60 lat miejskiej Wiśle minęło, a to w historii zaskoczyło
W Muzeum Beskidzkim można zobaczyć wyjątkową wystawę, poświęconą jubileuszowi 60-lecia nadania Perle Beskidów praw miejskich. Mieszkańcy Wisły spotkali się by wspominać minione dziesięciolecia. Uczestnicy spotkania z nutką nostalgii w sercu wspominali dawne czasy, a zarazem z dumą patrzyli na rozwój miasta, jaki dokonał się przez ostatnie 60 lat.
Jak przystało na dawną karczmę, która kiedyś mieściła się w obecnym budynku muzeum, nie zabrakło i lokalnych grup muzycznych. Czas przybyłym umilali - męska grupa śpiewacza Wańcy z Jawornika oraz Kapela Wisła, które pięknie wygrywały dla wszystkich obecnych, ale i specjalnie dla wyjątkowych osób, które uświetniły swoją obecnością otwarcie wystawy.
Z rąk kierownik Muzeum Beskidzkiego Małgorzaty Kiereś zostały przekazane specjalne podziękowania dla Ireny Cieślar, która przez wiele lat piastowała urząd Skarbnika Miasta Wisła i jak wspominała pani kierownik, zawsze potrafiła, zgodnie z przepisami prawa „wyczarować” trochę grosza na rozwój muzeum.
Kolejną wyjątkową osobą, do której trafiły podziękowania była pani Zuzanna Bujok, która tradycje i zwyczaje wiślańskie pielęgnuje i propaguje od tzw. „zawsze”. Uczy swoje dzieci i otoczenie, jak żyć zgodnie z naszymi zwyczajami, dba o stój regionalny oraz jest założycielką żeńskiej grupy śpiewaczej Stejizbianki.
Burmistrz Miasta Wisła w latach 2006-2010r. Andrzej Molin opowiadał o jednych z najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce, gdy pełnił funkcję włodarza miasta, a było to m.in. zadaszenie wiślańskiego Amfiteatru im. Stanisława Hadyny.
Z kolei aktualny burmistrz - Tomasz Bujok wspominał o ciekawej anegdocie. Za czasów, kiedy zasiadał w radzie miasta, pojawił się pomysł powrotu Wisły do statutu gminy wiejskiej, w celu pozyskania większych środków na rozwój.
I choć podróż w minione dziesięciolecia była wzruszająca, szczególnym momentem było uhonorowanie Małgorzaty Kiereś, dyrektorki Muzeum Beskidzkiego w Wiśle Medalem im. Bogumiła Hoffa – Zasłużony dla miasta Wisła, które odbyło się tuż przed otwarciem wystawy.
Wystawa obfituje w dawne fotografie przedstawiające Wisłę, starą architekturę, znane i ważne dla miasta osobistości oraz najważniejsze wydarzenia z świata sportu i kultury.
Na starych fotografiach można było zobaczyć pierwszy Tydzień Kultury Beskidzkiej, remont Zamku Prezydenta RP, budowę zapory w Wiśle Czarnem, powstawanie przychodni na Dziechcince, „Małyszomanię” i wiele innych cudownych obrazów z przekroju ostatnich 60 lat.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.