Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gdzie przekroczymy granice?

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji granicę wewnętrzną będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, a takich miejsc będzie na granicy lądowej w sumie 37: na granicy z Czechami – 15, ze Słowacją – 5, z Niemcami – 15, z Litwą – 2. Kontrola graniczna będzie też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach

Tymczasowa kontrola graniczna będzie prowadzona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej od 15 marca 2020 r. do 24 marca 2020 r.

Przejścia graniczne:
1. Cieszyn - Český Tĕšín (Most Przyjaźni) ruch pieszy całodobowo. Kontrola jest prowadzona na moście granicznym na 2 pasach jezdni. Kontrola pieszych odbywa się na dwóch kierunkach, jest prowadzona na chodnikach wzdłuż drogi powiatowej nr 2624S.
2. Cieszyn– Chotĕbuz ruch osobowy i towarowy, zgodnie z parametrami drogi całodobowo. Kontrola odbywa się na drodze ekspresowej nr S52 w odległości około 650 m od linii granicy państwowej w kierunku miejscowości Bielsko-Biała na długości drogi ekspresowej nr S52 wynoszącej 600 m. Kontrola odbywać się będzie na drodze w obu kierunkach z wykorzystaniem wydzielonych części drogi i przyległych parkingów.
3. Zebrzydowice – Petrovice u Karviné. Ruch towarowy w godzinach otwarcia stacji kolejowej Miejscowość Zebrzydowice
– peron nr 2 z 2 torami stacyjnymi. Kontrola jest przeprowadzana na odcinku o długości 100 m lub na trasie Zebrzydowice – Katowice – Zebrzydowice. Odległość od granicy państwa wynosi 4288 m, tory szlakowe przecinają granicę państwa w rejonie znaku granicznego nr I/133.
4. Gorzyczki. Ruch osobowy i towarowy, zgodnie z parametrami drogi całodobowo. Autostrada A-1 od miejsca przecięcia z linią granicy państwowej w rejonie znaku granicznego nr I/172/1 w odległości 5673 m od linii granicy państwowej w kierunku miejscowości Gliwice oraz węzeł drogowy Gorzyce. Kontrola jest prowadzona na odcinku 700 metrów autostrady A-1 w kilometrażu od 561+550 do 562+250 oraz na łącznicach węzła drogowego Gorzyce.
5. Nowe Chałupki. Ruch osobowy i towarowy, zgodnie z parametrami drogi całodobowo Droga krajowa nr 78 od miejsca przecięcia z linią granicy państwowej w rejonie znaku granicznego nr II/8/2 w odległości 700 m od linii granicy państwowej w kierunku miejscowości Chałupki. Kontrola jest przeprowadzana na drodze krajowej nr 78 na 4 pasach jezdni wraz z utwardzonym pasem rozdzielającym.
6 Chałupki – Bohumín. Ruch towarowy w godzinach otwarcia stacji kolejowej Miejscowość Chałupki – peron nr 2 z 2 torami stacyjnymi. Kontrola jest przeprowadzana na długości 400 m lub na trasie Chałupki – Katowice – Chałupki. Odległość od granicy państwowej wynosi 1298 m, tory szlakowe przecinają granicę w rejonie znaku granicznego nr II/8/3. Dziennik Ustaw – 3 – Poz. 434

Więcej informcji o przejściach i ruchu w rozporządzeniu: http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/434

Jak informuje ministerstwo, zakres kontroli dostosowany będzie odpowiednio do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa w związku z wystąpieniem poważnego zagrożenia dla zdrowia publicznego wywołanego koronawirusem SARS – CoV-2 (choroba COVID – 19). Straż Graniczna będzie realizować zadania przy użyciu sprzętu mobilnego, w oparciu o własne zasoby kadrowe oraz we współdziałaniu z Policją i Państwową Strażą Pożarną.

Zawieszenie ruchu granicznego w części przejść na zewnętrznej granicy Polski

Minister Mariusz Kamiński podpisał również drugie rozporządzenie – w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych. Na jego mocy od 15 marca br. do odwołania zawieszony zostaje ruch graniczny w części przejść granicznych z Federacją Rosyjską, Republiką Białoruś oraz Ukrainą. Chodzi o 7 przejść z Ukrainą, 5 przejść z Białorusią i 2 przejścia z Rosją.

Wykaz przejść. Link do rozporządzenia: http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/435

Podsumowanie:
Na poniższych przejściach drogowych będzie można przekraczać samochodem polską granicę od niedzieli 15 marca.

GRANICA Z CZECHAMI
Cieszyn– Chotĕbuz, droga S52
Gorzyczki, autostrada A1
Nowe Chałupki, droga krajowa 78
Trzebina, droga krajowa 41
Kudowa – Słone, droga krajowa nr 8
Jakuszyce - droga krajowa nr 3

GRANICA Z NIEMCAMI
Jędrzychowice, autostrada A4
Olszyna – Forst, droga krajowa nr 8
Świecko– Frankfurt, droga krajowa nr 2
Słubice– Frankfurt nad Odrą, droga krajowa nr 29
Kostrzyn nad Odrą – Kietz, droga krajowa nr 22
Krajnik Dolny – Schwedt, droga krajowa nr 26
Kołbaskowo – Pomellen, autostrada A6
Świnoujście – Gar, droga krajowa nr 93

GRANICA Z LITWĄ
Budzisko - droga krajowa nr 8

GRANICA ZE SŁOWACJĄ
Barwinek - Droga krajowa nr 19
Chyżne - droga krajowa nr 7

GRANICA Z ROSJĄ
Gołdap - Gusiew
Gronowo - Mamonowo

GRANICA Z UKRAINĄ
Zosin - Ustiług
Dołhobyczów - Uhrynów
Budomierz - Hruszew
Medyka - Szeginie
Krościenko - Smolnica

GRANICA Z BIAŁORUSIĄ
Białowieża - Piererow
Sławatycze - Domaczewo
Połowce - Pieszczatka

(red)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-14 11:18:12
hanbes: Hm, zastanawia mnie to czy takie ograniczenia na przejściach pomogą w obecnej sytuacji? Przecież Czesi borykają się z tymi samymi problemami...
2020-03-14 12:34:34
: to ze strony tak polskiego jak czeskiego rządu pic na wodę fotomontaż, działania pozorowane pod publikę, jest dokładnie tak jak pisze hanbes
2020-03-14 13:56:16
matthias19: Moim zdaniem reakcja byla bardzo szybka i słuszna. Oczywiście nie zatrzyma to rozprzestrzeniania sie wirusa w Maszym kraju ale w jakimś stopniu wpłnie na jego spowolnienie. Prawdziwy wysyp zakazeń dopiero przed nami Wiele osób zaraża się teraz a objawy i badania będą za tydzień lub dwa. Tak jak to jest w każdym innym kraju. Tak więc można przypuszczać, że granice pozostaną zamknięte przez kolejne 20 dni o ile później nie dłużej
2020-03-14 14:02:24
Ironman: Decyzja bardzo dobra.
2020-03-14 14:31:27
Baciar: A TIRy nie będą miał żadnych ograniczeń. Pojeździ tydzień po Włoszech, ostatni kurs zrobi z Holandii do Polski i wszystko gra.
2020-03-14 16:50:24
: w roku 1918, bez TIR-ów i samolotów, bez globalizacji i tanich linii lotniczych, wirus grypy "hiszpanki" błyskawicznie rozprzestrzenił się po całym świecie i zabił kilkadziesiąt milionów ludzi - kto myśli, że wirusy potrzebują TIRów albo im jakiś premier jest w stanie zabronić działać, jest bardzo naiwny
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: