Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Budżetowe przygotowania

Podatki w górę. Już w czwartek podczas sesji radni miejscy Cieszyna decydować będą o nowych stawkach podatków. Jedno jest pewne - mniejsze nie będą.
Gminy szukują się do uchwalenia budżetu na przyszły rok. Integralną jego częścią są podatki. Bez uchwał dotyczących podatków i innych opłat trudno określić stronę dochodową budżetu. Zdecydowanych ruchów nie przewidujemy - zapewnia Jan Matuszek wiceburmistrz Cieszyna.
Ale wzrost będzie, przynajmniej o stopę inflacji. Jeśli chodzi o podatek od środków transportowych to zwiększy się on o mniej więcej 4,5 % - słyszymy w cieszyńskim urzędzie. Taka była skala wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu półrocza obecnego roku do półrocza minionego roku - dodaje Matuszek.
 
Natomiast o większy procent zwiększą się opłaty związane z podatkiem od nieruchomości. Tutaj projekt zakłada zbliżenie się z jego wysokością do maksymalnych dopuszczalnych stawek.
 
 
Nawet, jeśli radni przegłosują wyższe stawki podatkowe, to i tak deficyt budżetowy Cieszyna będzie rósł. To zakłada wieloletnia prognoza finansowa. Wynika to z faktu realizowania dużej inwestycji, jaką jest budowa kanalizacji w aglomeracji cieszyńskiej - dodaje Matuszek. Do czasu zakończenia tego projektu miasto posiłkować się będzie kredytami. Stąd też rośnie deficyt.
Jak do tej pory jednak Cieszyn nie był zmuszony korzystać z pożyczek na bieżące wydatki. Co prawda miasto stosunkowo późno zaciągnęło kredyty, ale nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi płynność finansową gminy. - kończy Matuszek.
 
W czwartek radni podczas sesji, ustosunkują się do propozycji podatkowych burmistrza.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: