Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Członkowie Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w RC pamiętają o swych przodkach, których nie dane było im poznać

W piątek 10 listopada w ramach uczczenia polskiego Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Republice Czeskiej spotkali się pod pomnikiem na Konteszyńcu w Czeskim Cieszynie.

Pomnik ustawiono w miejscu, w którym w czasie II wojny światowej usytuowany był obóz jeniecki (nad lewym brzegiem Olzy mniej więcej na wysokości hali sportowej). Ofiary upamiętniają umieszczone przy pomniku tablice z nazwiskami ofiar wojennych. Pod tymi tablicami członkowie rodziny poległych w zbrodni katyńskiej, a także miejscy włodarze z Gabrielą Staszkiewicz - Burmistrz Cieszyna na czele złożyli kwiaty.

Jan Ryłko – prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w RC przypomniał o swoich i pozostałych zgromadzonych przodkach, których nie dane było im poznać, gdyż zginęli w Katyniu, Miednoje, Charkowie. Modlitwy za poległych, ale także za nas żyjących i o pokój na świecie popłynęły z ust księdza Sebastiana Jarczyka i pastora Martina Piętaka. Uczniowie Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie uświetnili uroczystość recytacją wiersza „Twierdza Katyń”. Po przemówieniu i modlitwie księży, zaśpiewano „Rotę” Marii Konopnickiej.

Członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Republice Czeskiej pod pomnikiem na Konteszyńcu spotykają się kilka razy w ciągu roku z okazji polskich świąt patriotycznych. Składają kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary zbrodni katyńskiej, po czym udają się na towarzyskie spotkanie we własnym gronie. Wspominają swych nieżyjących przodków, a także dyskutują nad tym, jak wiedzę o historii zbrodni katyńskiej skutecznie przekazywać kolejnym generacjom. Jan Ryłko – prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w RC regularnie odwiedza polskie szkoły na Zaolziu, gdzie w ciekawych prelekcjach przedstawia młodzieży ten mało znany wątek polskiej historii.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-11-15 14:00:31
Mach: W internecie można odnaleźć tekst czeskiego historyka Mecislava Boraka pt: "Zbrodnia Katyńska i ofiary z Zaolzia"- polecam (10 str. maszynopisu).
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: