Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Beatyfikacja po góralsku

Górale z Istebnej przypomną naukę Jana Pawła II i podziękują za beatyfikację. Niezwykła msza góralska odbędzie się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej.


Górale zaśpiewają i zagrają ku czci Jana Pawła II. Z okazji beatyfikacji Ojca Świętego  Istebna przygotowuje mszę, o niezwykłej  oprawie prosto z gór. - Msza ma charakter góralski. Oprawą muzyczną zajmą się kapele i zespoły regionalne z naszej gminy Nie zabraknie mieszkańców Trójwsi, którzy z tej okazji założą, regionalne stroje – mówi Aneta Legierska, kierownik Referatu Promocji, Informacji Turystycznej i Sportu w Urzędzie Gminy w Istebnej.

Po uroczystej mszy świętej odbędzie się koncert kapeli i zespołów góralskich, między muzyką z serca Beskidów przytoczone zostaną słowa, przemyślenia i nauka Ojca Świętego Jana Pawła II. Początek mszy świętej w kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej Centrum 1 maja – (niedziela), o godz. 16.30.


Jednak to nie wszystko. 3 maja w Galerii Kukuczka na Jasnowicach odbędzie się wernisaż wystawy "Jan Paweł II w sztukach plastycznych". Początek o godz. 18.00. – Będzie to wernisaż niepowtarzalnej, a może nawet jedynej takiej wystawy w Polsce. Tematyka ekspozycji dotykać bowiem będzie wielkiego i wyjątkowego człowieka – papieża Jana Pawła II. Planowana wystawa w Galerii Kukuczka na Jasnowicach będzie mieć zatem wyraz hołdu i wdzięczności, będzie formą kontemplacji osobowości Jana Pawła II, interpretacją i analizą historycznych momentów jego życia i pontyfikatu – zapowiada Aneta Legierska.

Na wystawie podziwiać będzie można prace twórców z Trójwsi, ale innych regionów Polski. -  Na tę okoliczność Jan Kukuczka zaangażował najdoskonalszych przedstawicieli sztuki, nie tylko z regionu Beskidzkiej Trójwsi, ale praktycznie z całej Polski, by dla tak zaszczytnego celu połączyli swoje siły, umiejętności, doświadczenia i talent, tworząc niepowtarzalną wystawę - wyraz indywidualnej interpretacji postaci Jana Pawła II, wyrażonej za pomocą różnych narzędzi i form artystycznych – dodaje szefowa referatu promocji w Istebnej.

Klimat niezwykłej wystawy dopełni  wspaniała muzyka zamknięta w repertuarze „Od arii do piosenki" w wykonaniu  Ireny Staniek – zwyciężczyni pierwszej edycji plebiscytu „Droga do gwiazd"  i Zbigniewa Wodeckiego w towarzystwie wybitnej znawczyni muzyki Pani Ingi Madej. Uczniowie z istebniańskiego Gimnazjum im. Jana Pała II przygotują też wieczorek poetycki ku pamięci papieża - Polaka.

Dorota Kochman
 

źródło:
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: