25 lat nie tylko z folklorem
Początkowo było ich 10, teraz jest setka – mowa o pieśniach ludowych, które wykonuje „Czantoria”. Jednak repertuar nie obejmuje wyłącznie utworów sławiących piękno Śląska Cieszyńskiego. – W repertuarze mamy też pieśni religijne, piękne kolędy, jest więc bardzo bogaty i zróżnicowany. W zespole śpiewają przedstawiciele różnych pokoleń. Mamy najmłodszych, którzy są skupieni w „Małej Czantorii”, ich rodziców i dziadków. Są to osoby, które kochają śpiew i to daje nam dużą satysfakcję – mówi Halina Fober, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej „Czantoria”, pod egidą którego działa zespół.
W ciągu ćwierć wieku działalności zespół dał ponad 700 koncertów w kraju i zagranicą, między innymi w Republice Czeskiej, Niemczech i Włoszech. Początki wzięły się stąd, że w 1987 roku Szkoła Podstawowa nr 2 obchodziła jubileusz 200-lecia istnienia. Z tej okazji Marian Żyła, nieżyjący już nauczyciel muzyki, zorganizował koncert uczniów i absolwentów i dołączył do tego rodziców, którzy byli zgromadzeni w dwóch chórach wyznaniowych. Wspólne przedsięwzięcie przedstawicieli różnych pokoleń zostało bardzo entuzjastycznie przyjęte i tak się wszystko zaczęło. Od tego czasu Estrada Ludowa zawsze była przyjmowana bardzo entuzjastycznie. Miarą popularności „Czantorii”, są zdaniem prezes, wypełnione samymi pozytywami wpisy do kronik. – W ciągu 25 lat uzbierało się już prawie 10 kronik, a zamieszczone wpisy świadczą o tym, że jesteśmy potrzebni, że to, co robimy, ma sens. Najważniejsze, że ludzie chcą nas słuchać i oglądać. Gdziekolwiek się nie pokażemy, możemy liczyć na ciepłe przyjęcie oraz aplauz – dodaje Halina Fober.
Jednak życie zespołu nie jest tylko usłane różami. Danuta Koenig, naczelnik wydziału oświaty, kultury, sportu i turystyki Urzędu Miejskiego w Ustroniu, przypomina, że zespół przechodził także trudne koleje losy. Było tak na przykład, kiedy w ciągu trzech lat zmarli trzej wybitni członkowie „Równicy”, łącznie z dyrygentem Marianem Żyłą.
A jak rysuje się przyszłość?
– Mamy problem z narybkiem – nie ukrywa prezes chóru. – Dzisiaj najmłodsi bardzo rzadko wykazują wolę śpiewania „ludówek”. Trzeba ich mocno zachęcać do śpiewania piosenek ludowych i kultywowania tradycji ludowej.
Koncert jubileuszowy odbędzie się w Miejskim Domu Kultury „Prażakówka” w najbliższą sobotę. Początek o godz. 17.00.
wot
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.