Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Chowali go już 21 razy. Tradycyjny Pogrzeb Basa zakończył karnawał

To jedyny w swoim rodzaju pogrzeb. Pogrzeb - na którym gra głośna muzyka, uczestnicy się bawią, a na dodatek mają suto zastawione stoły. Ale do czasu. Kiedy wybija północ, muzyka milknie, a żałobnicy wychodzą w kondukcie na zewnątrz sali. Na ramionach niosą... basa.
Tym razem w większej sali i z większa liczbą uczestników żegnano w Cieszynie basa. Tradycyjny „Pogrzeb Basa” odbył się w mieście nad Olzą już po raz 21. Pierwszy raz natomiast zorganizowano imprezę w podziemiach cieszyńskiego Brackiego Browaru Zamkowego.
Bawi się ponad dwieście osób, z czego pięćdziesiąt to sami muzycy – mówi portalowi OX.pl restauratorka Alina Bańczyk. Ci którzy byli, mogli skosztować wielu specjałów kuchni cieszyńskiej.
 
 
Na deser był strudel na ciepło. A na koniec żurek postny, śledź – i prosto do kościoła sypać głowę popiołem – dodaje Alina Bańczyk. Jesteśmy jedynym miejscem, które we wtorek organizuje taką imprezę. Bo to właśnie ten dzień, ostatni moment na zabawę i pożegnanie karnawału – podkreśla Bańczyk.
 
O tym, że tradycja takiej zabawy na koniec karnawału odżywa, świadczył fakt że aż tyle osób z całej okolicy bawiło się w Cieszynie. Dwa lata temu w restauracji „Targowa” było bardzo ciasno, przeniesiono więc imprezę do dużej sali w Domu Narodowym. Jednak i tutaj było mało miejsca dla wszystkich. Teraz podziemia browaru tętniły muzyką góralską.
To nie tylko chęć zabawy ale podtrzymanie tradycji - zauważa Kazo „Nędza” Urbaś – szef kapeli regionalnej „Torka”. Kilkudziesięciu muzyków w strojach regionalnych ale i prywatne osoby w tradycyjnym ubraniu góralskim czy mieszczańskim, to świadczy że nikt tego się nie wstydzi.
 
 
Karczmy się zmieniały, a obrzęd pozostał. I tak już 21. razy go odtwarzamy – mówi Urbaś. Dlaczego pogrzeb basa a nie innego instrumentu? Takie były przekazy. Być może dlatego, że jest to jeden z ważniejszych instrumentów – podkreśla lider Torki.
 
 
O północy, kapele zmieniły skoczną muzykę na żałobne melodie i kondukt - z basem na czele - opuścił salę zabaw. Tak zakończył się karnawał.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: