Barszcz Sosnowskiego w powiecie - uważajcie!
Roślina ta jest typowa raczej dla Kaukazu i terenów z nim graniczących, jednak jest na tyle inwazyjna, że w Polsce można ją spotkać stosunkowo często. Samo w sobie rozprzestrzenianie nie byłoby problemem, gdyby nie fakt, że roślina jest silnie toksyczna i może stanowić zagrożenie dla zdrowia (a w skrajnych przypadkach również życia) ludzi. O problemie postanowili przypomnieć przedstawiciele Gminy Skoczów.
- W związku z informacjami o występowaniu na terenie gminy Skoczów Barszczu Sosnowskiego, zwracamy się z apelem do właścicieli i zarządców nieruchomości o usuwanie tej toksycznej rośliny stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, a w szczególności dla dzieci i osób cierpiących na alergię. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się Barszczu Sosnowskiego jako rośliny gatunkowo obcej. W przypadku wystąpienia poparzeń odpowiedzialnością może zostać obarczony właściciel lub zarządca nieruchomości, na której zaistniało przedmiotowe zdarzenie. Przypominamy raz jeszcze, że Barszcz Sosnowskiego to roślina niebezpieczna i silnie toksyczna – ostrzegają władze Skoczowa na łamach Wieści Skoczowskich.
We wszystkich częściach rośliny, znanej jako Barszcz Sosnowskiego, znajduje się olejek eteryczny, w którym zawarte są tzw. Furonokumaryny. To właśnie te związku są odpowiedzialne za toksyczność rośliny. W kontakcie ze skórą i w obecności promieni słonecznych powodują poważne oparzenia. Pierwsze oznaki poparzeń mogą pojawić się nawet po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną. W ciągu 24 godzin mogą pojawić się silne zaczerwienienia i pęcherze. Stan zapalny może utrzymywać się przez kilka dni.
Roślina jest niebezpieczna również dla zwierząt, w szczególności hodowlanych. W przypadku, gdy znajduje się w rejonie pastwiska i nie zostanie w porę usunięta, może powodować oparzenia wymion u krów. W przypadku spożycia rośliny wśród innych roślin zielonych zwierzę dozna poważnego stanu zapalnego układu pokarmowego i krwotoków wewnętrznych.
W przypadku stwierdzenia rośliny na terenie działki należy ją usunąć – nigdy jednak nie robić tego gołą ręką i uważać, aby liście, łodyga, ani żadna inna jej część nie miała szansy dotknąć ciała. W przypadku dużego zagęszczenia roślin można skontaktować się ze specjalistyczną firmą, świadczącą tego typu usługi. W przypadku, gdy roślina znajduje się na terenie należącym do gminy, organizacji, czy też instytucji, należy niezwłocznie powiadomić o tym zarządcę terenu. W przypadku, gdy roślina znajduje się w miejscu, w którym na przykład często bawią się dzieci, można również skontaktować się z określonymi służbami.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.



Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
