Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Artystycznie, ale bez panoramy

Artystyczne lato u Kossaków przed nami. W tym roku imprezy w Górkach Wielkich obywać się będą bez znanej panoramy, którą malowali studenci. Ta czeka na swoje miejsce.

Po raz kolejny u Kossaków w Górkach Wielkich odbywać się będzie Artystyczne lato. Artystyczne lato u Kossaków to cykl imprez i warsztatów, które odbywają się na terenie Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków. Co roku do Górek Wielkich w ramach tego cyklu przyjeżdżali też studenci z Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa. To oni malowali panoramę „Zdobycie Konstantynopola1453r.” w tym, roku nie będzie już malowania. – Panorama została w ubiegłym roku ukończona. W tym roku podczas Artystycznego lata nie ujrzy światła dziennego – mówi Anna Fenby-Taylor, wnuczka Zofii Kossak.  

Panorama nie została namalowana na płótnie, a na tkaninie z bawełny. Działały na nią warunki atmosferyczne i niestety materiał skruszał. – W zeszłym roku przed zwinięciem wykonaliśmy bogatą dokumentację fotograficzną. Teraz szukamy instytucji, która mogłaby przygarnąć to dzieło. Idealnie byłoby wybudować rotundę i tam umieść to dzieło, tak żeby mogli podziwiać ją przyjeżdżający do Górek. Mogłaby być też wzorem dla dzieła przygotowanego na płótnie – dodaje wnuczka Zofii Kossak. Panorama jest jedynym, prócz Panoramy Racławickiej  takim dziełem w Polsce.

Samo Artystyczne Lato u Kossaków zapowiada się niezwykle ciekawie. – Będą warsztaty ilustratorskie, chcemy też zorganizować wieczory z opiekunami każdej z grup akademickich. Będą to zajęcia otwarte dla mieszkańców i turystów – dodaje Anna Fenby-Taylor. Będzie też tradycyjny plener rzeźbiarski. Jak zapowiada wnuczka Zofii Kossak, rzeźby w tym roku będą mniejsze i bardziej użytkowe. Podczas cyklu letnich imprez nie zabraknie też warsztatów dla dzieci.  – Artystyczne lato zbiega nam się też z projektem Książka na żywo, gdzie współpracujemy z fundacją ABC Cała Polska Czyta dzieciom. Ponadto otrzymaliśmy dofinansowanie projektu Skarby ukryte w parku, w ramach którego zorganizowane zostaną spotkania z fachowcami. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się na przykład jak obserwować nietoperze – zaznacza wnuczka Zofii Kossak, głównego organizatora Artystycznego Lata u Kossaków.  Portal Śląska Cieszyńskiego objął Artystyczne Lato u Kossaków patronatem prasowym.

Dorota Kochman

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: