Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: Parkowanie na zakazach i brak opłat parkingowych?

Temat parkowania na zakazach i nieuiszczanie opłat parkingowych poruszył w swoich niedawnych wnioskach cieszyński radny Marek Szczypka. Samorządowiec wskazuje m.in. na potrzebę wprowadzenia całkowitego zakazu parkowania na jednej ze stron ulicy Głębokiej.

Problem z parkowaniem w Cieszynie to nie żadna nowość. Cieszyński samorządowiec Marek Szczypka zwraca jednak uwagę na coraz częstsze parkowanie na zakazach i nieuiszczanie opłat parkingowych. Kontrolą parkomatów na terenie Gminy Cieszyn radny zainteresował się już w kwietniu br. Po paru miesiącach samorządowiec postanowił wrócić do tematu, składając zapytanie w tej sprawie do Burmistrza. W związku z ponownie docierającymi sygnałami mieszkańców w sprawie nieuiszczania odpowiednich opłat parkingowych na terenie Śródmieścia, zwracam się z uprzejmą prośbą o odpowiedź, w jaki sposób dokonywana jest kontrola prawidłowości dokonywanych opłat i czy w ostatnim półroczu poprawiło się ich uiszczanie – pyta Szczypka.

Radny zwraca uwagę na kierowców, którzy nie uiszczają opłat, a jednocześnie pozostawiają na wiele godzin swoje samochody na parkingach w centrum miasta. Pozwala to na zastanowienie się nad jakością i ewentualną zmianą kontroli dokonywanych odpowiednich opłat za parkowanie samochodów – stwierdza, po czym dodaje. Zrozumiałym jest fakt niedostatecznej ilości miejsc parkingowych w centrum naszego miasta, ale również powinien być zrozumiały fakt obowiązku uiszczania takich opłat, ponieważ ma to duży wpływ na dochody miasta z tego typu działalności.

Jak informuje Bogdan Ścibut, Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna, kontrola opłat parkingowych w strefie płatnego parkowania prowadzona jest obecnie przez czterech pracowników Działu Zarządzania i Nadzoru Drogowego Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie. W najbliższym czasie ta liczba ma wzrosnąć o kolejnego pracownika. W okresie od marca do sierpnia br. odnotowaliśmy wzrost dochodów z tytułu opłat parkingowych w wysokości 20% - przyznaje Ścibut. Zastępca Burmistrza zwraca również uwagę na abonamenty roczne i miesięczne, które obowiązują w strefie płatnego parkowania. Uiszczając opłatę za abonament, właściciel dokumentu zwolniony jest z bieżących opłat parkingowych na ulicach, które zostały wskazane w abonamencie. Stąd w wielu przypadkach parkowanie samochodów przez kilka godzin w centrum miasta może być uwarunkowane posiadanymi uprawnieniami. Ścibut dodaje jednak, iż dla pewności, że ze strefy płatnego parkowania kierowcy korzystają zgodnie z obowiązującymi zasadami od kwietnia br. zwiększyła się ilość pracowników MZD kontrolujących ten obszar.

Szczypka zwrócił uwagę nie tylko na opłaty parkingowe ale również na parkowanie pojazdów na odcinkach objętych zakazem. Bogdan Ścibut podaje, iż od 1 stycznia do 23 września br. strażnicy miejscy ustalili 1148 wykroczeń drogowych, dotyczących niedostosowania się przez kierujących do znaku B-36 zakaz zatrzymywania i postoju. Zgodnie z uprawnieniami stosują wówczas sankcje przewidziane w kodeksie wykroczeń.

Przykładem parkowania na zakazie, który podaje radny Szczypka jest ulica Głęboka. Samorządowiec w tej sprawie również złożył odpowiedni wniosek, który jeszcze nie doczekał się odpowiedzi Burmistrza. W związku z powtarzającymi się problemami w sprawie parkowania pojazdów na ulicy Głębokiej po obu jej stronach uprzejmie proszę o przeanalizowanie i zajęcie stanowiska w sprawie całkowitego zakazu parkowania na jednej ze stron tejże ulicy. Na dzień dzisiejszy obowiązuje tam zakaz zatrzymywania się w określonych godzinach bez określenia wyjątków pozwalających na jego łamanie – podkreśla radny.

To, że wprowadzenie całkowitego zakazu parkowania na jednej ze stron ulicy jest potrzebne radny odnosi m.in. do niedawnej akcji gaszenia pożaru w jednym z mieszkań właśnie na ulicy Głębokiej. Poprzez zaparkowane tam prywatne samochody został zakłócony ciąg komunikacyjny i przebieg akcji gaszenia pożaru – dodał Szczypka.

Marek Szczypka prosi również władze miasta o zajęcie stanowiska w sprawie parkowania samochodów na Placu Św. Krzyża oraz parkowania samochodów w początkowym odcinku ulicy Bóżniczej (odcinek około 60 metrów). Jest to wjazd i zarazem wyjazd z parkingu i zaparkowane tam samochody powodują, że bardzo często zostaje tam zakłócony płynny ruch obustronny oraz (oby nie) przejazd pojazdów uprzywilejowanych.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-10-02 19:24:58
Przepierón: Od kontrolowania uiszczenia opłaty parkingowej jest Straż Miejska, już widze jak wszyscy drą mordy żeby zlikwidować Straż Miejską bo dostali mandaty za brak opłaty parkingowej. Polska to jeszcze dziki kraj a do europy jej baaaardzo daleko.
2015-10-02 19:55:25
kokoteczek: To moze miejsc z zakazem parkowania jest za duzo...a za malo miejsc do parkowania???
2015-10-02 19:56:43
kokoteczek: Moze jakby jednego ubylo a drugiego przybylo wtedy nie bylo by problemu ktory zoetal opisany w artykule...
2015-10-03 09:54:26
as355: Brak miejsc do parkowania ,to problem nie tylko przyjezdnych ,ale mieszkańców Cieszyna .Urzędy są w takich miejscach ,że musimy czekać aż zwolni się miejsce by zaparkować. To miasto miało być przyjazne dla ludzi ,a okazuje się że tylko nieliczni mają miejsca parkingowe ,reszta radzi sobie jak chce ,a potem problem i te głupie zdjęcie na którym tylko wyszedłem zaprowadzić osobę z zwichniętą nogą do drzwi I jak grom z nieba pojawił się (niedoszły policjant)i mandat oraz zdjęcie do albumu .A radni bezradni nadal dyskutują jak kasę od ludzi w potrzebie wyciągnąć .
2015-10-03 11:15:09
Cacy 3: Tyle się kiedyś rozpisywali w naszej \"plotkarze\", że będzie budowany parking podziemny pod rynkiem i co?....i gooowno.
2015-10-03 13:07:33
acord: Panie Szczypka - czy rzeczywiście potrzeba duuuuuzo miejsca wszędzie,szerokie ulice ,wjazdy,wyjazdy szeroko,szeroko...Może troszkę się sciesnimy,usmiechniemy do siebie i będziemy bardziej przyjaznie nastawieni jeden do drugiego - lzej się bedzie zylo.Och Ci Polacy.<br />
2015-10-03 13:52:00
kiziamizia: Czasem trzeba doslownie na 10 czy 15 minut postawic auto aby np wybrac pieniadze z bankomatu Banku Slaskiego lub zrobic zakupy w aptece na starowce itp. Przez to ze nigdy nie ma wolnych miejsc parkingowych - bank stracil klienta- mam konto w innym banku, gdzie nie ma problemu z parkowaniem. Wlasnie, mialo byc miasto przyjazne mieszkancom. A sa tylko utrudnienia. Jadac do centrum czlowiek nie mysli o sprawach, ktore ma do zalatwienia, tylko o tym gdzie by tu znalezc parking bo zawsze jest pelny.
2015-10-03 14:27:33
darko12: Przepierón - Od kiedy to Straż Miejska jest od kontrolowania czy została uiszczona opłata za parkowanie. Z tego co wiem, od sprawdzania czy parkujący uiścił opłatę powinni być pracownicy MZD, a nie Straż Miejska. Czyżby nadużywanie władzy?
2015-10-03 19:00:42
Donek: Jest plac po byłym dworcu PKS. Można tam było parkować i parkowało tam wiele samochodów. Jednak pewnego dnia pan pobierający opłaty parkingowe zablokował wjazd kubłami a straż miejska poinformowała mnie telefonicznie że urzędują tam bezdomni śmiecą i muszą po nich sprzątać co jest totalną bzdurą bo na tej otwartej przestrzeni nikt ne przebywa a co dopiero bezdomni. Chodzi o to że nie jest w tym miejscu pobierana opłata parkingowa. Miasto działa na zasadzie psa ogrodnika. Sam nie zje a drugiemu nie da. Inwestor czyli pani Czajkowska poinformowała mnie właśnie że w ten sposób poinformowała ją SM i kazała to zagrodzić. Tak wygląda prawda o parkowaniu. Muszę jeszcze porozmawiać na temat tego parkingu z burmistrzem i przedstawić sprawę inwestorowi pani Czajkowskiej że to nie prawda że nie chodzi o śmieci tylko o opłaty z parkingu które traci miasto a parkować nie ma gdzie.
2015-10-03 21:25:21
katia77: darko12, nie wiem od kiedy SM sprawdza opłaty parkingowe, ale kilka już razy sprawdzali mnie parkującą przed granicą pod Zamkiem. Raz nawet z samochodu nie zdąrzyłam wysiąść a pani ze straży miejskiej już wypisywała mi mandat za brak opłaty za parking, wiec?
2015-10-03 21:43:22
Madlene: Cieszyn przestał być przyjaznym miastem dla mieszkańców oraz gości.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: