Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wystawa prac Milana Fiali w Galerii 13

W sobotę (10.10.2020) w Galerii 13 na cieszyńskim Nowym Mieście odbył się wernisaż wystawy „Oaza”. Autorem prac jest Milan Fiala, malarz pochodzący z Czech. Jego dzieła można podziwiać w godzinach pracy Galerii 13 (ul. Nowe Miasto 13).

Milan Fiala to artysta malarz urodzony w Uherské Hradiště w Czechach. Obecnie mieszka w Ostrawie, gdzie tworzy swoje dzieła i oddaje się licznym pasjom. Uprawia sport. Należy do Stowarzyszenia Bonapartystów i uwielbia piosenki Marka Grechuty. Jego surrealistyczne obrazy naznaczone są nutą poetycką związaną z Jego osobistymi przeżyciami i zainteresowaniami. Na pytanie, co stanowi jego inspirację artystyczną, odpowiada — To, że przede wszystkim istnieję (žiju), a to oznacza radość, która jest potrzebna, jak również ból, który jest potrzebny, aby zrozumieć. Istnieję, to znaczy szukam.

Wiele do powiedzenia ma również na temat swojej pracy twórczej – każdy z nich jest pojedynkiem, każdy obraz to narodziny – wyjaśnia artysta. Na wystawie zostało zaprezentowanych kilkanaście dzieł artysty, cechujących się ekspresyjną kolorystyką, które pozwalają przenieść się odbiorcy do nieco bajowego świata, pełnego tajemnic, wielkich namiętności, ale również cierpienia — Malarstwo Fiali ma wiele z surrealizmu, inspiruje się od lat mistrzami tj. Salwador Dali czy Leonardo Da Vinci, od którego zapożyczył technikę malowania lazurą (kolor +żywica). Co ciekawe swoje obrazy wykonuje palcami – wyjaśnia Agnieszka Pollak, właścicielka Galerii 13.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny, dzieła artysty można podziwiać do 24 października.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: