Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Było o ziołach, będzie o dizajnie. Cykl spacerów „Odkrywaj Cieszyn” z Zamkiem Cieszyn

Babkę stosowano kiedyś w… papierosach dla astmatyków dodając do mieszanki dziewannę. A herbatka z babki, dziewanny, lipy i prawoślazu powinna być pita przez astmatyków. Świerkowe szyszki można kisić. Te i wiele innych ciekawostek usłyszeli uczestnicy sobotniego spaceru tematycznego po Wzgórzu Zamkowym od dyplomowanej zielarki Magdaleny Mildner. Już jutro natomiast – 3 lipca w tajniki designu chętnych wprowadzi Ewa Gołębiowska.

Odkrywaj Cieszyn bez granic to cykl tematycznych spacerów organizowanych przez Zamek Cieszyn wspólnie z Biblioteką Miejską w Czeskim Cieszynie. Odbywają się w soboty. Trwają około 3 godzin. Rozpoczynają się o godz. 11.00 sprzed Punktu Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn. Udział w spacerach jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc. Liczba uczestników jest bowiem ograniczona (max 30 osób). Zgłoszenia przyjmuje Punkt Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn, ul. Zamkowa 3c, tel. 33 851 08 21 wew 14.

Uczestnicy poprzedniego spaceru zdobyli wiedzę nie tylko ciakawą, ale i użyteczną. Usłyszeli na przykład, że lilak błędnie nazywany bzem ma działanie silnie antyseptyczne i przeciwwirusowe. - Przez naszych przodków stosowany był do radzenia sobie z grypą. Syrop z jego kwiatów robimy w dokładnie taki sam sposób, jak z kwiatów czarnego bzu. A jak je ususzymy, to będziemy mieć herbatkę relaksująco – uspokajającą. Natomiast roztartych liści używać możemy dokładnie tak samo, jak liści babki – przykładać do ran. A z kwiatów lilaka można zrobić rewelacyjnie komponujący się z sałatkami owocowymi ocet – wyliczała zastosowania krzewu, który raczej zwykliśmy traktować wyłącznie jako pachnącą ozdobę Magdalena Mildner. Zachęcała też do odwiedzenia Beskidzkiego Domu Zielin „Przytulia” w Brennej, z którym współpracuje.

(indi)

 

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-02 19:26:18
Pogromca pogromców i cwaniaczków: UWAGA na komentarze przypominające wypowiedzi innych użytkowników. Oszust zdublował konta dodając przed nazwa SPACJE. Łatwo to poznać gdyż konta pojawiły się dopiero kilka dni temu. Ten sam gość, dawny pracownik redakcji używa innych multikont siejąc nienawiść na portalu. Wzywam REDAKCJE OXa do zablokowania tych kont.
2021-07-02 21:19:02
: stara zasada, kto najgłośniej krzyczy "łapać złodzieja'? - jeden zakuty we wiadro barani łeb to był obciach i żenada, ale przy dwóch zrobiło się naprawdę wesoło :D
2021-07-02 21:21:02
: a ja ci to już dawno temu tłumaczyłem zakuty, że z taką kindersztubą i ilorazem to tobie nie internet, a kury szczać prowadzać, cytując klasyka
2021-07-03 04:43:54
Pogromca pogromców i cwaniaczków: I co wyprowadziłeś te swoje kury? Brawo ty, dalej na tak niskim poziomie jedziesz i nad cylinder nie podskoczysz. Za słabą kondycję masz żebyś mógł się równać.
2021-07-03 07:31:43
jasper: …. Ale wkoło jest wesoło, Człowiek w pracy, małpa w zoo … Tak co poniektorym odbija w „ celibacie“. To o tobie ppic na wode. Wybierz inne ziola. Moze warto zaparzyc herbatke z babki, dziewanny, lipy i prawoslazu :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: