Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Budują wyspę dla ptaków na "śląskim morzu"

Trwają prace na Jeziorze Goczałkowickim związane z zabezpieczeniem siedlisk rybitwy rzecznej, która gniazduje na terenie jeziora.

Na Zbiorniku, w rejonie ujścia Wisły, powstanie wyspa dla ptaków, o powierzchni około 450 m2. Co roku kilkaset gniazd rybitwy rzecznej ulega zatopieniu w okresie lipcowych deszczy, kiedy poziom wody na Zbiorniku podnosi się. Dzięki budowie wyspy będące pod ochroną ptaki będą mogły bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi.

Obiekt zabezpieczający lęgi powstanie w miejscu, w którym co roku, w okresie niskiego poziomu wód, tworzą się wyspy na których gniazdują rybitwy rzeczne oraz śmieszki. – W czasie wiosennych i letnich opadów deszczu wyspy te razem z gniazdami ptaków są zalewane przez wody opadowe. Dzięki zaplanowanym działaniom ptaki będą mogły bezpiecznie wyprowadzać lęgi. Prace odtworzeniowe powinny zakończyć się do końca tego roku – informuje rzecznik RDOŚ w Katowicach.

W ramach projektu wykonana zostanie także dokumentacja projektowa dotycząca zabezpieczenia grobli i wysp na stawach hodowlanych. Działaniem objętych zostanie 12 zbiorników wodnych położonych w powiecie, bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim i oświęcimskim.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-12 21:35:19
stefanbbn: najwyzszy czas na srodki ochrony flory i fauny.Na swiecie dotychczas opisano okolo 1.7 miliona rodzajow fauny i flory.Tzw czerwona lista zagrozonych rodzajow to 97 tysiecy pozycji fauny i flory ,a 27 tysiecy z tej liczby jest bezposrednio zagrozonych wymarciem.Kazdy nawet maly krok dzisiaj bedzie przynosil efekty na dzisiaj i jutro.
2020-10-12 21:40:07
stefanbbn: na swych kosmicznych wandrach spotkała Ziymia z Marsym. Pozdrowili sie i Mars sie pyto: „Jakóż sie ci darzi, siostro?”, a Ziymia na to: „Ale ani sie nie pytej.”, „Na cóż sie stało?”, „Ostatnim czasym sie mi jakosi nie darzi. Przedstow se to! Chytła żech ludzi.”, a Mars powiado: „Z tego se nic nie rób. To przyndzie”.
2020-10-13 07:37:40
św. Patryk: taa.. dziś "wyspa dla ptaków" za unijne fundusze, a jutro okaże się że to plac pod pomnik dwóch kaczek-dziwaczek
2020-10-13 15:53:12
politykier: Donalda i Tuska...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: