Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Barszcz Sosnowskiego w powiecie - uważajcie!

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny zielonej, z rośliny selerowatych. Może osiągać nawet 4 metry wysokości (chociaż większości przypadków łodyga osiąga długość 1-2 metry), a jego kwiaty zbierają się w jeden duży baldach o średnicy 50 cm. Ktoś może stwierdzić, że roślina ta wygląda uroczo, jednak jeżeli ktokolwiek miał z nią styczność, z pewnością nie pała do niej przesadną sympatią.

Roślina ta jest typowa raczej dla Kaukazu i terenów z nim graniczących, jednak jest na tyle inwazyjna, że w Polsce można ją spotkać stosunkowo często. Samo w sobie rozprzestrzenianie nie byłoby problemem, gdyby nie fakt, że roślina jest silnie toksyczna i może stanowić zagrożenie dla zdrowia (a w skrajnych przypadkach również życia) ludzi. O problemie postanowili przypomnieć przedstawiciele Gminy Skoczów.

- W związku z informacjami o występowaniu na terenie gminy Skoczów Barszczu Sosnowskiego, zwracamy się z apelem do właścicieli i zarządców nieruchomości o usuwanie tej toksycznej rośliny stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, a w szczególności dla dzieci i osób cierpiących na alergię. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się Barszczu Sosnowskiego jako rośliny gatunkowo obcej. W przypadku wystąpienia poparzeń odpowiedzialnością może zostać obarczony właściciel lub zarządca nieruchomości, na której zaistniało przedmiotowe zdarzenie. Przypominamy raz jeszcze, że Barszcz Sosnowskiego to roślina niebezpieczna i silnie toksyczna – ostrzegają władze Skoczowa na łamach Wieści Skoczowskich.

We wszystkich częściach rośliny, znanej jako Barszcz Sosnowskiego, znajduje się olejek eteryczny, w którym zawarte są tzw. Furonokumaryny. To właśnie te związku są odpowiedzialne za toksyczność rośliny. W kontakcie ze skórą i w obecności promieni słonecznych powodują poważne oparzenia. Pierwsze oznaki poparzeń mogą pojawić się nawet po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną. W ciągu 24 godzin mogą pojawić się silne zaczerwienienia i pęcherze. Stan zapalny może utrzymywać się przez kilka dni.

Roślina jest niebezpieczna również dla zwierząt, w szczególności hodowlanych. W przypadku, gdy znajduje się w rejonie pastwiska i nie zostanie w porę usunięta, może powodować oparzenia wymion u krów. W przypadku spożycia rośliny wśród innych roślin zielonych zwierzę dozna poważnego stanu zapalnego układu pokarmowego i krwotoków wewnętrznych.

W przypadku stwierdzenia rośliny na terenie działki należy ją usunąć – nigdy jednak nie robić tego gołą ręką i uważać, aby liście, łodyga, ani żadna inna jej część nie miała szansy dotknąć ciała. W przypadku dużego zagęszczenia roślin można skontaktować się ze specjalistyczną firmą, świadczącą tego typu usługi. W przypadku, gdy roślina znajduje się na terenie należącym do gminy, organizacji, czy też instytucji, należy niezwłocznie powiadomić o tym zarządcę terenu. W przypadku, gdy roślina znajduje się w miejscu, w którym na przykład często bawią się dzieci, można również skontaktować się z określonymi służbami.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-18 20:41:00
Artur1000: Proszę skierować informację do zarządu dróg w powiecie. Barszcz ma się dobrze przy ul. Cieszyńskiej w Puńcowie i jest "niewidzialny" dla służb drogowych powiatu (jeśli w ogóle pojawiają się tam). Najlepiej upominać właścicieli działek i grozić im ale należałoby najpierw wziąć się za swoje d...py i raz na jakiś czas odwiedzić dziurawe drogi powiatowe, by przy okazji stwierdzić, że pobocza są zarośnięte prawie metrową trawą a w paru miejscach przerasta ją barszcz.
2019-06-19 07:13:38
wyśmienity cwaniaczek: proszę tylko nie likwidować barszczu w ustroniu w knajpie ukraińskiej koło ronda ---jest świetny.....
2019-06-19 07:23:04
Selma: Zdjęcie na pewno NIE przedstawia barszczu Sosnowskiego.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: