Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ławnicy w całym powiecie poszukiwani

W grudniu 2019 roku kończą się czteroletnie kadencje ławników sądowych. Zgodnie z odpowiednimi przepisami, rady gmin muszą wybrać nowych ławników, którzy będą wspierać prace sędziów w kolejnej kadencji. Najpóźniej w październiku, wszystkie gminy powiatu cieszyńskiego będą więc musiały wybrać osoby, które przez kolejne 4 lata będą pełniły obowiązki ławników.

- Z dniem 31 grudnia 2019 r. upływa obecna czteroletnia kadencja ławników sądowych. Zgodnie z obowiązującą ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych z dnia 27 lipca 2001 rok (Dz. U. z 2019 r. poz. 52) najpóźniej w październiku winni być wybrani ławnicy na kolejną kadencję – taka informacja pojawiła się w Biuletynach Informacji Publicznej wszystkich gmin w powiecie cieszyńskim.

Co jednak zrobić, żeby zostać ławnikiem? Przede wszystkim należy przedstawić swoją kandydaturę radzie miejskiej lub gminnej nie później niż 30 czerwca 2019 roku. Kandydatów na ławników mogą zgłaszać radom gmin:

- prezesi właściwych sądów,
- stowarzyszenia,
- inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa (z wyłączeniem partii politycznych),
- co najmniej 50 obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru.

Ławników wybiera się spośród zgłoszonych kandydatów. W poszczególnych gminach różni się ilość wybieranych ławników, jednak z każdej gminy czynnik społeczny w sądzie ma się znaleźć. Potencjalny ławnik musi spełnić następujące wymagania:
- skończone 30 lat,
- nieprzekroczone 70 lat,
- obywatelstwo polskie,
- korzystanie z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
- nieskazitelny charakter,
- zatrudnienie, prowadzenie działalności gospodarczej lub zamieszkanie w miejscu kandydowania od co najmniej roku,
- zdolność do wykonywania obowiązków ze względu na stan zdrowia,
- wykształcenie min. średnie lub średnie branżowe.

Czym zajmuje się ławnik? Zgodnie z definicją jest to niezawodowy członek składu orzekającego, czyli sądu. Działa on na podstawie obowiązku prowadzenia udziału obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości, który jest zagwarantowany m.in. przez konstytucję. Ławnikiem może zostać każdy, kto spełni opisane wcześniej wymogi. Ławnik najczęściej orzeka w sprawach z zakresu prawa pracy, prawa cywilnego i w niektórych przypadkach również w procesie karnym.

Ławnik w sądzie ma prawie takie same uprawnienia jak sam sędzia. Jest niezawisły i musi orzekać zgodnie z obowiązującym prawem i własnym przekonaniem, opierającym się na doświadczeniu życiowym i zwyczajnej logice. W przypadku, gdy skład orzekający to jeden sędzia i dwóch ławników, jeżeli ławnicy mogą sędziego przegłosować. Ławnik nie może jednak przewodniczyć rozprawie sądowej.
Więcej informacji na temat trybu zgłaszania, wymaganych dokumentów i samej możliwości starania się o funkcję ławnika znajduje się w Biuletynach Informacji Publicznej poszczególnych gmin.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: