Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Łamać bariery na rynku pracy

Mimo, iż osoby niepełnosprawne coraz częściej pokazują się w kampaniach społecznych i wydarzeniach kulturalnych - to wciąż bariery jakim muszą sprostać na rynku pracy i w kontaktach z pracodawcami są duże. Dlatego też znalezienie zatrudnienia nie należy do najłatwiejszych zadań.

W naszym regionie pracy poszukuje obecnie około 600 osób z niepełnosprawnością.

- Wśród wszystkich osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie ponad 7 procent stanowią osoby z niepełnosprawnością, liczba ta nie ulega wielkim wahaniom od lat – mówi Dorota Bizoń zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie.

Osobom niepełnosprawnym bardzo trudno jest znaleźć zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Wciąż dają się zauważyć stereotypowe postawy i opinie wśród pracodawców, którzy niewątpliwie obawiają się zatrudniania osób niepełnosprawnych. Z czego tego rodzaju obawy mogą wynikać?

- Zapewne dobrze byłoby porozmawiać bezpośrednio z właścicielami firm. To co można jednak zaobserwować to problem w orzecznictwie, a dokładnie w zapisach „całkowicie niezdolny do pracy” , które często są niezrozumiałe dla właścicieli wielu firm  – przyznaje Dorota Bizoń -  Określenia użyte w orzeczeniach niestety powodują dużą barierę i to na starcie. Wciąż też zbyt mało mówi się o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych na ogólnym rynku pracy... A przecież oferty pracy są dostępne dla wszystkich kandydatów, pod warunkiem, iż posiadają wymagane kwalifikacje, doświadczenie i wiedzę oraz uzyskają zgodę lekarza medycyny pracy na pracę, na konkretnym stanowisku. Taka procedura dotyczy każdego zatrudnianego pracownika, dlatego warto o tym przypominać pracodawcom. Zapisy w orzeczeniach nie weryfikują zdolności do konkretnej pracy. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie wciąż podejmujemy działania, by zapobiegać dyskryminacji jakiejkolwiek grupy na rynku pracy, w tym osób niepełnosprawnych.

Choć główną motywacją wielu pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością jest aspekt ekonomiczny, to jednak brak konieczności odprowadzania miesięcznych wpłat na fundusz tj. PFRON nie wszystkich przekonuje. Niestety osoby niepełnosprawne nie zawsze wierzą też w swoje możliwości. Wśród osób z wpisem w orzeczeniu ‘całkowita niezdolność do pracy’ pokutuje przekonanie o ‘zakazie pracy’. Skutkuje to tym, że osoby te nie próbują podejmować aktywności zawodowej myśląc, że nie mają możliwości zaistnienia na ogólnym rynku pracy.

- To dwa różne aspekty. Aspekt ekonomiczny, czyli ulgi i uprawnienia dla pracodawców oraz dla osób niepełnosprawnych. Innym aspektem jest poszukiwanie i stwarzanie możliwości do zatrudniania osób z niepełnosprawnością. W urzędzie pracy udało nam się dojść do sytuacji nie płacenia składek na PFRON, gdyż  ponad 7 procent zatrudnionych pracowników stanowią osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności – mówi dyrektor urzędu pracy Anna Stefaniak-Bacza. 

- Ważne żeby zarówno osoby niepełnosprawne umiały rozpoznać i skutecznie przełamywać istniejące bariery, jak i pracodawcy analizowali rzeczywiste potrzeby zatrudnieniowe i nie tworzyli barier wynikających z braku wiedzy np. o orzecznictwie – dodaje Dorota Bizoń.

Pracownik z niepełnosprawnością to 100 procentowy pracownik... Zmotywowany odpowiednio do aktywności zawodowej, daje się często poznać jako osoba bardzo solidna, dająca z siebie wiele. Czasem więcej niż tzw. pełnosprawni pracownicy firm. Z pewnością potwierdzi to niejeden pracodawca...

- Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie w ciągu trzech ostatnich lat, wykorzystując środki PFRON,  realizował działania w  ramach rehabilitacji zawodowej. Udało nam się w porozumieniu z pracodawcami sfinansować stworzenie i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych nowe miejsca pracy. Również dzięki tym środkom osoby niepełnosprawne mogły rozpocząć działalność gospodarczą. Finansowano także instrumenty rynku pracy np. staże oraz usługi szkoleniowe. W sumie wydatkowano niebagatelną kwotę ponad miliona złotych zł na aktywizację zawodową osób bezrobotnych i  poszukujących pracy niepełnosprawnych, niepozostających w zatrudnieniu. Każdego roku zachęcamy do korzystania z tych środków – mówi Dorota Bizoń.

- Oprócz środków PFRON na aktywizację niepełnosprawnych osób bezrobotnych i oprócz zatrudniania osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności staramy się zapewnić w naszym urzędzie właściwą obsługę. Mamy odpowiednio przygotowanych pracowników w wyodrębnionym stanowisku pracy, którzy służą wsparciem i wiedzą zarówno osobom bezrobotnym jak i pracodawcom. Na bieżąco uzupełniają kwalifikacje, by jak najskuteczniej pomagać.  Na przykład nowe przepisy nakładają, od 1 kwietnia, wymóg posiadania umiejętności posługiwania się językiem migowym w obsłudze klientów, jeśli oczywiście zachodzi taka potrzeba.  W urzędzie pracy takie kwalifikacje mają 4 osoby, niektóre od wielu lat. Zapraszamy zarówno osoby niepełnosprawne, jak i pracodawców do bieżącego kontaktu z urzędem pracy i informowania się o możliwościach rehabilitacji zawodowej z wykorzystaniem  środków PFRON. Zachęcamy również do korzystania z naszej strony internetowej www.pup.cieszyn.pl – dodaje Anna Stefaniak-Bacza.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: