Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

60 lat miejskiej Wiśle minęło, a to w historii zaskoczyło

W Muzeum Beskidzkim w Wiśle można zobaczyć wyjątkową wystawę poświęconą 60-leciu nadania Wiśle praw miejskich. Podczas wernisażu uhonorowano także Małgorzatę Kiereś szefową muzeum najwyższym wiślańskim odznaczeniem.


W Muzeum Beskidzkim można zobaczyć wyjątkową wystawę, poświęconą jubileuszowi 60-lecia nadania Perle Beskidów praw miejskich. Mieszkańcy Wisły spotkali się by wspominać minione dziesięciolecia. Uczestnicy spotkania z nutką nostalgii w sercu wspominali dawne czasy, a zarazem z dumą patrzyli na rozwój miasta, jaki dokonał się przez ostatnie 60 lat.

Jak przystało na dawną karczmę, która kiedyś mieściła się w obecnym  budynku muzeum, nie zabrakło i lokalnych grup muzycznych. Czas przybyłym umilali - męska grupa śpiewacza Wańcy z Jawornika oraz Kapela Wisła, które pięknie wygrywały dla wszystkich obecnych, ale i specjalnie dla wyjątkowych osób, które uświetniły swoją obecnością otwarcie wystawy.
Z rąk kierownik Muzeum Beskidzkiego Małgorzaty Kiereś zostały przekazane specjalne podziękowania dla Ireny Cieślar, która przez wiele lat piastowała urząd Skarbnika Miasta Wisła i jak wspominała pani kierownik, zawsze potrafiła, zgodnie z przepisami prawa „wyczarować” trochę grosza na rozwój muzeum.

Kolejną wyjątkową osobą, do której trafiły podziękowania była pani Zuzanna Bujok, która tradycje i zwyczaje wiślańskie pielęgnuje i propaguje od tzw. „zawsze”. Uczy swoje dzieci i otoczenie, jak żyć zgodnie z naszymi zwyczajami, dba o stój regionalny oraz jest założycielką żeńskiej grupy śpiewaczej Stejizbianki.

Burmistrz Miasta Wisła w latach 2006-2010r. Andrzej Molin opowiadał o jednych z najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce, gdy pełnił funkcję włodarza miasta, a było to m.in. zadaszenie wiślańskiego Amfiteatru im. Stanisława Hadyny.

Z kolei aktualny burmistrz - Tomasz Bujok wspominał o ciekawej anegdocie. Za czasów, kiedy zasiadał w radzie miasta, pojawił się pomysł powrotu Wisły do statutu gminy wiejskiej, w celu pozyskania większych środków na rozwój.
I choć podróż w minione dziesięciolecia była wzruszająca, szczególnym momentem było uhonorowanie Małgorzaty Kiereś, dyrektorki Muzeum Beskidzkiego w Wiśle Medalem im. Bogumiła Hoffa – Zasłużony dla miasta Wisła, które odbyło się tuż przed otwarciem wystawy.

Wystawa obfituje w dawne fotografie przedstawiające Wisłę, starą architekturę, znane i ważne dla miasta osobistości oraz najważniejsze wydarzenia z świata sportu i kultury.

Na starych fotografiach można było zobaczyć pierwszy Tydzień Kultury Beskidzkiej, remont Zamku Prezydenta RP, budowę zapory w Wiśle Czarnem, powstawanie przychodni na Dziechcince, „Małyszomanię” i wiele innych cudownych obrazów z przekroju ostatnich 60 lat.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: