Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Posprzątali cieszyńskie rezerwaty

Młodzież cieszyńskich szkół piątkowe dopołudnia 27 marca miast na lekcjach spędziła sprzątając cieszyńskie rezerwaty Lasek Miejski nad Olzą oraz Kopce.

Obie grupy, jedna poprowadzona przez przewodniczącego Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie Jana Machałę, druga przez członka Komisji i Koła Miejskiego w Skoczowie Piotra Stebla zebrały w sumie 20 stulitrowych worów śmieci bezmyślnie wyrzucanych przez innych.

Małgorzata Węgierek z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Cieszynie stwierdziła, że w akcji chodzi przede wszystkim o to, żeby młodzież dostrzegła problem. - Niestety takim jesteśmy społeczeństwem, że trzeba po nas sprzątać. To jest straszne, że jest tak brudno. Mam nadzieję, że idea porządku zaszczepi się w was. Że zobaczycie, że tak naprawdę bardzo wiele od nas zależy. Chociażby to, że nie będziemy się zgadzać, żeby śmiecić – mówiła dodając, że wiedza jest nam potrzebna nie po to, żeby się chwalić, ale po to, żeby wiedzieć, jakie są formy ochrony przyrody, co się chroni.

Po skończonym sprzątaniu młodzież posiliła się kiełbaskami w restauracji Ogrodowa po czym sprawdziła swą wiedzę przyrodniczo-krajoznawczą w przygotowanym przez Jana Machałę konkursie wiedzy. Jego wyniki są następujące: 1. Katarzyna Waliczek (ZS im. Szybińskiego), 2. Patrycja Szołtys (ZSEG), 3. Wiktoria Przybyła (ZS im. Szybińskiego), 4. Beniamin Lewandowski (Gimn. Nr 2), 5. Patrycja Michnik (ZSEG).

Nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Ustroń i Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Cieszynie wręczali Jan Machała z KOP, Wiktor Naturski z nadleśnictwa i Małgorzata Węgierek z WOŚ UM.

- Będziecie mogli zastosować później tą wiedzę w życiu. Natomiast niewiedza czasami kosztuje przyrodę, bo niewiedza może spowodować, że coś zniszczycie, coś wytniecie. Ważne jest by chronić nie tylko pojedyncze istoty, ale chronić środowisko, w którym żyją, drzewa. A jak będziecie mieli wiedzę, to może uda się coś uratować – mówiła do uczestników konkursu wiedzy przyrodniczej Małgorzata Węgierek. - Przysłuchuję się odpowiedziom uczniów w konkursach. Chciałbym, żeby poprzez znajomość kraju, parków narodowych, krajobrazowych przybliżyć naszą piękną ojczyznę – mówił prezes honorowy Oddziału PTTK „Beskid Śląski w Cieszynie Ryszard Mazur dziękując za uczestnictwo w akcji młodzieży i wychowawcom zachęcając młodzież do udziału w rajdzie młodzieżowym powitanie wiosny, jaki planowany jest na 9 maja z metą na Soszowie. 

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: