Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Bracia Golcowie w Jasienicy

W kolejnej miejscowości naszego regionu, bracia Paweł i Łukasz Golcowie promowali swój najnowszy album.

W wypełnionej po brzegi sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy bracia Paweł i Łukasz Golcowie zaprezentowali kolejny album, wydany przez swoją fundację. Tym razem publikacja była poświęcona ludowemu strojowi Śląska Cieszyńskiego. Taki strój noszą także mieszkańcy miejscowości gminy Jasienica, nic dziwnego, że zainteresowanie publikacją było tak wielkie.

Autorami bogato ilustrowanego albumu o ludowym stroju mieszkańców Śląska Cieszyńskiego są regionalni etnografowie Małgorzata Kiereś oraz Grzegorz Studnicki, fotografie wykonał Mirosław Sosna. W sali GOK publiczności zaprezentowano film, ukazujący kulisy powstania albumu, łącznie z niezwykle rozbudowaną sesją fotograficzną, w której uczestniczyli m.in. członkowie zespołów Jasieniczanka oraz Międzyrzeczanie.

Lidia Lankocz, znawczyni stroju ludowego, która w przeszłości przygotowywała stroje na potrzeby prowadzonego przez siebie zespołu ludowego w Goleszowie, zaprezentowała zebranym z jakich elementów składa się ubiór kobiecy i jakie pełni funkcje.

Spora część wieczoru poświęcona była ludowej muzyce. Wystąpił Zespół Regionalny „Jasieniczanka”, dużą furorę zrobiły też dzieci, uczące się śpiewu i gry na instrumentach w ogniskach Fundacji Braci Golec na Żywiecczyźnie. Ich muzyka wywołała burzę oklasków. Wójt Jasienicy Janusz Pierzyna wraz z dyrektorka GOK Agnieszką Bronowską podziękowali braciom Golec za to zaangażowanie ich Fundacji we wspieranie młodych muzycznych talentów.

„Strój cieszyński (Těšínský kroj)” to już piąta pozycja z serii „Stroje ludowe w Karpatach polskich”, jaką wydaje Fundacja Braci Golec. Do tej pory w serii ukazały się „Mieszczański strój żywiecki”, „Strój górali śląskich”, „Strój górali żywieckich” oraz „Strój górali podhalańskich”.

Zobacz film z prezentacji albumu w Cieszynie


(Łu)


źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: