Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kolumbarium będzie koniecznością

Na zrealizowanie czekają projekty, które cieszyńskiemu cmentarzowi przy ulicy Katowickiej mogą nadać inny wymiar. Jeden z projektów dotyczy budowy kolumbarium, czyli ściany z niewielkimi komorami na urny.

- Czy cieszyński cmentarz przy ulicy Katowickiej zmieni swój wygląd? - Posiadamy projekty na  odrestaurowanie budynku głównego przedpogrzebowego, odnowienie alejek w ramach starej części cmentarza oraz na budowę pomieszczenia administracyjno -socjalno- wystawienniczego - wylicza Roman Barcz wiceprezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Cieszynie sp.  z o.o.

Na realizację czeka również dokumentacja projektowa kolumbarium. - Dokumentacja jest gotowa, w zasadzie moglibyśmy już rozpocząć procedurę pozwolenia na budowę - dodaje wiceprezes.

Kremacja staje się obecnie coraz bardziej popularną formą pochówku, coraz częściej też zarządcy, wobec „kurczących” się przestrzeni na cmentarzach, decydują się na budowanie kolumbariów, które systematycznie pojawiają się już w większości dużych miast.

Kolumbarium przy ulicy Katowickiej powstałoby w miejscu połączenia starej części cmentarza z nową. Wśród wysokich drzew. Być może już w niedalekiej przyszłości właśnie tam stanie kilka ścian z miejscem pochówku urn. Czy tak będzie, o to zapytaliśmy w cieszyńskim Urzędzie Miasta. - Istnieje koncepcja wybudowania kolumbarium, lecz w  chwili obecnej Gmina nie przewiduje takiej inwestycji. Bardzo możliwe, że w  przyszłości powrócimy do tego tematu, gdyż prędzej czy później miejsc na  cmentarzu będzie brakować i wybudowanie kolumbarium będzie koniecznością – informuje Edyta Subocz rzecznik UM w Cieszynie.

Kiedy do takiej sytuacji może dojść? -  Przewidujemy, aczkolwiek bardzo nieprecyzyjnie, że cmentarz przy ulicy Katowickiej zapełni się w przeciągu 5-12 lat. Oczywiście czas ten sukcesywnie będzie się oddalał niemniej jednak oczywistym jest, że teren ten ma swoją pojemność i w pewnym momencie po prostu zabraknie miejsc – prognozuje wiceprezes ZGK w Cieszynie  - W chwili obecnej priorytetem dla nas jest rekultywacja nowej części cmentarza przy ulic Katowickiej, do której niebawem dojdzie. Wyznaczone zostaną ścieżki, miejsca pochówku, zrobiona zostanie kanalizacja... Wszystko, po to, żeby powiększyć cmentarz funkcjonalnie. Tym sposobem zyska on ponad 600 nowych miejsc.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: