Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Własna firma marzenie wielu osób

Warsztaty, wykłady, prelekcje... Dla wszystkich przedsiębiorczych osób Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie przygotował Dzień Otwarty Przedsiębiorczości. Zainteresowanie tematem założenia własnej działalności gospodarczej okazało się być spore.

To spotkanie skierowane zostało do osób, które myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej. W miniony piątek (27.04.2012) w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie odbył się Dzień Otwarty Przedsiębiorczości. 

W spotkaniu uczestniczyli Jolanta Krzykwa - doradca zawodowy II stopnia Urzędu Pracy w Cieszynie, Grażyna Jakubowska–Pelar - starszy referent, pracownik Urzędu Pracy w Cieszynie, kierownik Referatu Obsługi Płatników Składek i Ubezpieczonych, pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Cieszynie - Lucyna Baszczyńska i Lucyna Matuszny - starszy komisarz skarbowy, pracownik Urzędu Skarbowego w Cieszynie.

Celem spotkania było przybliżenie obowiązujących zasad rejestracji działalności gospodarczej oraz warunków ubiegania się o środki na ten cel w PUP w Cieszynie. Jako pierwsza osoby bezrobotne, zainteresowane założeniem własnej działalności gospodarczej powitała Grażyna Jakubowska–Pelar Prelekcja dotycząca możliwości pozyskiwania środków finansowych z Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie z pewnością dostarczyła uczestniczącym w spotkaniu wielu odpowiedzi i rozwiała nie jedną obawę. 

...To instrument rynku pracy, który daje osobom bezrobotnym możliwość ubiegania się o środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym też na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji, doradztwa... Z Urzędu Pracy można uzyskać do 15 tysięcy złotych. Jednorazowe środki mogą być udzielone osobie bezrobotnej w wysokości nie wyższej niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia... W momencie składania wniosku, zgodnie z naszym regulaminem trzeba być zarejestrowanym w PUP minimum miesiąc... - przybliżyła podstawowe warunki Grażyna Jakubowska–Pelar - Kluczowym dla nas momentem jest 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku. W tym okresie nie może być sytuacji , w której ktoś odmówił między innymi bez uzasadnionej przyczyny: przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej formy pomocy określonej w Ustawie, szkolenia, stażu, wykonywania prac społecznie użytecznych...

Spotkanie było również okazją do wielu pytań, między innymi na temat trybu przyjmowania i rozpatrywania wniosków, niezbędnych dokumentów, biznes planu, formy zabezpieczeń...czy też dokumentów dotyczących tytułu prawnego do nieruchomości przeznaczonej na działalność gospodarczą. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się również, że w tym roku na osoby, które myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej i spełniają określone kryteria czeka około 104 dotacji. 

Po spotkaniu na temat możliwości pozyskiwania środków finansowych z Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie – warsztaty pod nazwą „Samozatrudnienie  pomysłem na bezrobocie” poprowadziła Jolanta Krzykwa - doradca zawodowy II stopnia Urzędu Pracy w Cieszynie. O prowadzeniu firmy i rozliczeniu ZUS-u  opowiedziała Lucyna Baszczyńska - kierownik Referatu Obsługi Płatników Składek i Ubezpieczonych. Na zakończenie starszy komisarz skarbowy przybliżył uczestnikom Dnia Otwartego Przedsiębiorczości formy opodatkowania podatkiem dochodowym, rodzaj planowanej działalności gospodarczej, warunki wejścia w VAT oraz stosowanie kas fiskalnych...

Na zakonczenie warto dodać, że Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie 7 maja rozpocznie nabór wniosków o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej. 

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: