Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

9 zabitych, 7 rannych, mieszkaniec Cieszyna z zarzutami.

W sobotni wieczór (22.08) do tragicznego w skutkach wypadku doszło na DK 88 w pobliżu węzła Kleszczów. W wyniku zderzenia busa z autokarem zginęło łącznie 9 osób, a 7 kolejnych zostało rannych. W wyniku pracy śledczych z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach zarzuty usłyszał 67-letni mieszkaniec Cieszyna.

Zdarzenie miało miejsce w sobotę (22.08) wieczorem na DK 88. Kierowca Volskwagena miał podjąć manewr wyprzedzania, nie widząc, że z przeciwka coś jedzie. Kierowca busa i kierowca autobusu podjęli manewry obronne. Bus zjechał na pobocze i przewrócił się. Sunąc po jezdni, zderzył się dachem z jadącym z przeciwka autobusem. To doprowadziło do tragedii. Zginęły wszystkie osoby jadące busem — Siła uderzenia była tak duża, że bus został całkowicie zmiażdżony. Niestety, zginęły wszystkie osoby, które podróżowały busem. Łącznie 9 osób. Rannych zostało również 6 pasażerów autokaru i kierowca, który został przetransportowany do szpitala śmigłowcem – wyjaśniają policjanci z KMP w Gliwicach.

Zgodnie z ustaleniami prokuratury, do tragedii miało dojść w wyniku nieprawidłowej jazdy trzeciego pojazdu, który zasadniczo w kraksie nie uczestniczył. Mowa o Volkswagenie, który próbował wykonać manewr wyprzedzania. Zdaniem śledczych to właśnie kierowca tego pojazdu miał doprowadzić do wypadku – zakończyły się czynności z udziałem mężczyzny, który usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób, której skutkiem była śmierć 9 osób, a także spowodowanie obrażeń ciała u kolejnych 7. Mężczyzna ten nie potrafił odnieść się do przedstawionego mu zarzutu. Stwierdził, że nie widział jadącego z przeciwka pojazdu, nie pamięta samego przebiegu zdarzenia, usłyszał tylko huk i nie pamięta, jak do tego zdarzenia doszło – wyjaśniała podczas poniedziałkowej (24.08) konferencji prasowej Karina Spruś z Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Prokurator wyjaśniła, że zarzuty usłyszał 67-letni mieszkaniec Cieszyna. Czyn zarzucony podejrzanemu jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat – prokurator skieruje w tej sprawie wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania – uzupełniła Spruś, dodając, że do przesłuchania jest wiele osób, a podejrzany może próbować wywierać wpływ na ich zeznania, stąd między innymi wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

17
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-08-24 19:38:20
prometeusz: nie pamięta ? . maksymalna odpowiedzialność kto jeżdzi i zywi rodzinę z zawodu kierowcy wie oczym piszę
2020-08-24 19:40:13
kierowca_bombowca: Nie dziwi mnie, że mieszkaniec cieszyńskiego doprowadził do śmiertelnego wypadku, tu jeżdżą jak na Białorusi, bałwan goni debila.
2020-08-24 20:39:29
tom lem: Szanowna Pani Burmistrz, powinna zażądać przeprosin od gadatliwej Kariny Struś, za szarganie dobrego imienia ludzi stela, została przecież wybrana do ich reprezentowania, tym bardziej Cieszyna;-).
2020-08-24 21:11:58
Antykler Forte: kierowca nie przesadzaj i nie obrażaj Białorusinów, tak jeżdżą tylko ci co im krzyżyki wiszą na lusterkach i deski mają oblepione świętymi obrazkami
2020-08-25 04:50:32
TO-I-TAMTO: Fakt, że postawiono komuś zarzuty nie oznacza z automatu, że ktoś jest rzeczywiście winny. Co więcej, sąd nie zgodził się z większością argumentów przeciwko podejrzanemu, dlatego NIE WYDAŁ ZGODY nie tylko na areszt, ale i na żaden inny środek zapobiegawczy. Twierdzenie, jakoby blisko 70 letni człowiek miał wywierać presję na nieznanych mu kierowców spotkanych na ruchliwej drodze, to co najmniej śmieszna sprawa. Okaże się, czy jego jazda doprowadziła do tragedii. Niejednokrotnie widziałem na drodze, jak ktoś jedzie jak głupek. Ale nigdy z tego powodu nie wydachowałem sobie samochodu i nie doprowadziłem do śmierci innych ludzi. Aby być kierowcą, należy mieć głowę na karku. Jeżeli ktoś ma zamiar wjeżdżać na chodnik za każdym razem jak na drodze pojawi się kot, to zdecydowanie powinien sobie odpuścić prowadzenie samochodu.
2020-08-25 04:53:47
TO-I-TAMTO: @prometeusz Tak, przecież zawodowi kierowcy są najlepszymi kierowcami na drogach. A fakt, że pomimo przeciwwskazań lekarzy wsiadają za kierownicę i z zawałem na ramieniu zabijają całe rodziny, to tylko drobnostka. Wyprzedzające i spychające inne samochody ciężarówki to też mit, bo przecież wiadomo, że to nie ciężarówka na lewym pasie się rozpycha, tylko te samochody na prawym źle jadą..
2020-08-25 08:29:26
GusGus: To-I-Tamto Sąd nie zgodził się na areszt z powodu tego, że świadkowie już złożyli zeznania, oskarżony nie był do tej pory skazany, ma stałą pracę i dom. Nie oceniał przy odrzuceniu wniosku o środek zapobiegawczy, tego czy zgromadzony materiał dowodowy przesądza o jego winie czy też niewinności.
2020-08-25 08:34:51
TO-I-TAMTO: @GusGus - Po pierwsze, to nie oskarżony, bo nie toczy się jeszcze żadne postępowanie przed sądem. Aby zastosować wobec kogoś środki zapobiegawcze, osoba ta NIE MUSI być karana. Co więcej przesłuchania dopiero są planowane, co jest rozpisane we wszystkich artykułach.
2020-08-25 10:56:36
GusGus: To-I-Tamto. Chyba wiesz lepiej niż sąd jak widzę. Proszę bardzo cytat z artykułu: ,,Sąd Rejonowy w Gliwicach, który rozpoznawał wniosek prokuratury, uznał, że istnieje prawdopodobieństwo popełnienia podejrzanego mu czynu, ale nie zgodził się ze stanowiskiem prokuratury, że może on próbować uciec, ukrywać się lub nakłaniać świadków do składania fałszywych zeznań. Dodatkowo sąd uznał, że kluczowi świadkowie zostali już przesłuchani w tej sprawie. Dodał także, że zarzucane przestępstwo 67-latkowi ma charakter nieumyślny. Zażalenie prokuratury będzie rozpoznawał Sąd Okręgowy w Gliwicach. '' Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Wypadek-busa-pod-Gliwicami-Sad-nie-zgodzil-sie-na-areszt-podejrzanego-kierowcy
2020-08-25 12:20:42
TO-I-TAMTO: @GusGus Cytujesz tutaj jakiegoś szmatławca radiowego i to na jego relacji opierasz przebieg sprawy? Takie źródło, to ewentualnie możesz cytować, jak ktoś będzie szukał kremu na grzybicę. Do przesłuchania jest mnóstwo osób i dopóki nie zostaną wszyscy przesłuchani, to nie ma mowy o tym, że Ci najważniejsi zostali już przesłuchani. Na jakiej podstawie niby to zaopiniowano? Statusu społecznego? Skąd wiadomo, jaki manewr i w związku z czym próbował wykonać kierowca busa, skoro nie żyje? Jak do tego doszli, że położył auto na dach, bo ktoś mu wjechał przed maskę? W dzisiejszych czasach na pewno znajdzie się ktoś z nagraniem, więc nie ma co się rzucać i wydawać wyroków przed końcem sprawy. Będzie sprawa, będzie wyrok.
2020-08-25 12:28:51
GusGus: A na jakiej podstawie to nie wiem. To już pytanie do sądu. Na razie znamy tylko stanowisko sądu który właśnie tak uzasadnił swoje postanowienie. Uważasz, że redaktorzy Radia Zet, Gazety Wyborczej, RMF, Onetu, Polsatu, podali nieprawdziwe informacje w tak ważnej sprawie? Nie sądzę.
2020-08-25 12:31:41
GusGus: A i jeszcze Gazeta Prawna. Faktycznie same ,, szmatławce'':-) https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1489149,wypadek-w-kleszczowie-kierowca-zatrzymany-areszt.html
2020-08-25 15:42:45
TO-I-TAMTO: @GusGus Cały czas podajesz info o tym samym, czyli o odwołaniu od decyzji sądu o NIE ZATRZYMANIU podejrzanego. Jak widzisz, na razie niczego mu nie udowodniono, świadków wciąż do przesłuchania cała masa, technicy jeszcze się rozejrzą za tym, co ten bus się tak łatwo przewrócił. Nie oszukujmy się, nie jest łatwo przewrócić busa pełnego ludzi i sunąć nim po ziemi tak mocno, że ląduje się na drugim pasie. Łatwiej jest Tobie wydać wyrok na podstawie informacji, że Policja się nie zgadza z decyzją sądu, ale (nie wiem skąd powziąłeś tą informację) już na pewno jest winny, bo świadkowie koronni złożyli zeznania.
2020-08-25 16:09:30
GusGus: Nigdzie nie napisałem, że na pewno jest winny. Tylko zacytowałem słowa sądu, które powtórzyły wszystkie największe media z których wynika, że sąd w Gliwicach przyznał, że po przesłuchaniu najważniejszych, kluczowych świadków, istnieje prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanego mu czynu. A sąd nie zastosował żadnego środka zapobiegawczego nie dlatego, że wątpi w wine podejrzanego ( bo jest wręcz przeciwnie) tylko dlatego, że już kluczowi świadkowie złożyli zeznania więc już nie ma niebezpieczeństwa wpływania na nich.
2020-08-25 17:16:08
krzysztof.mm: ten i tamten - ale konkretnie to o co ci chodzi?
2020-08-25 17:32:11
tom lem: ... o co chodzi? Policja i prokuratura postąpiłaby najrozsądniej, zmieniając gaduły, które w ich imieniu zabierają głos, szerząc domysły i niedomówienia. Większośc mediów i tak pracuje na zasadzie, kopiuj - wklej, bez sprawdzenia pierwotnej bredni;-)
2020-08-26 00:30:24
jojestelagalicyjok: Metoda prokuratorów-areszt. Mamy go. Sąd-nigdy nie ufać prokuratorowi. Adwokatura- na przyznanie się jest zawsze czas, nawet na sali sądowej. Może się okazać, że ten chłop jest niewinny tego zdarzenia. Pamiętacie co było po zderzeniu limuzyny z drzewem? Winny był ustalony po 15 minutach. A co jest? Okoliczności jakie znamy z drogi "88"wcale nie są ZERO-JEDYNKOWE !!! Tam były co najmniej 4 pojazdy. Winę w postępowaniu sądowym bezspornie trzeba udowodnić i dlatego Sąd to oceni. Módlmy się za zmarłych i o zdrowie dla rannych, także dodajmy otuchy podejrzanym. Wszyscy zasługują na szacunek, mają godność. Zapalmy znicz.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: