Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Chybie - budżetowe priorytety

34,2 miliona złotych po stronie wydatków i 32,7 miliona zł po stronie dochodów - tak przedstawia się budżet gminy Chybie. Deficyt samorząd musi pokryć pożyczką w wysokości 570 tys zł, reszta pochodzić będzie z nadwyżki z poprzednich lat.

Od kilku lat największą inwestycją w gminie jest kanalizacja. W tym roku na ten cel wydanych zostanie 5,2 miliona złotych. W około 85% kwota ta pochodzi z dofinansowania. Jak wyjaśnia wójt Chybia, Janusz Żydek - chodzi o wybudowane dwóch przepompowni ścieków oraz nowych odcinków kanalizacji w rejonie ulic Kopernika, Kolejowej, Wojska Polskiego, Pod Dudnią. W sumie to odcinek niespełna 5 kilometrów kanalizacji. To pierwszy etap prac. Drugi to doposażenie oczyszczalni ścieków w nowoczesny system redukcji związków biogennych.

Ponad 700 tys. zł przeznaczone będzie na budowę przyłączy kanalizacyjnych do domów prywatnych. Chodzi o ponad 60 budynków w rejonie ul. Topolowej, Cieszyńskiej, Pawiej i Słowiczej w Mnichu.

Wszystkie te inwestycje muszą być ukończone do 30 listopada tego roku. Mamy już wyłonionego inwestora, który będzie nadzorował całość prac, jesteśmy przed wyłonieniem przetargu na wykonawcę inwestycji – zapewnia wójt. Prace powinny rozpocząć się w połowie kwietnia.

Po tej inwestycji gmina skanalizowana będzie w około 52% a do kanalizacji podłączonych będzie około 1200 budynków.

Na cząstkowe remonty dróg w Chybiu, w tym roku samorząd wyda 110 tys. złotych. O wiele więcej natomiast gmina chce przeznaczyć na budowę nowych chodników. Jak mówi wójt – gruntowna modernizacja chodnika przy ul. Bielskiej, od ul. Lipowej do ul. Piechy, to wydatek 400 tys. złotych. W tym roku będzie realizowana część tego zadania. Kolejna inwestycja to budowa chodnika wraz ze ścieżką rowerową wzdłuż ul. Wyzwolenia. W tym roku na ten cel przeznaczonych zostanie 100 tys. złotych. To jednak część większej inwestycji, która w kolejnych latach ma wynieść ponad 3,5 miliona złotych. Chodzi o budowę chodnika od OSP w Chybiu aż do Zarzecza do ul. Pod Groble. 25 tysięcy przeznaczono na wykonanie dokumentacji budowy chodnika części ul. Cieszyńskiej.

Warto też zaznaczyć, że gmina Chybie wsparła cieszyńskie starostwo kwotą 150 tys. złotych. Chodzi o remont mostu nad Wisłą w Strumieniu. Gmina chce również kupić grunt pod planowaną budowę ronda na skrzyżowaniu dwóch dróg powiatowych - ulicy Bielskiej i Cieszyńskiej. Chcemy poprawić komunikację na tym skrzyżowaniu. Występujemy już do powiatu z pismami, aby to zadanie znalazło się w ich planach inwestycyjnych w niedalekiej przyszłości. Mam nadzieję, że teren który przekażemy, powiat potraktuje jako nasz wkład własny w budowę. - dodaje wójt.

W tym roku remontowana będzie również ulica Czereśniowa, jednak to zadanie w wysokości 300 tys. finansuje powiat cieszyński.

W gminie będzie nocą też trochę jaśniej. Pojawią się latarnie na ul. Kwiatowej. To kosztować będzie 36 tys. zł. Opracowana ma być również dokumentacja na oświetlenie ul. Darwina.

Na fundusz sołecki w tym roku przeznaczone zostanie 120 tys. złotych. Za te pieniądze w Chybiu przeprowadzony będzie remont mostka w ciągu ul. Brzozowej. Doposażony ma być również plac zabaw. Na ul. Leśnej ustawiona zostanie latarnia.
W Mnichu wybudowane będą zjazdy z ul. Wojska Polskiego na teren gminny za przedszkolem. część środków pójdzie na organizację festynu sołeckiego. W Zaborzu zabezpieczony będzie rów przy ul. Miarki. Pieniądze z funduszu sołeckiego wesprą również organizację pikniku na zakończenie roku szkolnego. Frelichów poszerzy pobocza przy ul. Okrężnej, poprawić się ma również stan nawierzchni na ul. Orzeszkowej. Zarzecze natomiast wzbogaci się o ogrodzenie 'Domu Strażaka'. Będą też nowe ławy i stoły do wiaty za budynkiem OSP.

W Chybiu planuje się również termomodernizację SP1. Zadanie drogie, pochłonąć ma 1,8 miliona zł. Ale samorząd w tej kwestii liczy na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ściany szkoły mają zostać docieplone, pojawi się również nowa elewacja. Ocieplone również ma zostać poddasze. Modernizacja obejmuje także kotłownię oraz instalację w obiekcie.

Gmina wesprze również strażaków. 30 tys. dofinansowano zakup lekkiego samochodu dla OSP w Mnichu. 100 tys. zł. przeznaczono na wkład własny do zakupu wozu strażackiego w OSP Zarzecze. Dofinansowano również zakup samochodu dla PSP w Cieszynie. Skorzysta również komisariat w Strumieniu. Chybie dla policjantów na nowy radiowóz przekazało 10750 zł.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: