Cieszyn po raz drugi stolicą niezależnych gier
Zaplanowano m.in. tworzenie prototypów gier w międzynarodowych zespołach, wykłady i warsztaty prowadzone przez ekspertów związanych z rynkiem gier oraz światem sztuki, a także koncerty artystów z różnych muzycznych światów.
Celem festiwalu, który w tej postaci odbył się po raz pierwszy w 2016 roku, jest promowanie działań artystycznych i naukowych związanych ze sztuką i grami niezależnymi. Dzięki niemu Cieszyn ma szansę stać się swoistym „centrum gier”, które połączy zarówno osoby pracujące w tej branży, jak również jej odbiorców.
LAG Festival: wykłady/spotkania/warsztaty
Na uroczystej, niedzielnej gali zostaną zaprezentowane projekty niezależnych gier, a także najlepsze prace dyplomowe studentów i absolwentów kierunku pn. „Projektowania gier i przestrzeni wirtualnej”. Do Cieszyna przyjadą światowej sławy specjaliści w tym temacie m.in. z Meksyku, USA i Czech. Tim Linder jest profesorem i kierownikiem działu projektowania sztuki wizualno-performerskiej w St. Louis Community College. Uczy projektowania gier, produkcji mediów cyfrowych, animacji 3D i projektowania stron internetowych. Eric Olivares Lira jest grafikiem, ilustratorem, dyrektorem artystycznym i newmedia artist. Jaromír Plachý jest twórcą filmów animowanych i gier, związanym ze studiem Amanita Design. Na stoiskach czołowych polskich wydawców i dystrybutorów gier będzie można zapoznać się z najnowszą ofertą.
LAG Music – niezwykłe koncerty na cieszyńskim Rynku
Organizatorzy postarali się o zapewnienie licznych atrakcji nie tylko fanom gier komputerowych. LAG Music to również niezwykłe koncerty. W sobotę w mroczny klimat klasycznego niemego filmu „Nosferatu” F. W. Murnau’a wprowadzi zgromadzonych na cieszyńskim Rynku widzów krakowski zespół SALK. W niedzielę zabrzmią dźwięki 50 instrumentów, na których zagra Reprezentacyjna Orkiestra Straży Granicznej z towarzyszeniem Chóru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia. Gwiazdą, której występ zwieńczy tegoroczną edycję będzie Percival Schuttenbach, znany fanom gier ze stworzenia ścieżki dźwiękowej do „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.
LAG Game Jam czyli krótko i intensywnie
Trzy kraje, pięć dni, cztery języki i burza mózgów? To właśnie LAG Game Jam, w którym biorą udział studenci kierunków i specjalności związanych z projektowaniem gier trzech uniwersytetów, a także laureaci konkursu LAG Arena. Zadaniem uczestniczek i uczestników jest stworzenie w tym relatywnie krótkim czasie działającego prototypu gry. Projekty zostaną zaprezentowane i przetestowane na niedzielnej gali.
LAGcon – pierwszy konwent miłośników fantastyki
Po raz pierwszy w historii LAG Festivalu odbędzie się również konwent miłośników fantastyki, w ramach którego będzie można zagrać w tradycyjne, analogowe gry, wysłuchać prelekcji, wziąć udział w spotkaniach, konkursach, warsztatach, grach fabularnych i turnieju gier. Swój udział w wydarzeniu potwierdzili już: wrocławskie Otwarte Opcje Fantastyczne i śląska cosplayerka Daiyamondo.
LAG Arena – uczniowie projektują gry
Ambicją projektu, którego Letnia Akademia Gier jest częścią, jest również edukacja młodego pokolenia. LAG Arena to konkurs na koncepcję gry, skierowany do uczniów szkół średnich z Polski, Czech i Słowacji. Tegoroczna edycja została już rozstrzygnięta, a zwyciężczyni będzie mogła spróbować swoich sił w LAG Game Jamie.
Celem dwudniowego wydarzenia jest przybliżenie w przystępny sposób idei niezależnych gier jako dzieł sztuki, które czerpią z kultury i jednocześnie są jej częścią. Nazywane coraz częściej XII muzą, gry przechodzą podobną drogę, jaką przeszedł sto lat temu film. Już teraz stają się obiektem pogłębionych analiz, podejmowanych z rozmaitych perspektyw. Postrzeganie ich jako dzieł sztuki jest tylko jedną z nich. Głodni nie tylko wrażeń kulturalnych będą mogli spróbować przysmaków serwowanych w food truckach, które ponownie zawitają na cieszyńskim rynku.
Festival of Art and Independent Games to przedsięwzięcie kilkuletnie i międzynarodowe, które oprócz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – lidera projektu – współorganizują również: Uniwersytet w Ostrawie oraz Uniwersytet Cyryla i Metodego w Trnavie. Głównymi partnerami wspierającymi działania są Miasto Cieszyn i Agencja Rozwoju Przemysłu. Projekt „Festival of Art and Independent Games” jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa” przy wsparciu merytorycznym Miasta Cieszyna. Szczegółowy program: www.lagfestival.us.edu.pl oraz www.facebook.com/lagfestival
mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.