Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bombka z dawnych lat

Były już kolorowe puszki po landrynkach, kopalniokach, oryginalnej herbacie tureckiej. Teraz przyszła pora zrobić miejsce w szklanych gablotach ''bohaterkom'' świąt, czyli polskim bombkom choinkowym.

"Bombowa bombka” to wystawa prezentująca eksponaty z lat 50 i 60 ubiegłego wieku oraz z okresu międzywojennego. Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia, które zagościło w Informacji Turystycznej jest Zamek Cieszyn.

Sopelki, grzyby, dzwoneczki, szyszki, mikołaje... Z pewnością jeszcze w niejednym domu zachowała się choinkowa ozdoba, którą wiele lat temu na świątecznym drzewku wieszali nasi bliscy. Dzisiaj z kompletu pozostały już tylko pojedyncze egzemplarze, jednak jakoś trudno się z nimi  rozstać. I choć sklepy oferują dzisiaj prawdziwy wysyp bombek, to choinkowe ozdoby z dawnych lat zdecydowanie różnią się od współczesnych i nie chodzi tu wcale o kształt i kolorystykę.

- Wszystkie prezentowane na wystawie są niezwykle delikatne i kruche. Na chwilę obecną ekspozycja składa się z 32 polskich bombek. Bańki pochodzą z Muzeum Historii Katowic – wyjaśnia Michał Nowak z Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn.

Każda z choinkowych ozdób "spoczywa" w szklanej gablocie na ręcznie zrobionym stojaku. Możliwe, że kolekcja już niebawem wzbogaci się o kolejne cieszące oko błyskotki. Każdy bowiem posiadacz bombek z lat 50 i 60 ubiegłego wieku oraz z okresu międzywojennego będzie mógł pochwalić się swoimi zdobyczami. Służyć temu będzie trzecia, na razie pusta gablota.

Ci, którzy chcieliby powspominać i przypomnieć sobie ile uroku skrywała zawieszona na choince bombka z dawnych lat, mogą to zrobić odwiedzając Informację Turystyczną do 3 lutego, w godzinach 10.00 – 17.00.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: