej umowy jest najemca Muzealnej i gospodarz obiektu czyli dyr. Muzeum, nie mieszkańcy Cieszyna, uważający budynek Muzeum za pasaż;-). Z przekroczeniem uprawnień to też przesada, a konsultowanie z samorządami tym bardziej, pytanie radnych powiatowych lub miejskich o zdanie lub podejmowanie uchwały w sprawie otwierania i zamykania bramy, czy może Starosta lub Burmistrzyni podejmie decyzje arbitralnie, uznając dyr. muzeum za zbędną, w sprawie bramy, nie ponosząc odpowiedzialności? Co do zajmowania pasażu pieszych, czy drogi i opłat komunalnych za korzystanie z tych obiektów, oraz prostego przeniesienia na otwieranie bramy cmentarnej, zapoznaj się komu służą te obiekty komunalne i kto ponosi opłaty za korzystanie z nich, zanim się wypowiesz, jak ci się wydaje w mojej sprawie ;-)
2022-10-01 23:31:12
Mach: Co ty wypisujesz. Nie ma sporu umownego pomiędzy muzeum a najemcą. Istotą całej sprawy jest to, że dyrektorka muzeum zamknęła główną bramę budynku publicznego zmieniając w sposób istotny korzystanie z tego obiektu przez wszystkich, którzy do momentu zamknięcia bramy korzystali z takiego rozwiązania, z tą samą analogią jak zmienił się sposób korzystania czy też użytkowania lokali handlowych z chwilą podjęcia prac remontowych na ul. Głębokiej, czy też ograniczenia wjazdów i prowadzenie prac na cmentarzach przez kamieniarzy. Jak zmieniają się warunki to myślimy o rekompensatach lub oczekujemy od stron kompromisu. Jedynym problemem na który wskazuje dyrektorka to zanieczyszczanie sieni przejścia, bo jak sama przyznaje przez 20 lat funkcjonowania kawiarni przy otwartej bramie nie było kradzieży mienia w muzeum i ustawa o ochronie zbiorów muzealnych funkcjonowała i w otwarciu bramy nikt przedtem nie dostrzegał zagrożenia włamaniem. Zważywszy ,że zwiększyły się warunki bezpieczeństwa poprzez kamery i służby ochraniarskie muzeum jest bezpieczniejsze niezależnie czy t brama jest otwarta czy nie. Więc dobrą wolą byłoby jedynie oczekiwać od najemcy by przejął obowiązek utrzymania w czystości sieni przejścia głównego i tym samym zachowania dotychczasowych rozwiązań ku zadowoleniu wszystkich pozostałych. Jeśli w tak drobnej sprawie dyrektorka muzeum nie potrafi ustąpić nie wróże jej i instytucji przez nią kierowaną sukcesu a samorządowcy wykazują niebywałą bierność w tej prozaicznej sprawie. Ulubione słowo Twojego idola, a gdzie tu suweren. Korzystanie z muzeum i cmentarzy zawsze polega na regulowaniu opłat za usługi i zarówno cmentarz jak i muzeum utrzymywane są z podatków . Skończ już ściemniać.
2022-10-02 08:51:38
Boska Adela: tom lem co ty pieprzysz - od rzeczy i nie na temat
2022-10-02 09:36:34
tom lem: ...umiesz czytać ze zrozumieniem, czy po twoim koglu moglu innym pozostaje milczenie. Zawsze umowy regulują kwestię relacji pomiędzy stronami, czy są na piśmie czy ustne. Problem w tym, czy ktoś je przestrzega czy nie. Odczep się od personalnych wycieczek i większych praw suwerena, za którego jednoosobowo się uważasz. "Cafe Muzealna" znajduje się w budynku zabytkowym MUZEUM a nie w budynku publicznym lub innym domu. Zasady prowadzenia muzeum regulują przepisy, które dla korzystających z kawiarni i pasaży są mało istotne, a muzeum obok nie zauważalne. Dochodzi do sytuacji, że ogon zaczyna kręcić psem i w tym wypadku ogonem są ci którzy nie dostrzegają muzeum, przyzwyczajeni do spacerów pod witryną Cafe. Może należy zlikwidować muzeum? Fakt, wszystko w głowie Pani dyr., lecz może przygotowała nową ekspozycję, dla której miejsca brak ;-) Kończąc jałową dyskusje, skończ już ściemniać, wpychając obiekty i instytucje samorządowe do jednego worka w imię lepszego samopoczucia spacerowiczów i przedsiębiorców.
2022-10-02 12:36:11
Mach: Inteligentny inaczej-Ty czytaj ze zrozumieniem. Przeczytaj sobie definicję obiektu publicznego a także Kodeks Cywilny regulujący spory umowne gdy zachodzą okoliczności nie uregulowane umową bo wszystkiego przewidzieć się w umowie najmu nie da. W tym wypadku wynajmujący zmienia warunki użytkowania obiektu po zawarciu umowy w połowie okresu, na który zawarł umowę( do tej pory otwartą bramę główną postanowił zamknąć)- jego części wspólnych z których także korzysta najmujący np. przez ograniczenie częściowe lub całkowicie komunikacji najmującemu i osobą korzystającym z usług najemcy, nie rozstrzygając już kwestii korzystania przez osoby postronne z obiektu publicznego jakim niewątpliwie jest muzeum -jeżeli Twoja odmienna inteligencja potrafi to zinterpretować. Skoro nauczono cię pisać, to postaraj się jeszcze nauczyć myśleć głową a nie innymi częściami ciała.
2022-10-02 14:54:22
tom lem: Nie tylko czytaj ze zrozumieniem, ale nie ograniczaj swoich lektur ynteligencie do KC I Rozporządzeń Ministrów Infrastruktury, jeśli masz zamiar zabierać głos w sprawach o których nie masz pojęcia. Przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach jasno wskazują, iż muzealia stanowią dobro narodowe. Z tego powodu ochrona zbiorów podlega szczególnym rygorom prawnym, a inne działania muzeum muszą uwzględniać również ewentualne zagrożenia zbiorów. Do tych działań z pewnością nie należy konieczność prowadzenia Cafe w budynku Muzeum. Przepisem, który konkretyzuje obowiązek ochrony zbiorów muzealnych jest art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1997 r. o muzeach (Dz.U. z 2012, poz. 987), który zawiera upoważnienie do uregulowania w akcie wykonawczym zasad dotyczących tego zagadnienia. Upoważnienie to wskazuje, że rozporządzenie powinno zawierać m.in. „szczegółowy zakres i tryb zabezpieczania zbiorów przed pożarem, kradzieżą i innym niebezpieczeństwem grożącym zniszczeniem lub utratą zbiorów oraz sposoby przygotowania zbiorów do ewakuacji w razie powstania zagrożenia” ,na co dyr. w artykule się powołuje. Czym myślisz ciężko dociec, ale więcej czytaj zanim wypowiesz sądy ;-) Mach idź na spacer z wnukami, przy okazji opowiesz im bajkę, w którą uwierzą na słowo i będą długo pamiętać.
2022-10-02 17:14:10
Ar--Ai: to na koniec, żeby podsumować: proponuję zmienić dyrekcję - na mniej strachliwą, a bardziej wrażliwą na potrzeby mieszkańców miasta
2022-10-02 17:37:24
tom lem: ... na koniec proponuję byś nosił ze sobą papier toaletowy, gdy zamkną ci bramę do szaletu publicznego w muzeum i będziesz musiał załatwić potrzeby pod krzaczkiem w Parku Pokoju, choć nie sądzę, by SM była równie wrażliwa na twoje potrzeby ;-)
2022-10-02 17:48:52
Ar--Ai: fakt, pieprzysz od rzeczy - przy okazji, ten park to teraz miejsce regularnego odsrywania okolicznych piesków, a Straż Miejska vis a vis i udaje że tego nie widzi
2022-10-02 17:57:28
Mach: A zatem tomie, rozumiesz ,że prawo na które powołuje się dyrektorka muzeum, którego żadna ze stron nie kwestionuje, o ochronie zbiorów obowiązywała na długo wcześniej niż zdecydowała się dyrekcja zawrzeć umowę najmu na podstawie Kodeksu Cywilnego w murach pałacu muzeum z najemcą -przepis prawny obowiązuje 25 lat o ochronie zbiorów muzealnych a cafe muzeum działa od 20 lat a obecny najemca od 5 lat z umową na 10 lat. Jeśli umiesz wiązać przepisy i rozumiesz wykładnię logiczną następstw zdarzeń to wynajmujący czyli dyrekcja muzeum świadomie podpisywała 10 letnią umowę przy otwartych drzwiach głównych i niczym nieograniczonym dostępie do kawiarni z ul. Ratuszowej przez najmującego i osób korzystających z usług najmującego, wiedząc ,że ustawa o ochronie zbiorów obowiązuje wynajmującego -zatem po 5 latach najmu strona umowy jakim jest wynajmująca dyrekcja nie może lub może za odszkodowaniem odwoływać się do obowiązujących wcześniej przepisów i ograniczać bez odszkodowania działalność najmującego - świadomie łamie warunki w jakich zawierała umowę najmu - bo zmienia stan faktyczny korzystania z części wspólnych -KAPUJESZ! . Weź i prześledź kolejność zdarzeń- nie wiedziałem ,że głowę od myślenia masz w kroczu.
2022-10-02 18:17:15
tom lem: .. trudno!!! jak widać wiele jeszcze musisz się uczyć i tego, że nikt nie broni najemcy wystąpienia na drogę odszkodowawczą jeśli potrafi udowodnić straty. Droga wolna, choć nie sądzę by była tak prosta jak dotychczas, gdy muzeum zapewnia markę i klientów, bez wkładu własnego najemcy w obiekt, poza czynszem i może parawanem ;-)
2022-10-02 18:32:19
tom lem: ...a propos umowy na10 lat, oby się nie okazało, że umowa jest z mocy prawa nieważna, bo brak stosownej uchwały właściciela tego "obiektu publicznego". jeśli znasz prawo samorządowe Mach, to wiesz o czym piszę ;-)
2022-10-02 19:25:42
Mach: Jaki ty jesteś tępy tomie. Przed chwilą udowodniłem ci ,że dyrekcja muzeum , której wcześniej była znana ustawa o ochronie zbiorów ,świadomie narusza warunki umowy najmu zawarte na podstawie KC poprzez ograniczenie korzystania z części wspólnych przez najmującego i jego klientów. Naruszenie warunków umowy skutkuje karami umownymi za ich zerwanie bez konieczności udowadniania strat. Dochodzenie strat z tytułu spadku obrotów itp.to zupełnie inna bajka, której akurat tobie nie będę opowiadał z uwagi ,że myślenie masz zbyt nisko usytuowana a ja garbić się nie mam zamiaru. Niedouczony kamieniarzu, chcesz powiedzieć ,że ktoś otwiera kawiarnię, inwestuje w prowadzenie działalności na podstawie nieważnej umowy z mocy prawa po 5 latach działalności!-skończ waść, wstydu oszczędź i idź przewinąć do szaletu nisko usytuowane myślenie. Dlaczego otwierasz kolejną szufladkę z prawnymi problemami nie skupiając się na meritum
2022-10-02 21:05:15
tom lem: ... co sobie udowodniłeś Machu;-) kary umowne, jeśli takie są zapisy, nie trzeba ich udowadniać, przy pomocy pośredników korzystających z pasażu i Cafe. Wracając do meritum, drukuj powiadomienia o otwarciu pasażu pod muzeum, z jednoczesnym otwarciem zamkniętej bramy do Pałacu Larisch'ów, w której najemca sali w muzeum, przywita cieszyńskiego bufona kawą.
2022-10-02 21:39:40
Mach: Amen.
2022-10-05 11:29:47
Juliet: Jako mieszkanka Cieszyna jestem oburzona zamknięciem bramy. Dlaczego jak jest coś fajnego w mieście to musi to zostać zniszczone? i te chybione argumenty o możliwości okradzenia muzeum przez kogoś zewnątrz. Podobnie jak o rzekomym zanieczyszczaniu bramy przez ludzi. Wkurza mnie podkreślanie zależności kawiarni od muzeum a raczej od jego dyrektorki. Stanowisko daje władzę ,ale często nie daje szacunku. Osobiście odbieram to jako niszczenie fajnej kawiarni ,która ma swój styl a przejście przez bramę na dziedziniec tylko dodawało jej uroku. Miasto Cieszyn tylko na takich decyzjach pojedyńczej osoby traci. Chętnie bym poznała zdanie pani burmistrz ,której zależy podobno by Cieszyn się rozwijał.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: