Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

27 marca - Światowy Dzień Teatru

Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są'' powiedziała o teatrze Tove Jansson.

Teatr to typ sztuki polegającej na prezentacji przedstawień. Teatr jest widowiskiem, w którym grupa aktorów daje przedstawienie na żywo zgromadzonej publiczności.

Nazwa teatr oznacza także sam spektakl teatralny lub budynek w którym odbywają się spektakle teatralne. Wyróżnić możemy wiele rodzajów widowisk teatralnych: teatr dramatyczny (tragedia, komedia), opera, operetka, balet, pantomima. Teatr jako typ sztuki może być realizowany w różnych swoich rodzajach: teatr radiowy, teatr telewizyjny, teatr lalkowy, teatr repertuarowy, teatr bulwarowy, teatr uliczny, teatr muzyczny.
W czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute - ITI) w Helsinkach ustanowiono, że od roku następnego będzie obchodzony Światowy Dzień Teatru.

Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony rokrocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu realizacje statutowych zobowiązań ITI. W statucie czytamy m.in.: ITI powstało w celu promocji i międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, pobudzenia kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru; uświadomienia opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich .
27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau.
Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru.
W latach 1973-2001 w Polsce święto (jako Dzień Teatru) miało charakter zorganizowanych obchodów uregulowanych centralnie.
Obchody w roku 1973 zorganizowano 27 maja, w latach kolejnych święto obchodzono 27 marca.

Od 2007 z okazji tego święta Polski Zarząd Międzynarodowego Instytutu Teatralnego przyznaje rokrocznie Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wiele Teatrów w całej Polsce przygotowuje z tej właśnie okazji spektakle teatralne.  27 marca 2015 roku o godzinie 16.00 na Małej Scenie bielskiego Teatru Polskiego w ramach Światowego Dnia Teatru będzie wystawiona sztuka „Romeo, Julia i czas” z wykorzystaniem audiodeskrypcji.

Tak więc może na początek wiosny warto zainteresować się trochę teatrem czy to cieszyńskim im. Adama Mickiewicza, Polskim w Bielsku Białej czy też teatrem w Czeskim Cieszynie i wystawianym tam repertuarem.

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: