Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Życzliwa przestrzeń ?

Czy przestrzeń publiczna jest życzliwa dla osób niepełnosprawnych? Nie. Mówią Ci, którzy "stykają" się z nią na co dzień. - Tam gdzie zaczyna się przestrzeń publiczna brakuje myśli o nas - osobach niepełnosprawnych – podkreśla Karol Nowak, który porusza się na wózku inwalidzkim od 5 lat.

- O ile w różnych placówkach i budynkach użyteczności publicznej stosuje się pewne normy, to tam gdzie mamy do czynienia z przestrzenią publiczną bariery dla osób niepełnosprawnych wciąż istnieją – mówi pan Karol z Cieszyna.

O dostosowaniu przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych apeluje również radny Czesław Banot. - Zapomina się o dostosowaniu przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Robimy podjazdy, udostępniamy klasy, poszerzamy drzwi... Warto pamiętać o tym, by najpierw udostępnić osobom niepełnosprawnym przestrzeń publiczną, a później obiekty publiczne – wyraził swoją opinię podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej w Cieszynie Cz. Banot- Bodajże trzy lata temu jedno ze sprawozdań zwracało uwagę na brak parkingów przy szkołach podstawowych i gimnazjach. Sytuacja jednak się nie poprawiła, a wręcz przeciwnie pogarsza się. Jeszcze niedawno można było wjechać na teren Szkoły Podstawowej nr 2. Obecnie furtka ta jest zamknięta. Zamknięta jest także górna bramka. Sprawdziłem to sam, jakkolwiek dla mnie nie stanowi to jeszcze aż takiego problemu, musimy pamiętać, że są osoby dla których będzie to bariera nie do pokonania.

Nie ulega wątpliwości, że dla wielu osób to właśnie samochód staje się jedynym środkiem lokomocji pozwalającym osobie niepełnosprawnej na swobodne poruszanie się po mieście. - Coraz częściej po dzieci przyjeżdżają nie tylko rodzice, ale i dziadkowie. Dziadkowie mają upoważnienia dające im prawo do zajmowania miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Powinni więc mieć możliwość postawienia samochodu w odpowiednim miejscu – apeluje Cz. Banot.

O zamontowanie pochylni dla osób niepełnosprawnych obok schodów przy szkole SP 2 apeluje również radna Alicja Wlach.

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: