Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Brakuje krwi- możesz pomóc!

PCK Cieszyn poinformował w mediach społecznościowych o dramatycznej sytuacji w stacjach krwiodawstwa. Brakuje krwi niemal każdej grupy, niski jest również stan zapasów płytek krwi. Centra krwiodawstwa apelują o pomoc. Wkrótce w powiecie cieszyńskim pojawią się ambulanse,w których będzie można krew oddać.  

Krew to lek, którego nie można zastąpić, codziennie czekają na niego chorzy w klinikach kardiochirurgicznych i transplantacyjnych, osoby leczone z powodu chorób nowotworowych, ofiary wypadków. Często dostępność krwi jest na miarę życia ludzkiego. Dane z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach są niepokojące. Zapasy krwi AB są na poziomie wysokim, inne grupy to jednak stan średni lub stan niski. W innych centrach RCKiK sytuacja wygląda jeszcze gorzej - Dramatyczna sytuacja w stacjach krwiodawstwa. Brakuje krwi niemal każdej grupy, niski jest też stan zapasów płytek krwi. Centra Krwiodawstwa proszą o pomoc!!! Sytuacja jest bardzo trudna. Brakuje zarówno krwi pełnej, jak i płytek krwi. - Mniej dawców się zgłasza, mamy mniejsze zapasy. Krwinki czerwone możemy przechowywać tylko przez 42 dni, płytki maksymalnie przez 7 dni, więc nie mogliśmy zrobić tych zapasów wcześniej – wyjaśnia Krwiodawstwo PCK Cieszyn, przytaczając apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Jak można pomóc? Tylko w jeden sposób – oddając krew. Jak się do tego przygotować? - w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki, być wyspanym, spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem), wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe, ograniczyć palenie papierosów, nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest się przeziębionym (katar) lub przyjmuje się leki, nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu – wylicza Krwiodawstwo PCK Cieszyn. Gdzie można krew oddać? W Cieszynie na ul. Bielskiej 4 (teren Szpitala Śląskiego) lub w jednym z poniższych miejsc, gdzie w powiecie Cieszyńskim wkrótce zawitają ambulanse:

  • Ustroń 27.07.2020 9.00-14.30 Rynek Ambulans
  • Wiśle 28.07.2020 10.00-15.00 Pl. Hoffa Rynek przy Zespole Szkół Ambulans/wakacyjna akcja
  • Bąków - OSP 2.08.2020 10:00-14:00 na trenie OSP Bąków
  • Cieszyn 10.08.2020 9.00-15.00 Rynek Ambulans

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: