Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 642komentarzy: 0

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych 2017

03-12-2017 14:50

Corocznie 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on proklamowany w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Okazją do tego było podsumowanie Światowego Programu Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych, przyjętego w 1982 r.
Fot. Na zdjęciu Andrzej Koenig Fot. Na zdjęciu Andrzej Koenig

Dekada 1983-1992 była okresem uświadamiania społeczeństwom problemów ludzi niepełnosprawnych oraz uruchamiania mechanizmów służących poprawie ich sytuacji i zapewnieniu równych szans. Zgromadzenie zaapelowało do państw członkowskich o organizowanie dorocznych obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych w duchu pogłębienia integracji z resztą społeczeństwa. Celem jest także pokazanie, jakie korzyści polityczne, społeczne, ekonomiczne i kulturalne płyną z pełnej integracji osób niepełnosprawnych.

Są praktycznie dwa modele niepełnosprawności: medyczny i społeczny. Model medyczny wskazuje na dysfunkcję organizmu, a model społeczny - na bariery otoczenia.
Praktycznie do lat dziewięćdziesiątych w Polsce na osoby z dysfunkcją mówiono inwalida. Od tych lat pojawiło się pojęcie niepełnosprawność i co za tym idzie osoba niepełnosprawna, która jest zapożyczona z kultury zachodniej.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepełnosprawność to każde ograniczenie bądź niemożność (wynikające z niesprawności) prowadzenia aktywnego życia w sposób lub zakresie uznawanym za typowe dla człowieka.

WHO oprócz pojęcia niepełnosprawności wyróżnia jeszcze niesprawność, która definiowana jest jako każda utrata sprawności lub nieprawidłowość w budowie czy funkcjonowaniu organizmu pod względem psychologicznym, psychofizycznym lub anatomicznym oraz ograniczenia w pełnieniu ról społecznych, czyli ułomność określonej osoby wynikająca z niesprawności lub niepełnosprawności.


Osoba niepełnosprawna to nie tylko osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, osoba niewidoma i ociemniała z białą laską przed sobą, osoba niesłysząca z aparatami słuchowymi, osoba z intelektualną dysfunkcją. Każdy z nas może nie spodziewanie ulec np. wypadkowi i zostaje unieruchomiony ruchowo na kilka dni czy tygodni. Wówczas stajemy się niepełnosprawnymi na krótszy lub dłuższy okres.

Jestem osobom niepełnosprawną nie tylko z racji widocznej dysfunkcji wzroku i na pewno się tego nie wstydzę bo osób niepełnosprawnych w Polsce jest przeszło 5 miliona i stale ta ilość rośnie.
W tym dniu chodzi głównie nie o jakieś marsze z białymi laskami, na wózkach inwalidzkich, kulach czy innych przedmiotach zaopatrzenia medycznego. Nie chodzi o palenie opon przed urzędami, ministerstwami, wyzywanie się z trybuny sejmowej kto lubi a kto nie niepełnosprawnych itp.
Chcemy w tym dniu powiedzieć, że my także chcemy żyć tak samo jak każdy pełnosprawny, mieć dostęp do wszelkich nowinek technicznych, medycznych, poruszać się bez barier po naszych miastach. Chyba nie są to jakieś marzenia z kosmosu tylko coś co jest realne – tylko musi być wzajemne zrozumienie.

W imieniu wszystkich niepełnosprawnych dziękuję za okazywaną nam pomoc; większą czy drobną i proszę nie bójcie się podejść, zapytać czy czegoś nie potrzebujemy – my nie gryziemy, na pewno nie można się niepełnosprawnością zarazić tak jak grypą czy katarem od drugiego, jesteśmy takimi samymi jak Wy pełnosprawni.
Niepełnosprawni nie bójmy się prosić o pomoc i dziękujmy za każdą jej formę jaką otrzymamy.
Na pewno będzie Wszystkim raźniej i to nie tylko 3 grudnia ale przez cały rok.

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: ES 03-12-2017 14:50
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Oczami niewidomego: Gdzieś obok nas - Grzegorz Dostatni

14-12-2017 19:00

Każdy ma jakieś zainteresowania, hobby, pasje. Lubimy dobrą muzykę, interesującą książkę, dobry film. Kibicujemy jakiemuś zespołowi sportowemu, kolekcjonujemy modele, numizmaty, lubimy taniec, śpiew, różne dziedziny sztuki.

wyświetleń: 86komentarzy: 0

Wigilijne spotkanie PTTK

14-12-2017 17:15

Na tradycyjnej wigilijce spotkali się członkowie i sympatycy skoczowskiego, najstarszego w Polsce, Miejskiego Koła PTTK. Był czas podsumowań, ale nie zabrakło konkretnych propozycji wyjazdów na nadchodzący rok.

wyświetleń: 286komentarzy: 0

Uzbierali prawie 14 tysięcy

14-12-2017 16:00

Na rehabilitację Tomka Cichego i leczenie Zosi Binek zebrano 10 grudnia podczas I Koncertu Charytatywnego "Dźwięki z serca płynące” w Goleszowie prawie 14 tysięcy zł. Zebranym nie przeszkodził nawet halny.

wyświetleń: 339komentarzy: 0

System Orzekania o Niepełnosprawności - główne założenia

14-12-2017 14:40

2 lutego 2017 roku został powołany Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, który ma zreformować system orzekania o niepełnosprawności.

wyświetleń: 907komentarzy: 3

Portal OX.PL poleca!

14-12-2017 13:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 262komentarzy: 0

Zdejszy w terminie

14-12-2017 12:00

Udało się ukończyć prace na Zdejszy w Wiśle - 11 grudnia dokonano odbioru wyremontowanej drogi na os. Zdejszy.

wyświetleń: 1033komentarzy: 1

Biblioteka na szczycie

14-12-2017 10:30

Na szczycie listy najlepszych bibliotek w Polsce ulokowała się Biblioteka Miejska w Cieszynie. Spośród 650 bibliotek publicznych zajmuje już 15 miejsce.

wyświetleń: 535komentarzy: 0

Bładnice - śmierć w mieszkaniu

14-12-2017 09:00

Najprawdopodobniej zatrucie dymem, spowodowało śmierć mężczyzny w domu w Bładnicach Dolnych. Mimo reanimacji nie udało się go uratować.

wyświetleń: 7576komentarzy: 0

Karta Dom z Rabatem Powitalnym w Leroy Merlin

14-12-2017 07:30

W dniach od 15 do 17 grudnia 2017 w sklepie Leroy Merlin załóż Kartę Dom -  czekają same korzyści!

wyświetleń: 721komentarzy: 0

Zawód: Betrojerinka

13-12-2017 21:00

We wtorek (12.12) na ternie Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie odbyło się spotkanie z Anną Wiatr, autorką książki "Betrojerinki", opowiadającej o życiu polskich opiekunek osób starszych w Niemczech.

wyświetleń: 1132komentarzy: 7
Kontakt z redkacją .