Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zwierzęta lasów cieszyńskich - wykład cUTW

W czwartek (23.01.2020) w sali konferencyjnej cieszyńskiego Uniwersytetu Śląskiego odbył się kolejny wykład plenarny cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem Karol Folwarczny opowiedział o zwierzętach lasów cieszyńskich. Przed rozpoczęciem prelekcji spotkanie uświetnił chór cUTW, który zachęcił słuchaczy do wspólnego śpiewania kolęd.

Chociaż oficjalnie wykład rozpoczynał się o 16:00, cieszyński UTW zajął salę konferencyjną już pół godziny wcześniej. Wszystko za sprawą koncertu kolęd w wykonaniu chóru cUTW. Oprócz wspólnego śpiewania, była to również szansa do zaprezentowania dzieł wykonanych podczas wyjazdu do Częstochowy, gdzie w minioną niedzielę „Cieszyńskie Śpiewoki” reprezentowały nasz region.

Po zakończeniu koncertu rozpoczęła się prelekcja, która przygotował Karol Folwarczny – były wójt Gminy Hażlach, członek i działacz Polskiego Związku Łowieckiego (w 2013 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, na wniosek Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Bielsku-Białej, nagrody miały związek z 90-leciem PZŁ).

Podczas prelekcji słuchacze mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o cieszyńskich lasach. Mało z nich zdawało sobie sprawę, że w lasach Ziemi Cieszyńskiej czasem można spotkać niedźwiedzia – powiat cieszyński jest bardzo bogaty, jeżeli chodzi o zwierzostan i na terenie powiatu cieszyńskiego właściwie żyją wszystkie zwierzęta, które możemy spotkać w Polsce, z kilkoma wyjątkami, które można policzyć na palcach jednej ręki. Te wyjątki to: łoś, muflon, żubr i może nie do końca niedźwiedź, gdyż ten ostatni zahacza już o teren cieszyński i sporadycznie można go tutaj spotkać – wyjaśniał Folwarczny.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-24 22:12:23
krzysztofmn: wątpię, by mówiono o największych szkodnikach leśnych, drapieżnikach uzbrojonych w sztucery, dubeltówki, noktowizory, patologicznych dwunożnych rzeźnikach - o h y d a
2020-01-25 01:20:05
donekT: ... kto polował w cieszyńskich lasach? Z całą pewnością Ignacy Mościcki, Hermann Göring- czy Bronisław Komorowski, jako pierwszy myśliwy III RP podtrzymał tradycję polowania w cieszyńskich lasach, pozostawiam jako kwestię otwartą. Z tego, co donoszą media, całkiem niedawno Prezydent (były) kupił strzelbę. "Godna koronowanych głów". Wykonana na specjalne zamówienie, zdobiona srebrem i masą perłową, może strzelać ołowianymi kulami kaliber 9 mm - taką strzelbę zamówił w pracowni rusznikarskiej w Cieszynie prezydent Bronisław Komorowski. Oczywiście ponoć nie dla siebie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: