Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bo to piękny kraj

130 młodych ludzi z całego świata od wczoraj uczy się języka polskiego w Cieszynie. Ruszyła 23. edycja Szkoły Języka i Kultury Polskiej.
Od lat ponad setka młodych osób przybywa do miasta nad Olzą, by poznać nasz kraj, jego kulturę i język. Zawsze, w rozmowach z dziennikarzami powtarzają, że Polska to piękny i ciekawy kraj. Co prawda miesięczny pobyt to niewiele, by poznać realia naszego państwa, ale wszyscy podkreślają, że jesteśmy pięknym krajem, w którym nie tylko chcą się uczyć polskiego ale i, być może,  w przyszłości pracować.
 
Akio Henmi i Takahiro Oshima przyjechali do Cieszyna z Tokio. Akio jest tutaj pierwszy raz, jak przyznaje, chce w Cieszynie szlifować swój polski, jego matka jest Polką dlatego też zainteresowanie naszym krajem i dobra znajomość języka. W Polsce chce studiować zarządzanie. Jak przyznaje – w Japonii ludzie mają inny charakter. Takahiro w szkole gości już drugi raz. Na co dzień uczy się polskiego na uniwersytecie w Tokio.
 
 
 
 
Pedrita Setenareski przyjechała z Brazylii. Dla niej to, po wielu latach przerwy, drugi kontakt z Polską. 'Mam krew z Polski' – uważnie składa zdania Pedrita. Jej prapradziadek był Polakiem. Polska jest bardzo ładna, ma dobrą kulturę. Kiedy byłam sześć lat temu w Polsce nie rozumiałam nic. Teraz studiuję polski na uniwersytecie - mówi. Jak dodaje, chce pracować jako nauczycielka lub lektorka – myślę, że to dobry pomysł na życie – mówi z uśmiechem. Nie ukrywa, że nasz kraj jej się bardzo podoba i być może tutaj kiedyś zamieszka.
 
Szwajcar Loic Chollet pracuje jako historyk na uniwersytecie we Fryburgu. Uzyskał tam stypendium, dzięki temu wybrał się do Polski. Jak przyznaje, nie ma rodziny w Polsce ani polskich korzeni. Zdecydował się na naukę polskiego z racji wykonywanego zawodu. Interesują mnie szczególnie czasy średniowieczne. Polski? Oczywiście jest trudny, jak każdy obcy język – śmieje się Chollet.
 
Zacharias Heil przyjechał do Polskie z niemieckiego Regensburga. Jak przyznaje, interesuje się historią naszego kraju i jego kulturą. Początki nauki już ma za sobą, odbył kurs historii i języka na niemieckim uniwersytecie. Polski jest trudny w porównaniu na przykład z angielskim, ale chce się go nauczyć, bo w regionie gdzie mieszkam, jest wielu Polaków – przyznaje Zacharias.
 
 
 
 
Są osoby, które uczą się języka polskiego po prostu dla przyjemności – mówi o swoich studentach Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej. Uczą się a później wracają do Polski na przykład na wakacje. Ale wielu spośród nich uczy się języka z powodów zawodowych – dodaje. Wśród absolwentów letniej szkoły są osoby, które zostają profesorami na polonistykach zagranicznych, kierownikami katedr. Niektórzy pracują w dyplomacji, zostają konsulami czy sekretarzami w ambasadach swoich krajów w Polsce. Jak dodaje Tambor, nie brakuje również uznanych tłumaczy literatury polskiej czy osób, które wykorzystują polski w biznesie. Do Cieszyna przyjeżdżają nie tylko ci, którzy z językiem już się obeznali, ale i ci, którzy potrafią w naszym języku powiedzieć tylko 'cześć'.
 
W Cieszynie przez najbliższy miesiąc szlifować będą polski, poznają polską literaturę i kino. W planach są także wycieczki po naszym regionie.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: