Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1146komentarzy: 0

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych 2017

03-12-2017 14:50

Corocznie 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on proklamowany w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Okazją do tego było podsumowanie Światowego Programu Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych, przyjętego w 1982 r.
Fot. Na zdjęciu Andrzej Koenig Fot. Na zdjęciu Andrzej Koenig

Dekada 1983-1992 była okresem uświadamiania społeczeństwom problemów ludzi niepełnosprawnych oraz uruchamiania mechanizmów służących poprawie ich sytuacji i zapewnieniu równych szans. Zgromadzenie zaapelowało do państw członkowskich o organizowanie dorocznych obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych w duchu pogłębienia integracji z resztą społeczeństwa. Celem jest także pokazanie, jakie korzyści polityczne, społeczne, ekonomiczne i kulturalne płyną z pełnej integracji osób niepełnosprawnych.

Są praktycznie dwa modele niepełnosprawności: medyczny i społeczny. Model medyczny wskazuje na dysfunkcję organizmu, a model społeczny - na bariery otoczenia.
Praktycznie do lat dziewięćdziesiątych w Polsce na osoby z dysfunkcją mówiono inwalida. Od tych lat pojawiło się pojęcie niepełnosprawność i co za tym idzie osoba niepełnosprawna, która jest zapożyczona z kultury zachodniej.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepełnosprawność to każde ograniczenie bądź niemożność (wynikające z niesprawności) prowadzenia aktywnego życia w sposób lub zakresie uznawanym za typowe dla człowieka.

WHO oprócz pojęcia niepełnosprawności wyróżnia jeszcze niesprawność, która definiowana jest jako każda utrata sprawności lub nieprawidłowość w budowie czy funkcjonowaniu organizmu pod względem psychologicznym, psychofizycznym lub anatomicznym oraz ograniczenia w pełnieniu ról społecznych, czyli ułomność określonej osoby wynikająca z niesprawności lub niepełnosprawności.


Osoba niepełnosprawna to nie tylko osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, osoba niewidoma i ociemniała z białą laską przed sobą, osoba niesłysząca z aparatami słuchowymi, osoba z intelektualną dysfunkcją. Każdy z nas może nie spodziewanie ulec np. wypadkowi i zostaje unieruchomiony ruchowo na kilka dni czy tygodni. Wówczas stajemy się niepełnosprawnymi na krótszy lub dłuższy okres.

Jestem osobom niepełnosprawną nie tylko z racji widocznej dysfunkcji wzroku i na pewno się tego nie wstydzę bo osób niepełnosprawnych w Polsce jest przeszło 5 miliona i stale ta ilość rośnie.
W tym dniu chodzi głównie nie o jakieś marsze z białymi laskami, na wózkach inwalidzkich, kulach czy innych przedmiotach zaopatrzenia medycznego. Nie chodzi o palenie opon przed urzędami, ministerstwami, wyzywanie się z trybuny sejmowej kto lubi a kto nie niepełnosprawnych itp.
Chcemy w tym dniu powiedzieć, że my także chcemy żyć tak samo jak każdy pełnosprawny, mieć dostęp do wszelkich nowinek technicznych, medycznych, poruszać się bez barier po naszych miastach. Chyba nie są to jakieś marzenia z kosmosu tylko coś co jest realne – tylko musi być wzajemne zrozumienie.

W imieniu wszystkich niepełnosprawnych dziękuję za okazywaną nam pomoc; większą czy drobną i proszę nie bójcie się podejść, zapytać czy czegoś nie potrzebujemy – my nie gryziemy, na pewno nie można się niepełnosprawnością zarazić tak jak grypą czy katarem od drugiego, jesteśmy takimi samymi jak Wy pełnosprawni.
Niepełnosprawni nie bójmy się prosić o pomoc i dziękujmy za każdą jej formę jaką otrzymamy.
Na pewno będzie Wszystkim raźniej i to nie tylko 3 grudnia ale przez cały rok.

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: ES 03-12-2017 14:50
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 213komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 214komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 170komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 258komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 479komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 739komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 710komentarzy: 0

Stalowników dzieli jedna wygrana od półfinału

22-03-2018 11:15

Kto gra u siebie, ten zwycięża. Takim prawem toczy się ćwierćfinałowa seria pomiędzy Trzyńcem a Pardubicami. Piąte spotkanie zakończyło się zwycięstwem Stalowników, którzy wczoraj (21 marca) gościli rywali w Werk Arenie. Podopieczni Vaclava Varadi prowadzą w serii 3:2, a gra się do czterech zwycięstw.

wyświetleń: 338komentarzy: 0

Z ''Maryśką'' przez granicę

22-03-2018 11:00

30-latek z  Mikołowa został zatrzymany przez cieszyńskich mundurowych. Znaleziono przy nim 200 gram marihuany.  Za kratkami może spędzić teraz nawet 5. lat.

wyświetleń: 1172komentarzy: 0

Batikowe pisanki

22-03-2018 10:40

W środę (21.03) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyły się warsztaty, które rozpoczęły przygotowania do Wielkanocy na osiedlu Podgórze. W czasie trwania zajęć Sylwię Grudzień wytłumaczyła uczestnikom, w jaki sposób wykonać pisanki metodą batiku, po czym każdy miał szansę sprawdzić, jak wygląda to w praktyce, przygotowując własną pisankę.

wyświetleń: 343komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .