283 oczekujących na mieszkanie
Na drugi kwartał 2011 roku planowane jest oddanie do użytku kolejnych 29 lokali w budynku socjalnym przy ulicy Motokrosowej w Cieszynie. W trakcie projektowania jest również następny budynek socjalny przy ul Wiślańskiej, tym razem na około 50 lokali mieszkalnych. To dobra wiadomość dla tych, którzy wciąż oczekują w kolejce.
W ciągu ostatnich kilku lat wybudowane zostały 4 takie budynki. W 2004 i 2005 powstał przy ulicy Towarowej, w 2009 przy ulicy Bucewicza, a w 2010 przy ulicy Motokrosowej.
Jak długo trwa czas oczekiwania na takie mieszkanie?
- Okres oczekiwania na lokal socjalny uzależniony jest od struktury rodziny i wynosi od 2 do 8 lat – wyjaśnia Edyta Subocz rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Cieszynie - Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego przysługuje w następującej kolejności: wychowankom Domu Dziecka i placówek opiekuńczo — wychowawczych, osobom umieszczonym w rodzinach zastępczych, których ostatnim miejscem zamieszkania przed umieszczeniem w placówce lub rodzinie zastępczej było miasto Cieszyn. Następnie osobom, które nie mają mieszkania, znalazły się w niedostatku i są umieszczone na liście przyspieszeń lub liście podstawowej oraz osobom zajmującym lokale, którym sąd przyznał w wyroku prawo do lokalu socjalnego.
Ile wniosków znajduje się na liście oczekujących na najem lokalu socjalnego?
- Aktualnie na liście znajdują się 283 wnioski, w tym: w „zwykłym” trybie 190, wychowankowie – 17, wyroki z prawem do lokalu socjalnego – 76 – wylicza rzeczni prasowy UM.
Jakie kryteria należy spełniać, żeby o takie mieszkanie się ubiegać ?
- Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Cieszyn określone są w Uchwale Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 29 listopada 2001 roku. Zgodnie z tą uchwałą o przydział lokalu socjalnego mogą starać się osoby, które spełniają równocześnie następujące kryteria: zamieszkują co najmniej 2 ostatnie lata w granicach administracyjnych miasta Cieszyna, kryterium osiąganych dochodów brutto nie przekracza - dla rodzin - 85 % najniższej emerytury, w przeliczeniu na jedną osobę, tj. 600,35 zł a dla osób samotnych - 105 % najniższej emerytury, tj. 741,60 zł – wyjaśnia Edyta Subocz - Dochód ustala się przyjmując za podstawę średnią jego wysokość z okresu 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku. Osoby obiegające się o lokal socjalny nie mogą posiadać również tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego lub domu.
Wysokość czynszu za lokal socjalny uzależniona jest od jego standardu, który ustala się na podstawie kwalifikacji punktowej. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej stawka czynszu dla lokali socjalnych nowowybudowanych wynosi 50 % stawki najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym, tj. obecnie 2,02 zł/m2.
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.