Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Biennale Malarstwa, które będzie można posłuchać

W czwartek (09.11.) odbył się wernisaż 46. edycji Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023. To wydarzenie, które od przeszło sześćdziesięciu lat promuje sztukę współczesną, a także stwarza szansę na zaistnienie nowych osobowości artystycznych. Od piątku można zwiedzać wystawę w Galerii Bielskiej BWA. Na tegorocznej edycji jednego z najważniejszych polskich konkursów artystycznych podczas finałowej wystawy zobaczyć możemy prace 56 artystek i artystów.

„Bielska Jesień” To konkurs z długą tradycją, otwarty na nowe zjawiska, ciągle modyfikowany, odpowiadający na najnowsze trendy i potrzeby środowiska artystycznego. Jego celem jest prezentacja aktualnych poszukiwań i osiągnięć w dziedzinie malarstwa oraz szerokie upowszechnianie sztuki. Jak zapewniają organizatorzy „Bielska Jesień” jest ogólnopolskim, cyklicznym konkursem malarstwa współczesnego przeznaczonym dla artystek i artystów polskich mieszkających w kraju i za granicą, bez ograniczeń wiekowych. Organizatorem konkursu jest Galeria Bielska BWA.

Mimo iż konkurs ma długą, ponad 60-letnią tradycję, to od samego początku jego formuła jest otwarta – nie narzuca tematu, dopuszcza udział osób w każdym wieku. Od 2013 roku mogą w nim uczestniczyć zarówno studenci, absolwenci wyższych szkół artystycznych, jak i malarki i malarze (osoby pełnoletnie) nieposiadający dyplomu uczelni artystycznych, ale legitymujący się aktywnością twórczą i dorobkiem.

Jury 46. edycji konkursu zakwalifikowało do wystawy finałowej prace 56 artystek i artystów, dokonując wyboru spośród rekordowej liczby 1.006 zgłoszeń. Wszystkie prace zgłoszone do konkursu są prezentowane na stronie bielskajesien.pl  w galerii wirtualnej

Podczas uroczystego otwarcia wystawy finałowej Bielskiej Jesieni 2023, zgromadzeni widzowie poznali wyniki tegorocznej edycji. Po raz pierwszy w historii bielskiego konkursu jury zdecydowało o przyznaniu Grand Prix Bielskiej Jesieni 2023 ex aequo trojgu artystom, rezygnując jednocześnie z przyznania II i III nagrody. Każdy i każda z trojga laureatów Grand Prix otrzymuje nagrodę finansową w  wysokości 30.000 zł, Statuetkę Bielskiej Jesieni 2023 autorstwa Przemysława Jeżmirskiego, Nagrodę Dyrektora Galerii Bielskiej BWA – w postaci organizacji wystawy indywidualnej.

Laureatami Grand Prix 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023 ex aequo są:

  1. Edyta Hul – „za obrazy zawieszone pomiędzy hipnotyzującą abstrakcją a pulsującym przedstawieniem flory”
  2. Karolina Jarzębak – „za pełną ironii metaforę współczesności, w której by ktoś mógł wygrać, większość musi przegrać”
  3. Adam Kozicki – „za odważne obrazowanie mechanizmów przemocy i ukazywanie ciał uznanych za niewarte (prze)życia”

 Jury przyznało także pięć wyróżnień regulaminowych, które otrzymali: Viktar Aberamok, Kasia Banasiak, Bartłomiej Flis, Samuel Kłoda, Małgorzata Mycek.

 Galeria Bielska BWA jest obiektem dostępnym osobą z niepełnosprawnościami m.in. z dysfunkcją ruchu (poruszającymi się na wózku czy kulach). Od kilku lat organizuje specjalne wydarzenia dla osób z dysfunkcjami wzroku czy słuchu – oprowadzanie z wykorzystaniem audiodeskrypcji czy tłumacza języka migowego. 23 listopada BWA zaprasza osoby z dysfunkcją wzroku wraz z asystentami, opiekunami czy przewodnikami z terenu powiatu cieszyńskiego i bielskiego na oprowadzanie po wystawie „Bielska Jesień 2023”. Wszystkie osoby zainteresowane zwiedzeniem tej wystawy zapraszamy wraz z |Galerią Bielską do końca grudnia br. Do budynku głównego przy ul. 3 Maja 11 w Bielsku Białej.

 

AK, BWA

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: