Biennale Malarstwa, które będzie można posłuchać
„Bielska Jesień” To konkurs z długą tradycją, otwarty na nowe zjawiska, ciągle modyfikowany, odpowiadający na najnowsze trendy i potrzeby środowiska artystycznego. Jego celem jest prezentacja aktualnych poszukiwań i osiągnięć w dziedzinie malarstwa oraz szerokie upowszechnianie sztuki. Jak zapewniają organizatorzy „Bielska Jesień” jest ogólnopolskim, cyklicznym konkursem malarstwa współczesnego przeznaczonym dla artystek i artystów polskich mieszkających w kraju i za granicą, bez ograniczeń wiekowych. Organizatorem konkursu jest Galeria Bielska BWA.
Mimo iż konkurs ma długą, ponad 60-letnią tradycję, to od samego początku jego formuła jest otwarta – nie narzuca tematu, dopuszcza udział osób w każdym wieku. Od 2013 roku mogą w nim uczestniczyć zarówno studenci, absolwenci wyższych szkół artystycznych, jak i malarki i malarze (osoby pełnoletnie) nieposiadający dyplomu uczelni artystycznych, ale legitymujący się aktywnością twórczą i dorobkiem.
Jury 46. edycji konkursu zakwalifikowało do wystawy finałowej prace 56 artystek i artystów, dokonując wyboru spośród rekordowej liczby 1.006 zgłoszeń. Wszystkie prace zgłoszone do konkursu są prezentowane na stronie bielskajesien.pl w galerii wirtualnej
Podczas uroczystego otwarcia wystawy finałowej Bielskiej Jesieni 2023, zgromadzeni widzowie poznali wyniki tegorocznej edycji. Po raz pierwszy w historii bielskiego konkursu jury zdecydowało o przyznaniu Grand Prix Bielskiej Jesieni 2023 ex aequo trojgu artystom, rezygnując jednocześnie z przyznania II i III nagrody. Każdy i każda z trojga laureatów Grand Prix otrzymuje nagrodę finansową w wysokości 30.000 zł, Statuetkę Bielskiej Jesieni 2023 autorstwa Przemysława Jeżmirskiego, Nagrodę Dyrektora Galerii Bielskiej BWA – w postaci organizacji wystawy indywidualnej.
Laureatami Grand Prix 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023 ex aequo są:
- Edyta Hul – „za obrazy zawieszone pomiędzy hipnotyzującą abstrakcją a pulsującym przedstawieniem flory”
- Karolina Jarzębak – „za pełną ironii metaforę współczesności, w której by ktoś mógł wygrać, większość musi przegrać”
- Adam Kozicki – „za odważne obrazowanie mechanizmów przemocy i ukazywanie ciał uznanych za niewarte (prze)życia”
Jury przyznało także pięć wyróżnień regulaminowych, które otrzymali: Viktar Aberamok, Kasia Banasiak, Bartłomiej Flis, Samuel Kłoda, Małgorzata Mycek.
Galeria Bielska BWA jest obiektem dostępnym osobą z niepełnosprawnościami m.in. z dysfunkcją ruchu (poruszającymi się na wózku czy kulach). Od kilku lat organizuje specjalne wydarzenia dla osób z dysfunkcjami wzroku czy słuchu – oprowadzanie z wykorzystaniem audiodeskrypcji czy tłumacza języka migowego. 23 listopada BWA zaprasza osoby z dysfunkcją wzroku wraz z asystentami, opiekunami czy przewodnikami z terenu powiatu cieszyńskiego i bielskiego na oprowadzanie po wystawie „Bielska Jesień 2023”. Wszystkie osoby zainteresowane zwiedzeniem tej wystawy zapraszamy wraz z |Galerią Bielską do końca grudnia br. Do budynku głównego przy ul. 3 Maja 11 w Bielsku Białej.
AK, BWA
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.