Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Promocja książki "Od Cieszyna do Bogumina"

W czwartek (23.01.2020) w Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego (drugie piętro cieszyńskiego Domu Narodowego) odbyło się spotkanie z prof. Danielem Kadłubcem. Była to promocja nowej publikacji profesora - „Od Cieszyna do Bogumina”.

Książka została wydana przez oficynę Deucatus Teschinensin 2019 i ma 639 stron. Jest owocem 30-letnich badań na północnym Śląsku Cieszyńskim – regionie najbardziej uprzemysłowionym i zdewastowanym przez szkody górnicze. W wydawnictwie można znaleźć skarby lokalnego folkloru narracyjnego – zaprezentowano historie przedstawione przez 137 gawędziarzy z 32 miejscowości pomiędzy Cieszynem a Boguminem.

- Jeżeli porównamy opowieści europejskie z naszymi wariantami Śląska Cieszyńskiego, to one różnią się od tych wariantów innych. To jest wspaniałe, że my mamy swoją twórczość, która była wykreowana przez naszych wspaniałych narratorów, śpiewaków. To, co jest ogólnie znane u nas otrzymało piętno cieszyńskości. To w jednym miejscu omawiam. Inny gatunek to na przykład podania (…) możemy wykryć, że tylko na północnym Śląsku Cieszyńskim opowiada się o „Fajermunach”. Fajermun to nie strażak, to chłop bez głowy, któremu z karku bucha ogień. Dzieje się tak, kiedy coś zawinił, czyli jest to kara za grzechy i on musi służyć ludziom – wyjaśniał prof. Kadłubiec podczas spotkania, tłumacząc, że stworzenie to może na przykład oświetlać drogę, podróżującym w nocy.

W książce, zawierającej 580 oryginalnych opowiadań gwarowych została dołączona płyta CD z autentycznym głosem wybranych narratorów nagrywanych przez prof. Kadłubca w latach 1963-1992. W książce znajdują się opowieści z życia, podania i legendy. Część historii jest znana lokalnym miłośnikom folkloru, jednak sporo z nich jest już zapomniania, a książka pozwala ocalić je od zapomnienia. 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: