Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

''Łyżwiarski weekend w Cieszynie'' Relacja z Mistrzostw Trzech Narodów

Tomas Verner niekwestionowaną gwiazdą Mistrzostw Trzech Narodów w Łyżwiarstwie Figurowym 2013.

Już w czwartkowe popołudnie 13 grudnia zaczęli do Cieszyna przybywać uczestnicy Mistrzostw Trzech Narodów w łyżwiarstwie figurowym. Stawili się w naszym mieście najlepsi  łyżwiarze figurowi z Polski, Czech i Słowacji, by w ciągu trzech weekendowych dni  od 14 do 16 grudnia współzawodniczyć na lodowej tafli w hali widowiskowo-sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków.

Impreza ta po raz kolejny gościła w naszym kraju i kolejny raz na płycie naszego cieszyńskiego lodowiska. Po trzech latach i edycjach imprezy, które odbyły się w Czechach i Słowacji Cieszyn znów był gospodarzem tych prestiżowych zawodów. Współzawodnictwo w Mistrzostwach, jeszcze przed Ceremonią Otwarcia, zainaugurowały występy najmłodszych adeptów łyżwiarstwa figurowego. Już o godz. 14:15 w dniu 14 grudnia rozpoczęły się prezentacje konkursowe Novice Par Sportowych, które zaprezentowały się w programie krótkim. Pokazy konkursowe w tym dniu trwały do godz. 18:45. O 20:30 w Cieszyńskim teatrze im. A. Mickiewicza odbyło się uroczyste otwarcie Mistrzostw. W foyer teatru wszystkich zawodników i gości witała młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej w przepięknych cieszyńskich strojach. Podczas oficjalnej części głos zabrali I zastępca Burmistrza Pan Jan Matuszek, który przywitał wszystkich uczestników Mistrzostw oraz Prezesi Narodowych Związków Łyżwiarstwa Figurowego Czech – Pani Věra Tauchmanová, Słowacji – Pani  Mária Hrachovcová Polski – Pan Zenon Dagiel, który dokonał oficjalnego otwarcia Mistrzostw. Galę otwarcia poprowadziła dziennikarka i prezenterka TV Silesia Patrycja Tomaszczyk. W części rozrywkowej gali otwarcia zaprezentowały się dwie urocze młode wokalistki Noemi Bocek - pochodząca z Zaolzia oraz Natalia Bukowska pochodząca z Dzięgielowa. Pomiędzy piosenkami młodych wokalistek podziwialiśmy artystyczny spektakl muzyczno – wizualny typu światło i dźwięk „Muzyka w laserach”, gdzie promienie lasera stworzyły wspaniałe widowisko do piosenek Michaela Jacksona oraz muzycznego motywu wiodącego Igrzysk Olimpijskich w Callgary przygotowane przez państwa Mariusza i Irenę Kmieć.


Kolejne dwa dni mistrzostw upłynęły pod znakiem współzawodnictwa. W całych zawodach blisko 60-ciu zawodników rywalizowało w 6 konkurencjach: pary sportowe novice, pary sportowe senior, pary taneczne junior, pary taneczne senior, solistki i soliści.


Wszyscy miłośnicy łyżwiarstwa figurowego z napięciem oczekiwali występów czeskich zawodników Tomaša Vernera - II Wicemistrza Europy z 2011 r. i Michala Březiny - Wicemistrza Świata Juniorów z 2009 roku i zdobywcę IV miejsca w Mistrzostwach Europy w 2012 roku. Niestety w połowie rywalizacji, zajmując drugą pozycję, z powodu choroby z zawodów musiał wycofać się Michal Březina. Nie zawiódł jednak Tomaš Verner, który w wielkim stylu, jak na mistrza przystało zwyciężył w swojej konkurencji.


Na zakończenie mistrzostw odbył się pokaz mistrzów, zwycięzców w poszczególnych konkurencjach. Pokaz rozpoczęła w przesympatyczny sposób połączona grupa dzieci, adeptów łyżwiarstwa figurowego z Klubu Sportowego „MOSiR Cieszyn i HCO Trzyniec prezentując etiudę taneczną zatytułowaną „Kanikuły”. Widzowie licznie zgromadzeni w cieszyńskiej hali widowiskowo - sportowej mieli okazję zobaczenia najlepszych łyżwiarzy już poza konkursem, spokojnych, wyluzowanych prezentujących pełnię swoich możliwości. Po raz kolejny ze swej najlepszej strony pokazał się Tomaš Verner, który potwierdził panującą o nim opinię najsympatyczniejszego zawodnika Europy i Świata, dając wspaniały show i pokaz swych umiejętności, a w momencie bisu zapraszając do wspólnego występu i zabawy dzieci z cieszyńskiego i trzynieckiego klubów łyżwiarskich.

W ciągu trzech dni zawodów na tafli cieszyńskiego lodowiska zaprezentowali się w mistrzowski sposób najlepsi łyżwiarze trzech sąsiadujących ze sobą krajów i narodów, a międzynarodowe jury wyłoniło zwycięzców w poszczególnych konkurencjach:

pary sportowe novice
I     Anna Duskova / Martin Bidar    CZE
II    Natalie Kratenova / Petr Kotlarik    CZE

pary sportowe senior
I    Marcelina Lech / Jakub Tyc        POL
II    Marya Kozina / Janusz Karweta    POL

pary taneczne junior
I    Karolina Prochazkova / Michal Ceska        CZE
II    Jana Cejkova / Alexandr Sinicyn            CZE
III    Katerina Konickova / Matej Lang            CZE

pary taneczne senior
I    Lucie Mysliveckova / Neil Brown            CZE
II    Alexandra Zvorygina / Maciej Bernadowski        POL
III    Justyna Plutowska / Piotr Gerber            POL
 
solistki
I    Agata Kryger        POL
II    Nicole Rajicova    SVK
III    Laura Raszykova    CZE
 
Soliści
I    Tomas Verner        CZE
II    Pavel Kaska        CZE
III    Patrick Myzyk     POL

Tekst: Rafał Ptasiński
 

Zobacz fotoreportaże Patryka Kłody:

Mistrzostwa Trzech Narodów (sobota)

Mistrzostwa Trzech Narodów (niedziela) cd.1

Mistrzostwa Dwóch Narodów (niedziela) cd.2

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: