250 km „pętelka” po Beskidach. Jak funkcjonuje The Loop po ponad roku od debiutu?
Od polany do polany
„The Loop” czyli „Pętla” to długodystansowy szlak turystyczny o długości blisko 250 km i 11.000 km przewyższenia biegnący (w wersji proponowanej przez pomysłodawców) od polany pod Dębowcem w Bielsku Białej do… Polany pod Dębowcem w Bielsku Białej lub symbolicznie Od Szyndzielni do Szyndzielni. Szlak zatacza pętlę (stąd jego nazwa), dlatego można rozpocząć go w którymkolwiek momencie pętli i wrócić do początku. Trasa stworzona przez Lokalną Organizację Turystyczną Beskidy przebiega przez szczyty i miejscowości Beskidu Śląskiego, Żywicekiego i Małego, w tym te leżące na Ziemi Cieszyńskiej: Błatnią, Brenną, Równicę, Czantorię Wielką, Stożek, Przełęcz Kubalonkę, Baranią Górę. Najwyższym szczytem do zdobycia na szlaku jest Babia Góra (Diablak), 1725 m n.p.m.
Szlak nie został wytyczony od nowa, ale biegnie po istniejących już szlakach PTTK:
- Jest to w pewnym sensie szlak wirtualny, który nie wymaga instalacji nowych tabliczek kierunkowych, ponieważ prowadzi już istniejącymi trasami PTTK – wyjaśnia Monika Pasierbek z Lokalnej Organizacji Turystycznej Beskidy. – Na szlakach znajduje się już tak wiele lokalnych oznaczeń i tablic informacyjnych, że nie chcieliśmy dodawać kolejnych, by nie zaśmiecać górskiej przestrzeni. Jednak, w tym roku odpowiadając na sugestie samych turystów, zdecydowaliśmy się na montaż 40 małych, kwadratowych tabliczek z logo szlaku w kluczowych miejscach, głównie na skrzyżowaniach szlaków, aby dodać wędrowcom otuchy – dodaje.
Pomysł, przejście i przebiegnięcie
Pomysł na szlak pojawił się już kilka lat temu – jego pomysłodawca, Mateusz Zmyślony, marketingowiec i autor m. in. strategii promocyjnej Bielska-Białej, przeszedł testowo całą trasę w 2022 roku, zaś początkiem 2023 roku podpisano list intencyjny ws. utworzenia nowego szlaku pieszego łączącego istniejące już trasy Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego [Pisaliśmy: Od Szyndzielni do Szyndzielni przez Równicę i Czantorię. Powstaje nowy szlak turystyczny ]. Inicjatorem The Loop było miasto Bielsko-Biała.
Jeszcze przed oficjalnym otwarciem szlaku przeszedł go Tomek Habdas, Przewodnik Beskidzki, autor bloga W szczytowej formie, który pokonał trasę w ciągu 8 dni. Ze względu na trudne i niebezpieczne warunki Habdas pominął wejście na Babią Górę, a swoje przejście szczegółowo zrelacjonował na blogu, gdzie można szukać wskazówek i inspiracji.
- Pierwsi, którzy przeszli The Loop tam i z powrotem przy jednym podejściu to Joanna Półgrabska i Andrzej Półgrabski z Drawska Pomorskiego, ustanawiając rekord i zdobywając od razu dwie odznaki – brązową i złotą. W ciągu 14 dni pokonali dystans prawie 500 km – informuje Monika Pasierbek z LOTu.
Z kolei najszybszym zdobywcą The Loop był Kuba Orlow, który przebiegł go w czasie 47 godzin i 37 minut.
Odznaki i zdobywcy
Trasę można przejść w całości lub też etapami dostosowując ją do własnych preferencji. W pierwszym roku funkcjonowania Pętli odznaki zdobyło ok. 100 osób:
- W tym roku jest to już 76 osób, które udokumentowały przejście i zdobyły odznaki. Nagrodą za przejście jest wyjątkowa odznaka, która dostępna jest w 3 wariantach: brąz – za jednokrotne, udokumentowane przejście trasy The LOOP, co oznacza zebranie 15 pieczątek do książeczki, srebro – za zimowe, udokumentowane przejście trasy The LOOP, poprzez ‘przejście zimowe’ rozumie się przejście w okresie zimy meteorologicznej, czyli pomiędzy 1 grudnia, a 28 lutego oraz złoto – za udokumentowane przejście trasy The LOOP w obie strony - tłumaczy pracownica LOTu. Książeczke bezpłatnie można otrzymać w wielu punktach, w tym zlokalizowanych na terenie powiatu cieszyńskiego: Koliba na Czantorii, punkt informacji turystycznej w Ustroniu, punkt informacji turystycznej w Wiśle, punkt informacji turystycznej w Brennej.
Czy istnieje jakaś cecha wspólna zdobywców The Loop? Przedział wiekowy, płeć?
- Zadowolenie i satysfakcja – odpowiada ze śmiechem Monika Pasierbek i dodaje: - Wszyscy zdobywcy są bardzo pozytywnie nakręceni, energiczni i cieszą się bardzo, kiedy przychodzą odbierać odznaki.
Warto dodać, że na trasie melduje się dużo więcej osób, niż po odbiór odznaki, bowiem szlak można pokonywać w swoim tempie, również etapami:
- The Loop to elastyczna trasa, która stawia na frajdę i radość z górskich wędrówek. To turysta decyduje, jak będzie zdobywać pętlę, która – podobnie jak Beskidy – jest dostępna przez cały rok. Można pokonywać poszczególne odcinki, zrobić przerwę, a potem wrócić na szlak – zauważa.
- Odwiedzają nas różni zdobywcy, od kilkuletnich dzieci, które pokonały trasę rodzinnie po seniorów, którzy wyruszyli na szlak np. z klubem seniora, są osoby indywidualne i grupy. Są przejścia jednym ciągiem i etapowe. Jedna z firm zrobiła nawet sztafetowe przejście pętli jako imprezę integracyjną dla pracowników. Słowem: ile ludzi, tyle pomysłów na The Loop – podsumowuje Monika Pasierbek i zachęca do ruszenia na szlak, a także odwiedzenia strony dedykowanej The Loop www.thelooop.travel, gdzie można zobaczyć warianty trasy, aktualności ze szlaku czy zakupić w sklepiku loopowe pamiątki.
Natasza Gorzołka
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.