Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Życie osób z dysfunkcją wzroku

Lęk u osób z dysfunkcją wzroku, społeczności niewidzialne, sposób doświadczania wiary przez osoby niewidome, narzędzia rehabilitacji niewidomych i ociemniałych - między innymi te właśnie tematy zostały poruszone na wczorajszej (14.11) II Tyflokonferencji ''Zobaczyć niewidzialne'', która odbyła się w Cieszynie.

II Tyflokonferencja już za nami. Organizatorami tego wydarzenia był Zakład Pedagogiki Specjalnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego oraz Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Feniks”. Konferencję pod hasłem „Zobaczyć niewidzialne” podzielono w tym roku na dwie części. W poniedziałek (13.11) w sali konferencyjnej WEiNoE odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży z cieszyńskich szkół. 

Warsztaty przy wsparciu wolontariuszy prowadziły osoby niewidome. Podczas zajęć każdy z uczestników mógł m.in.: zagrać bez użycia wzroku w dotykowe gry, wczuć się w rolę osoby niewidomej podczas codziennych czynności, spróbować przemieszczać się przy pomocy białej laski, zapoznać się z podstawami alfabetu Braille’a, czy zapoznać się z rozwiązaniami technicznymi umożliwiającymi osobom z dysfunkcją wzroku korzystać z komputerów, telefonów itp. 

Jak przyznaje Andrzej Koenig jeden z prowadzących warsztaty – opinie uczniów po spotkaniu były różne. „Nie wiem czy potrafiłbym tak po ciemku żyć”, „w sklepie czułem się źle, głupio było mi poprosić sprzedawczynię o pomoc”, „czułem strach i lęk na schodach z białą laską”, „czułem się niekomfortowo i niezbyt bezpiecznie podczas poruszania się bez wzroku”, „jak wyczuć te punkty w tym piśmie Braille'a” – mówili uczniowie. 

W warsztatach wzięło udział około 150 osób, głównie ze szkół ponadgimnazjalnych. Zainteresowanie było bardzo duże. Musieliśmy niestety odmówić niektórym szkołom, bo nie byliśmy w stanie przyjąć aż tylu osób. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach również będzie tak duże zainteresowanie, bo mamy zamiar kontynuować tę inicjatywę – przyznała w rozmowie z OX.PL Joanna Kapias ze Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego ”Feniks” - główny organizator. 

Drugi dzień konferencji miał miejsce wczoraj (14.11). W obradach plenarnych wzięli udział pedagodzy, psycholodzy, przedstawiciele nauk medycznych, jak również osoby z dysfunkcjami wzroku. 

Pomysł zorganizowania tego typu konferencji to efekt moich zainteresowań naukowych i prywatnych. Tematyka dysfunkcji wzroku jest u mnie takim motywem przewodnim. Chcieliśmy stworzyć pole do wspólnej dyskusji, pomiędzy specjalistami różnych dyscyplin. Bo niestety, w mojej opinii, brakuje takich miejsc gdzie można by wymieniać doświadczenia. Co ważne w konferencji biorą udział same osoby niewidome. One najlepiej wiedzą czego potrzebują. Staramy się ich słuchać, żeby w jakiś realny sposób móc odpowiedzieć na ich potrzeby – podkreślała Kopias. 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: