Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn - OdNowa

Różni ludzie, różne historie... jeden cel - zmienić coś w swoim życiu. - Nie poddaję się. Walczę o siebie. Teraz mam taką szansę - mówi Piotr Ryszka, uczestnik programu ''Cieszyn - OdNowa'' realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej ''Być Razem'' w Cieszynie.

- W październiku minionego roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” podjął się realizacji programu  „Cieszyn – OdNowa”. Pozyskano na niego imponującą kwotę blisko miliona złotych. Dzisiaj działania dobiegają końca. Gratuluję pomysłodawcom, wnioskodawcom i wszystkim uczestnikom... - słowami uznania konferencję rozpoczął Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna.

Do mety "dobija" program, który połączył drogi 60 zupełnie obcych sobie ludzi. Różne doświadczenia życiowe, kłopoty, dramaty, zupełnie inne historie – spotkały się, by rozpocząć nowy etap w swoim życiu. W poniedziałek (12 listopada) odbyła się konferencja podsumowująca „Cieszyn – OdNowa”.

60 mieszkańców, 15 miesięcy, mnóstwo zajęć. - Program rewitalizacji społecznej „Cieszyn – OdNowa” realizowany jest od października 2011 roku. Uczestnicy mają za sobą całe mnóstwo szkoleń, kursów, warsztatów i spotkań ze specjalistami. Początkowo były to warsztaty psychospołeczne, później warsztaty zawodowe. Każdy z uczestników objęty został indywidualnym, kompleksowym wsparciem społecznym, zawodowym i psychologicznym. Radą służyli profesjonalni doradcy zawodowi – mówi Dominika Poźniak, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie.

Oprócz szkoleń i warsztatów uczestnicy mogli korzystać z zajęć integracyjnych i kulturalnych... Głównym celem projektu było wypracowanie w ciągu 15 miesięcy modelu integracji zawodowej i społecznej osób wykluczonych, poprzez zastosowanie mechanizmów rewitalizacji społecznej, realizowanych w ramach międzysektorowego partnerstwa lokalnego w Cieszynie.

- Śląsk Cieszyński jest miejscem wyjątkowym z różnych względów. Projekt dedykowany jest więc temu wyjątkowemu miastu i jego mieszkańcom. Skierowany został do 60 osób (36 kobiet i 24 mężczyzn), które narażone są na dyskryminację w dostępie do zrewitalizowanej przestrzeni miasta, oraz do osób wykluczonych z tej przestrzeni. W połowie uczestnicy projektu to osoby chore i niepełnosprawne, w wieku 15-25 lat, a także osoby zagrożone wykluczeniem społecznym (nieaktywne zawodowo) i samotne matki. Pozostałą część uczestników stanowią kobiety i mężczyźni w wieku powyżej 25 lat, u których również występuje zagrożenie wykluczeniem społecznym, długotrwałe bezrobocie lub niepełnosprawność...
- wyjaśnia, opisując grupę docelową Dariusz Bożek - psycholog kliniczny.

Jak można się było spodziewać najbardziej atrakcyjną formą dla wielu uczestników były szkolenia zawodowe. To właśnie podczas nich mieszkańcy Cieszyna zdobywali uprawnienia, biorąc udział w kursach gastronomicznych, nauki jazdy, masażu, komputerowych, kosmetycznych...

Jaka część uczestników znalazła już pracę? - to pytanie nasuwa się samo. - Na dzień dzisiejszy mimo tego, że projekt się jeszcze nie zakończył z 60 uczestników 17 osób znalazło zatrudnienie – podkreśla  Dariusz Bożek.

A jak sami uczestnicy projektu oceniają swój udział w przedsięwzięciu? - Projekt udowodnił, że nie ma barier...Takich działań powinno być, jak najwięcej. Ludzie nie powinni się bać, powinni podejść do nich z nastawieniem, że robią coś dla siebie. Sam mam wiele planów i mnóstwo chęci do działania, nie poddam się chorobie... – mówi  Piotr Ryszka, któremu lekarze "wywróżyli" wózek inwalidzki – Walczę o siebie, projekt mi to umożliwia...

Konferencji towarzyszył również pokaz filmu "Życie od nowa". Na zakończenie głos zabrał Mariusz Andrukiewicz, dzieląc się refleksami na temat Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem". Okazja ku temu była idealna – 5 lat działalności.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: