Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Budowa lądowiska na ostatniej prostej

Nowoczesne lądowisko dla śmigłowców ratunkowych powstaje na dachu Szpitala Śląskiego. Stąd pacjent ze śmigłowca szybko i bezpiecznie trafi na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zyskane dzięki temu cenne minuty, mogą decydować o życiu pacjenta.

Mimo trudnej sytuacji finansowej w ochronie zdrowia, a zwłaszcza w szpitalach powiatowych, Szpital Śląski w Cieszynie podjął się realizacji tej inwestycji, ponieważ brak lądowiska spowodowałby w niedalekiej przyszłości zamknięcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Przypomnijmy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2011r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, wymóg funkcjonowania SOR jest następujący „oddział posiada całodobowe lądowisko, zlokalizowane w takiej odległości, aby było możliwe przyjęcie osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu sanitarnego”. Termin na dostosowanie do wymogów Rozporządzenia upływa 31.12.2020 r. Zamknięcie szpitalnego oddziału ratunkowego i przekształcenie go w Izbę przyjęć wiązałoby się z pomniejszeniem ryczałtu na ten oddział w wysokości 5,5 mln zł rocznie. Rozważane były różne lokalizacje na terenie miasta Cieszyn, lecz budowa lądowiska wyniesionego na dachu Pawilonu Łóżkowego była jedynym miejscem spełniającym wszystkie wymogi formalno-prawne, w tym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Cieszyński SOR rocznie udziela kompleksowej pomocy prawie 33 tys. pacjentów Wśród skutków braku lądowiska (i nie dostosowaniu do wymogów wspomnianego Rozporządzenia Ministra Zdrowia) wymienić należy:  utratę kontraktu na Szpitalny Oddział Ratunkowy, usunięcie ZZOZ w Cieszynie z „Sieci Szpitali”,  istotne ograniczenie zakresu udzielanych świadczeń (szczególnie zabiegowych), redukcja ilości oddziałów szpitalnych, redukcja zatrudnienia,  konieczność zerwania umowy o dofinansowanie projektu zawartej z Ministrem Zdrowia, w ramach działania 9.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Niekorzystne efekty rezygnacji z podpisanej umowy o dofinansowanie projektu to:  brak wykonania w całości nakazu PPSP – kwota ok. 3,5 mln zł,  zwrot dotychczas wydanych środków na modernizację i doposażenie SOR (zakup nowoczesnej aparatury i sprzętu medycznego w tym aparatu RTG, USG, wyposażenie Sali Intensywnego Nadzoru) – kwota ok. 3 mln zł,  negatywna rekomendacja dla przyszłych inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych.

Zgodnie z umową z Ministerstwem Zdrowia lądowisko ma zostać uruchomione do końca lipca 2019 r. Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Poza wykonaniem płyty lądowiska, w ramach projektu realizowany jest drugi etap kompleksowego zabezpieczenia przeciwpożarowego budynku Pawilonu Łóżkowego. Jest to o tyle istotne, że na Szpitalu Śląskim ciążą niewykonane od blisko 20 lat nakazy dostosowania budynku do wymogów ppoż., wydane przez Państwową Powiatową Straż Pożarną, których terminy realizacji były wielokrotnie odsuwane w czasie z uwagi na brak środków na ten cel.
Wykonano znaczną część elementów złożonego systemu wentylacji pożarowej budynku do odprowadzania dymu i ciepła. Większość niewymienionych dotąd drzwi wejściowych na oddziały
i klatki schodowe służące ewakuacji zastąpiono drzwiami spełniającymi wymagania przeciwpożarowe. Obecnie trwa rozbudowa systemu hydrantów wewnętrznych na potrzeby powstającego lądowiska. Wspomnieć należy, że Szpital od roku 2014 w miarę swoich możliwości realizował wspomniane nakazy, w zakresie, na który pozwalały posiadane środki własne.

Równocześnie trwają prace związane z konstrukcją głównej płyty lądowiska, m.in. montaż prefabrykatów żelbetowych oraz konstrukcji stalowych nośnych. Postępuje również przebudowa istniejących klatek schodowych oraz rozbudowa szybu dźwigowego dla nowej windy ratowniczej. Winda ratownicza obsługiwać będzie zarówno lądowisko, jak i służyć w codziennym działaniu szpitala.

Koszt budowy lądowiska wraz z pracami ppoż. to 7,4 mln zł, dofinansowanie do tego zadania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 3,1 mln zł, a z budżetu Państwa – 1,5 mln zł.


Red/mat.pras.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-08 22:02:14
krzysztof.mm: całkiem świeży przypadek - facet po 60-tce i dwóch zawałach ma ewidentnie trzeci, wezwane pogotowie, ratownik ochrzania gościa że nie te tabletki łyka co trzeba - w tym czasie na ekranie monitora do którego podłączono chorego - Himalaje na przemian z pustynią... rodzina niejako wymusza odwiezienie do szpitala, tam badają pacjentowi krew i z powodu wysokiego cukru [sic!] kierują na ...oddział wewnętrzny +++ to nie żarty, niestety +++ dopiero na drugi dzień rano, kiedy w trakcie obchodu konsultowany kardiolog widzi ten makabryczny obraz pracy serca, rzuca wszystko, w biegu wciąga fartuch i każe natychmiast człowieka wieźć na operacyjną, tam zakładają mu stenty ratując od niechybnej śmierci... +++ kardiolog oczywiście z części "ochojeckiej" szpitala, cześć mu i chwała za uratowane życie - ale co z pozostałymi 'bohaterami' tej opowieści?... no i co z tymi cennymi minutami ratującymi życie?...
2019-04-08 22:09:23
krzysztof.mm: p.s. a to ciekawe - jeszcze kilka minut temu wisiał tu jeszcze jeden post, ktoś pisał mniej więcej tyle, że że lekarze za mało zarabiają i helikopter na dachu nie poprawi sytuacji w szpitalu - ciekaw jestem komu tak bardzo zależy na promocji tego lądowiska, że pisze się o nim już chyba piąty raz, i nawet w sumie neutralne komentarze pod tekstem usuwa?...
2019-04-08 22:59:17
Łowca androidów: Nekrolog z te piździelstwa zrobili i jeszcze posty usuwają.
2019-04-09 07:38:50
Halos: Lądowisko, nowoczesny sprzęt, wyposażenie oczywiście to wszystko jest ważne, tylko cóż z tego jak z powodu braku personelu czeka się na SOR-ze 5godzin na diagnozę. A co najgorsze brak na nim kolejkowania przypadków. Co prędzej czy później skończy się taką samą tragedią jak niedawno w Sosnowcu.
2019-04-09 09:34:51
krzysztof.mm: a propos procedur na SOR - nieprawda, że nie ma "kolejkowania" - dla przykładu migotanie przedsionków jest z definicji 'obsługiwane' poza kolejnością jako zagrażające ciężkimi powikłaniami, wyniki badań krwi są na ogół do pół godziny - godziny, ciężkie przypadki złamań, wypadki - kierowane na TK od razu itede - wyposażenie SOR i szpitala w sprzęt diagnostyczny i zabiegowy - bardzo dobre, dużo można superlatyw na ten temat - problemem jest, w bolszewickim państwie PiS to reguła, marne wynagradzanie personelu na wszystkich szczeblach ze wszystkimi tego stanu rzeczy konsekwencjami - jak już oficjalnie Kaczyński ogłosił, a Bielan potwierdził, ze względów wyborczych krowy i wieprze ważniejsze dla PiS od nauczycieli, pielęgniarek i lekarzy
2019-04-09 09:53:59
rainman: Jesli teraz jest bolszewia to z tym poziomem nienawisci w kolejce chyba czekaja juz Czerwone Khmery. A jesli jednak to nie PiS wywiesi biala flage w listopadzie to komus tutaj eksploduje monitor.
2019-04-09 09:57:14
Halos: krzysztof.mm Niestety muszę się nie zgodzić z Tobą, może to kolejkowanie jest na papierze, może czasami działa, ale będąc w moim życiu kilkakrotnie na SOR-ze widziałem jak się to najczęściej odbywa. Widziałem jak pacjent ze skręconą kostką był przyjęty szybciej (bo troszkę szybciej się zarejestrował) niż dziewczynka która spadła ze schodów, uderzając się w głowę, a krwiak na głowie rósł z każdą chwilą. Nie sadzę, że jego przypadek był niebezpieczniejszy. Tyle z kolejkowania. To było rok temu, więc może dziś jest lepiej, choć nie słyszałem od nikogo pochwal na nasz SOR w tym temacie. Trzymam kciuki, aby przyjęto więcej personelu, wtedy nie będzie się tam siedzieć 4h.
2019-04-09 12:34:39
altacet: Brak personelu,zawieszanie działalności niektórych oddziałów ale za to helikopter na dachu. Brawo za pomysł i dobre samopoczucie dyrekcji.
2019-04-09 12:45:19
skuter66: Nie ma lądowiska, nie ma SOR-u, czytajcie uważnie, niestety muszę się zgodzić z krzysztofem, nasz SOR jest dobrze wyposażony, a ludzie tam pracujący są kompetentni i pomocni. Ostatnio czekałem 1 godz. do pierwszego przyjęcia, potem badania, całość z konsultacjami 4 godz. czy długo, myślę, że nie.
2019-04-09 17:42:42
krzysztof.mm: halos - też kiedyś na SORze cieszyńskim czekałem kilkanaście godzin, zanim mnie wypuścili - ale na miłość boską, to nie jest bar szybkiej obsługi!!!... - nie będę opisywał, jakie badania po kolei mi tam robili i zabiegi - ważne, że 'naprawili' zanim wypuścili - oraz co w międzyczasie tam się działo, a działo się dużo - jeden tylko przykład, obok mojego łóżka w pewnym momencie przywieziono pijanego gościa, co zasnął na środku jezdni i auto po nim przejechało - to, co wtedy tam się działo to było jak w TV serialu 'szpitalnym' - kilka osób biegało wkoło poszkodowanego, wenflony, kroplówki, monitory, zastrzyki, próbki krwi, po drodze gościa myć i przebierać, biegiem na TK - i oczywiście wszyscy inni poszli wtedy w odstawkę i bardzo dobrze ... piszesz, że dziewczynce guz po uderzeniu w głowę rósł? - tak, pamiętam z dzieciństwa, takie guzy tak mają...+++ ja nie mam zastrzeżeń do cieszyńskiego SORu, wręcz przeciwnie - chwalę - i przy okazji w tym miejscu dziękuję wszystkim tam pracującym, zresztą jeszcze się pewnie spotkamy tam, powtórzę osobiście..;)
2019-04-09 22:25:03
bronek91: krzyztof.mm, Już nie polecasz szpitala Pod Bukami w Bielsku? Swego czasu krzysztof.mm pisałeś cytat- "tym, co w szpitalnej potrzebie, polecam prywatny Szpital Pod Bukami w Bielsku - szybko, fachowo, i nawet jedzenie dobre dają"- cytat cóż to Cię krzysztof.mm skłoniło do skorzystania z publicznej placówki?
2019-04-11 08:59:14
Szymonono: Nasz cieszyński SOR jest jednym z lepszych w regionie, jak nie najlepszym - taka jest prawda i hejetrzy powinni to w koncu przyjąć do wiadomości. Jakość, sprzęt i kompetencja lekarzy broni się sama, a żeby SOR utrzymać trzeba było zrobić lądowisko. To tylko dodatkowa wartość na bardzo duży plus!
2019-04-11 09:35:35
Ryszard_Lwie_Serce: Oby tak dalej! Ciągły rozwój i nowe inwestycje to podstawa! Brawo Szpital Śląski
2019-04-11 14:12:48
krzysztof.mm: bronek, gamoniu, jak zrozumiesz różnicę między SOR-em a szpitalem to zapisz na kartce i naucz się na pamięć - a przy okazji bóg zapłać za namiętną lekturę moich komentarzy, zachęcam wszystkich do tego samego
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: