Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Agata Kulesza gościła w Cieszynie

Agata Kulesza była jednym z gości festiwalu Kino na Granicy, jaki właśnie zakończył się w Cieszynie. Do miasta przyjechała rekordowa ilość ponad 1,5 tys. kinomanów, którzy uczestniczyli nie tylko w projekcjach kinowych, ale także w spotkaniach z twórcami i koncertach. Agata Kulesza spotkała się z dziennikarzami.
Kulesza w Cieszynie pojawiła się już po raz drugi. Wcześniej, jeszcze na studiach, spotkała się z widzami promując film „Człowiek z…” w reżyserii Konrada Szołajskiego, w którym debiutowała. Widzowie poznali ją w takich serialach telewizyjnych jak „Pensjonat pod Różą” i „Hela w opałach”. Jednak przełomem w karierze Agaty Kuleszy była rola Róży w dramacie Wojciecha Smarzowskiego, za którą otrzymała nagrodę Orła. Zagrała tam wdowę po żołnierzu Wermachtu.
- Jest to moją ukochana rola, być może dlatego, że tak bardzo się jej oddałam. To był taki skok na główkę do pustego basenu. Wtedy zaczęłam inaczej myśleć o aktorstwie. Widziałam ten film tylko jeden raz i nie zamierzam więcej. Rola Róży Kwiatkowskiej była trudna, ale czułam ją wewnętrznie – mówi Agata Kulesza. – Aktor to jest człowiek z takimi małymi bliznami. Żeby dobrze zagrać jakąś postać, musi te małe ranki ciągle rozdrapywać. Bezustannie pracujemy na emocjach. W rolę wchodzę głęboko. Przygotowuję się, dużo czytam na dany temat. Muszę to zrobić żeby dobrze zagrać, choć niejednokrotnie mocno mnie to zasmuca.
W 2013 r. zagrała Wandę Gruz w „Idzie” Pawła Pawlikowskiego. Film podbił światowe kino i jego twórcy otrzymali Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny w 2015 r. Był to pierwszy w historii polskiego kina Oscar. Czy coś zmienił w życiu Kuleszy?
- Cieszę się, że tam byłam. Po jakimś czasie doceniłam to, że dostałam nagrodę krytyków Los Angeles. Powiedziano mi, że bardzo rzadko dopuszczona jest do tego zaszczytu aktorka nieanglojęzyczna. Przeszłam się po czerwonym dywanie. Byłam tam niecałe dwie doby i od razu wróciłam na plan. Korzyści? Nie jestem anonimowa dla ludzi filmu na świecie. Nie muszę niczego udowadniać, bo znają mnie i coś o mnie wiedzą – mówiła podczas spotkania Agata Kulesza. – Natomiast nie mam już ani siły, ani energii by ruszać na tamten rynek. Muszę teraz zadbać o swoją higienę, bo ostatnie lata były dla mnie bardzo pracowite. Musiałabym dostać naprawdę ciekawą propozycję żeby wyjechać. Tymczasem jestem zadowolona z ról jakie otrzymuję w Polsce – dodaje Kulesza.
Agata Kulesza cieszy się z faktu, że jest na taki etapie swojej drogi zawodowej, że sama może wybierać co chce robić. – Zdaję sobie sprawę, że to chwilowa sytuacja, bo za rok może być tak że telefon umilknie, a ja będę chciała przynajmniej statystować - mówi Kulesza. Aktorka dodaje, ze ceni w swoim zawodzie różnorodność. Obok dramatów o dużym natężeniu emocjonalnym z przyjemnością bierze udział także w dużo lżejszych produkcjach, jak np. internetowy serial „Web Therapy”. - Kamera widzi we mnie smutek i w takich rolach mnie obsadzają. Ja nazywam te moje bohaterki silnymi ofiarami, bo walczą i się nie poddają.
Najnowszym filmem, w którym zagrała Agata Kulesza jest dramat pt. „Niewinne”, gdzie aktorka wciela się w rolę matki przełożonej.  – W tym filmie musiałam  pokazać świat modlitwy. To jest bardzo intymny świat. Pamiętam jak tę krótką scenę kręciliśmy. Była cisza na planie, dbano bym miała komfort w tej sytuacji.
Nowych propozycji w życiu aktorskim Agaty Kuleszy nie brakuje. Jesienią rozpoczyna pracę nad kolejnym filmem, w którym zagra matkę.
HBB
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-05-05 20:32:20
Przepierón: Kto to jest ta Kulesza? Skaczą koło niej jakby były gwiazdą Hollywoodu a ja ją pierwszy raz widze.
2016-05-05 21:25:52
tajemnica poliszynela: Przepierónie, czas najwyższy nadrobić zaległości filmowe. Jeśli chodzi o p. Kuleszę to proponuję zacząć od \"Róży\", poprzez \"Idę\", \"Moje córki krowy\", \"Niewinne\", \"Salę samobójców\", \"Drogówkę\" ... aż do \"Wszystkich kobiet Mateusza\". Miłego oglądania :)
2016-05-05 21:47:30
Przepierón: Człowieku, chcesz żebym się zanudził na śmierć, już bym wolał oglądnąć serial \"Niewolnica Izaura\" albo mecz pomiędzy Zryw Kaczyce i LZS Kopejmy Się.
2016-05-06 07:28:34
An.: Przepierón ...:<br />To prostactwo emanuje od Ciebie na cały powiat. Popisywać się można kulturalnym obyciem i erudycją. Ale jak się nie ma nic do powiedzenia, to powinieneś zachować się w myśl tej starej maksymy \&quot;Jest to cnota nad cnotami trzymać język za za zębami\&quot;. Pozdrawiam i pomimo wszystkiego z wyrazami szacunku pozostaję. An.
2016-05-06 08:22:43
e-bankowiec: Do \&quot;An\&quot; <br />Dlaczego ty się prostaku odzywasz jeżeli nie masz nic do powiedzenia, komentuj artykuł napisany przez redakcję a nie komentarze.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: