Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Biskupi: Módlcie się w domach

Zostańcie w domach. Tak apelują hierarchowie kościołów i wydają zalecenia w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Również w naszym regionie zachęca się do pozostania i modlitw w domu. Co tydzień na łamach OX.PL zamieszczamy linki do bezpośrednich transmisji z kościołów. Nie inaczej będzie i w najbliższą niedzielę.

 

Biskup Roman Pindel udziela dyspensy wszystkim Wiernym na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i wzywa do pozostania w domach.

- Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji. Następuje gwałtowny wzrost zachorowań. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. Zamknął granice, wszystkie restauracje, bary i placówki handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek. Obowiązuje restrykcyjne prawo ograniczające zgromadzenia do 50 osób. Odnosi się ono również do wszystkich uroczystości religijnych, czyli Mszy Świętych, pogrzebów, ślubów i nabożeństw. Ponieważ wszyscy jesteśmy zagrożeni, dlatego udzielam dyspensy od niedzielnej Mszy Świętej wszystkim Wiernym na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Zarządzam, by w każdej Eucharystii, także niedzielnej, mogły uczestniczyć tylko osoby, które zamówiły intencję tej Mszy Świętej. W przypadku pogrzebów i ślubów uczestniczy tylko najbliższa rodzina. Odwołane zostają wszystkie nabożeństwa, w tym Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa – apeluje Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. Roman Pindel.

Jak dodaje to nie tylko ochrona siebie, ale również szacunek dla kapłanów. - Wykażmy daleko idącą samodyscyplinę pozostając w domach i nie narażajmy duszpasterzy na odpowiedzialność karną za złamanie obowiązującego prawa. Zostało ono wprowadzone, aby powstrzymać falę zachorowań i śmierci – dodaje.

Hierarcha zwraca także uwagę na to, że najbardziej narażone są osoby starsze. - Z wiedzy medycznej wynika, że najbardziej narażone są osoby starsze, przewlekle chore, osłabione czy mające mniejszą odporność. Ludzie młodzi i w średnim wieku mogą być nosicielami wirusa i bezwiednie zarażać innych, w tym swoich najbliższych: rodziców, rodzeństwo i dzieci. Dlatego wszyscy jesteśmy zagrożeni. Powinniśmy skorzystać z dyspensy i w najbliższe niedziele nie iść do kościoła. Przeżywajmy niedzielną Eucharystię w domu, z rodziną za pośrednictwem mediów. Łączmy się z całym Kościołem Diecezjalnym poprzez Modlitwę Różańcową, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, lekturę Pisma Świętego – apeluje biskup.

Jak dodaje kapłani są w pełnej gotowości do służenia wiernym - Kościół jest ucieczką dla osób chorych, strapionych, udręczonych. Dlatego szczególnie w tym trudnym czasie księża są do dyspozycji wiernych. Są gotowi do rozmowy duszpasterskiej, udzielają sakramentów, zwłaszcza pokuty i namaszczenia chorych. Już mamy liczne świadectwa nawróceń po wielu latach, regulowania sytuacji małżeńskich i powrotu do Kościoła. Kościoły pozostają otwarte dając możliwość osobistej modlitwy i adoracji. Proszę jednak zachować roztropność, by nie wchodzić do kościoła w którym znajduje się już duża liczba osób. Wiąże się to z ryzykiem przenoszenia wirusa.Czas epidemii, jak każdy czas napięcia, kryzysu czy sytuacji granicznej, może być przez nas twórczo wykorzystany. Nie ulegajmy przygnębieniu, nie potęgujmy paniki. Korzystajmy tylko z wiarygodnych źródeł wiedzy, nie powielajmy fałszywych informacji. Wspierajmy się wzajemnie dobrym słowem i modlitwą. Uświadamiajmy innych i cierpliwie wyjaśniajmy osobom starszym zaistniałą sytuację. Telefonujmy do osób samotnych. Zadbajmy o to, by niczego im nie zabrakło. Zorganizujmy w domach czas dla dzieci i młodzieży. To dobra okazja, by sięgnąć po wartościową literaturę, film czy też pogłębić relację z domownikami poprzez głębsze rozmowy dotyczące spraw najważniejszych. Nie bagatelizujmy zagrożenia, ograniczmy kontakty towarzyskie. Podjęte przez nas wyrzeczenia, mające na celu ograniczenie epidemii potraktujmy jako szczególną formę przeżywania tegorocznego Wielkiego Postu. Niech ten czas próby i doświadczenia umocni nas i stanie się okazją do pogłębienia wiary i praktykowania miłości, zwłaszcza w gronie najbliższych. Jeszcze raz proszę wszystkich o odpowiedzialność i pozostanie w domach. W naszych modlitwach pamiętajmy o chorych, zmarłych oraz o wszystkich podejmujących codziennie wysiłek powstrzymania epidemii. Wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa -  kwituje ks. Biskup Roman Pindel.

Kościół Ewangelicko-Augsburski odwołuje wszystkie nabożeństwa w kościołach Diecezji Cieszyńskiej. - W związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego, który wprowadza zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, obejmujący również uroczystości religijne oraz brakiem możliwości praktycznego ograniczenia liczby uczestników nabożeństw, zalecam odwołanie nabożeństw do 31 marca we wszystkich kościołach Diecezji Cieszyńskiej. - informuje Biskup Diecezji Cieszyńskiej Adrian Korczago. 

Hierarcha zachęca, by nawiązując do ewangelickiej tradycji organizować domowe nabożeństwa w gronie swoich bliskich, śpiewać pieśni, modlić się i czytać Słowo Boże oraz odczytywać kazania z postylii. - Proponuję także, by korzystać z transmisji internetowych, radiowych i telewizyjnych. Jednocześnie zapewniam, że duchowni naszych parafii pozostają w pełnej gotowości, by nieść duszpasterskie wsparcie wszystkim, którzy tego potrzebują – dodaje bp Adrian Korczago.

Zachęcamy wszystkich do korzystania z możliwości internetowych transmisji nabożeństw i Mszy Świętych na łamach Portalu OX.PL. Jeśli gdzieś jeszcze taka transmisja będzie się odbywać a nie ma jej w naszym zestawieniu prosimy o kontakt przedstawicieli parafii – redakcja@ox.pl.

\

redka

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-14 14:28:08
Ironman: Bedziemy się modlić za zdrowie Rafała Trzaskowskiego, który na wieści o koronawirusie sie pochorował. A Warszawiakom możemy życzyć tylko takich władz z jajem jakie ma Cieszyn. Amen
2020-03-14 14:51:48
jasper: Co sie stalo, panowie biskupi ? I dlaczego tak pozno pomysleliscie o swoich owieczkach. Czyzby wreszcie dotarlo, ze 50 osob czy sto, to dalej potencjalna wylegarnia wirusa ?
2020-03-14 15:07:41
Luter: … że w pierwszej kolejności jest modlitwa serca, bez której modlitwa ust to niepotrzebne mamrotanie… … quad oratio cordis primo loco habenda sit, sine qua labiorum oratio inutile murmus est…
2020-03-14 17:11:19
Andrzej Dupa: ironman - módl się za Turczynowicz-Kieryłło, szefową kampanii Dudy, ta aż ze stołka spadła jak jej przypomnieli wierszyki o Kaczorze co je pare lat temu pisała - znasz czy ci zacytować?
2020-03-14 18:49:22
format: Nie módlcie się tylko MYJCIE SIĘ...
2020-03-14 22:28:19
Grzegorz P.: Nie znam tych wierszyków o kaczorze. Poproszę o cytat
2020-03-15 07:23:35
Andrzej Dupa: prosze bardzo, a najlepiej samemu sobie wyklikac w google: wiadomosci.wp.pl/jolanta-turczynowicz-kieryllo-szefowa-sztabu-andrzeja-dudy-wczesniej-z-mezem-pisala-wierszyki-o-kaczorze-6487333206296705a
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: