Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kobieca profilaktyka w COK

W środę (22.01.2020) w Sali Ceglanej cieszyńskiego Domu Narodowego odbyło się spotkanie dla kobiet, dotyczące profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworu piersi. Panie mogły również skorzystać z porad brafitterki i na fantomach sprawdzić w jaki sposób wykryć u siebie ewentualne problemy zdrowotne.

Panie które zdecydowały się na uczestnictwo w spotkaniu miały szansę dowiedzieć się czym jest brafitting, skorzystać z porad brafitterki a także wziąć udział w warsztatach dotyczących samobadania piersi na fantomach z guzkami.  Wysłuchały także wykładu dotyczącego profilaktyki raka piersi.

- Mammografia to metoda szczególnie przydatna w skriningu – wykrywa raka piersi klinicznie bezobjawowego. Metoda ta polega na wykorzystaniu promieni rentgenowskich i wykonywaniu zdjęć w dwóch projekcjach – skośnej i pionowej. Po badaniu otrzymuje się 4 zdjęcia z opisem. Badanie najlepiej przeprowadzić w drugiej połowie cyklu i zawsze należy zbadać obie piersi. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania – wyjaśniono podczas wykładu oraz podkreślano, że wbrew powszechnej opinii badanie jest bezbolesne, wiąże się najwyżej z chwilowym dyskomfortem związanym z odpowiednim ułożeniem do zdjęć.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet występującym w krajach wysoko rozwiniętych. W 2015 roku w Polsce odnotowano 18 106 nowych przypadków zachorowań. Należy pamiętać, że szybko wykryty może być skutecznie leczony - aby odpowiednio wcześnie zdiagnozować u siebie problem należy regularnie się badać. 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: