Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bądź widoczny na drodze – noś odblaski!

Zła widoczność na drodze spowodowana zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi i szybko zapadającym zmrokiem sprawia, że piesi są mało widoczni na drodze dla kierujących pojazdami. Podobnie jest także z nieoświetlonymi rowerzystami, których kierowcy w ostatniej chwili dostrzegają przed maską swoich samochodów. Należy pamiętać, że noszenie odblasków zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym i może uratować ludzkie życie.

Policja przypomina pieszym uczestnikom ruchu drogowego o obowiązku używania elementów odblaskowych - Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. – informują mundurowi.

Na nieoświetlonej drodze pieszy oraz nieoświetlony rowerzysta są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Dlatego należy pamiętać o prawidłowym umieszczeniu elementu odblaskowego na odzieży wierzchniej bądź torebce czy plecaku. Winien on być umieszczony w polu działania świateł samochodowych tak, by mógł być zauważalny dla kierowców poruszających się w obu kierunkach. - Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).- dodają policjanci.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: