Górny Bór na finiszu
Na Górnym Borze powstają utwardzone ścieżki: - Zakres realizowanego właśnie zadania obejmuje odtworzenie i utwardzenie istniejących ścieżek spacerowo-rekreacyjnych oraz wydzielenie i zagospodarowanie niewielkich placyków, które wykorzystując naturalne walory terenu będą miały za zadanie podnieść atrakcyjność okolicy i służyć mieszkańcom. Istniejące na tym terenie ścieżki zostały utwardzone. Ich nawierzchnia została wykonana z kostki szlachetnej, która poprawi jakość korzystania z tego terenu osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich, osobom starszym a także rodzicom z dziećmi w wózkach - wyjaśnia Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa.
Miłośnicy i obrońcy roślinności mogą spać spokojnie – podczas prac nie padło ani jedno z rosnących na tym terenie drzew, wręcz przeciwnie, pojawią się nowe: - Projekt rewitalizacji tego terenu nie zakłada ingerencji w istniejące środowisko, dlatego nie doszło do żadnej wycinki rosnących tam drzew i krzewów. Zaplanowano za to wykonanie prac pielęgnacyjnych drzew wymagających takich zabiegów. Teren ten wzbogaci się o kolejne drzewa i krzewy ozdobne. Nasadzone zostaną m.in. klony zwyczajne, cyprysik groszkowy, jałowiec chiński, cis pośredni - wymienia Magdalena Goryczka, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Skoczowie.
Ścieżki spacerowe zlokalizowano w miejscach już istniejących, wykorzystywanych przez ludzi, ścieżek i traktów komunikacyjnych – m.in. obie groble (pomiędzy stawem środkowym i stawem wysuniętym najbardziej na południe, a także grobla pomiędzy środkowym stawem a stawem wysuniętym najbardziej na północ) wzbogaca się o placyki wyposażone w elementy małej architektury: ławki parkowe, kosze na śmieci, a także stojaki na rowery i tablice ogłoszeniowe.
- Zadbano także o odpowiednie oświetlenie, na terenie tym pojawią się lampy ledowe oraz oprawy punktowe montowane w podłożu. Na terenie objętym projektem zamontowany zostanie także monitoring, co znacząco poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu – wyjaśnia burmistrz Sitko.
Dodatkową atrakcją funkcjonującą w tym miejscu od wiosny do jesieni będzie kino plenerowe. Odbiorcami filmów mają być zarówno dzieci i młodzież jak i osoby dorosłe. - Mobilne kino wyposażone zostanie w cyfrowy projektor. Projekcie odbywać się będą co najmniej 2 razy w tygodniu. W razie niepogody rozkładane będą namioty. Udział w seansach będzie bezpłatny. Pierwsze pokazu zaplanowano już na maj - mówi Robert Orawski, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skoczowie.
Wartość projektu to niespełna 1,3 mln zł. Termin zakończenia prac upływa 30 kwietnia. - Dla terenów nieobjętych rewitalizacją przygotowana jest wstępna koncepcja. Gdy pojawią się możliwości pozyskania funduszy na jej realizację, kolejne tereny na Górnym Borze zostaną odnowione -zapewnia Mirosław Sitko.
red./mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.