Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

120 km/h na deskorolce!

Po pełnych emocji piątku i sobocie, nadejdziemega ekstremalna niedziela. 14 sierpnia, od godziny 9:00 do 18:00 odbywać siębedą pokazy Gravity Sports, czyli zjazdu na deskorolkach zjazdowych -longboard’ach i saneczkach zjazdowych streetluge’ach. Wyścig odbywać się będzie po nowej, stromej ulicy Ładnej Bocznej, która dojeżdża do nowego ronda a ulicy Frysztackiej w Cieszynie.

„To szalona dyscyplina!” - mówią jej amatorzy. A wszystko to przez niebezpieczeństwo związane  z dużą prędkością jazdy, dochodzącą nawet do 120 km/h i bliską stycznością z asfaltem. Zawodników GS można poznać po wielkich siniakach, otarciach i resztkach żwiru asfaltowego  w skórze, który pozostał po ostatnim upadku.


Opis Trasy
Tegoroczne pokazy rozpoczną się w niedzielę, 14. sierpnia o godz. 8.30. Trasa wyścigu przebiegnie po świeżym asfalcie. Jest to wymagane, gdyż przy tak rozwijanej prędkości, nawet najmniejsza nierówność może spowodować groźny wypadek. Start usytuowany będzie na skrzyżowaniu ul. Jabłonnej i Hażlaskiej. Dalej w dół Jabłonną, na wysokości wiaduktu zawodnicy wjadą w ul. Ładną, na której końcu znajdować się będzie meta.
Historia dyscypliny
Narodziła się w latach ’70, w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsi skateboard’erzy znudzeni pierwotnym przeznaczeniem deskorolki, znaleźli dla niej nowe, jeszcze bardziej ekstremalne. Zamienili ją na uliczne sanki. Siadali i kładli się na deski, którymi zjeżdżali po coraz to bardziej stromych ulicach miast. Z biegiem lat zwykłe, drewniane deskorolki ewoluowały w podrasowane, gadżeciarskie, aluminiowe bolidy. Do Polski sport ten dotarł dopiero w 2003r. i zadomowił się na dobre. Dziś jest już rozpoznawalny i coraz częściej uprawiany. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z nim, prezentujemy go na Freestyle City Festival, jako alternatywę innego wykorzystania sprzętu skateboard’owego oraz widowisko porównywalne z pokazami FMX czy Downstairs-Dowtown.

Sprzęt i wymogi bezpieczeństwa
Sprzęt do złudzenia przypomina deskorolkę, czy snowboard. Od tego drugiego odróżnia go tylko posiadanie kółek. Początkowo miały one zaledwie 55mm średnicy, co sprawiało, że ich użytkownicy praktycznie sunęli po nawierzchni drogi. Dla bezpieczeństwa, zwiększono ją więc do 90mm. Aby poprawić stabilność bolidów zmieniono także rozstaw kół. Teraz wymagana odległość między przednią i tylną parą to 120cm. Większą maksymalnie rozwijaną prędkość uzyskano przez zamianę konstrukcji drewnianej na lżejszą i bardziej wytrzymałą, aluminiową, a dla lepszej sterowności, szynę na nogi.


Projekt: „Cieszyn – Miasto młode w każdym wieku.” „Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby.” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.”


Katarzyna Jurys, Biuro Prasowe Festiwalu

Zobacz szczegółowy program festiwalu>>>

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: