Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

ZUS: Wniosek możesz złożyć później

Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wniosek o emeryturę lub rentę można złożyć w ciągu 30 dni od dnia, w którym ustanie stan epidemii w związku z COVID-19.

Osoby, które podczas trwającej epidemii z różnych powodów nie chcą załatwiać spraw w ZUS, a chciałyby złożyć wniosek o emeryturę lub rentę, mogą to zrobić w ciągu 30 dni po ustaniu pandemii. Okres ten zostanie zaliczony - regulują to przepisy, które weszły w życie 18 kwietnia 2020 r.

Jak tłumaczy rzeczniczka ZUS, przepisy te umożliwiają przyznanie, przeliczenie lub podjęcie wypłaty świadczenia za cały okres, w którym obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii. Na wniosek klienta, świadczenia o charakterze długoterminowym, w tym emerytury i renty są przyznawane lub ustalana jest ich wysokość - Jeżeli taki wniosek zostanie złożony najpóźniej do 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia związanego z COVID-19, ZUS może ustalić prawo do świadczenia, przeliczyć je lub podjąć wypłatę od dnia, w którym spełnione zostały wymagane do tego warunki. Jednak nie może to nastąpić wcześniej niż od 1 marca 2020 r.  W tym celu do wniosku koniecznie należy dołączyć stosowne oświadczenie, w którym klient wyraża wolę, aby świadczenie zostało przyznane lub przeliczone bądź też została podjęta jego wypłata od tej konkretnej daty - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.  Nie dotyczy to jednak świadczeń , przyznawanych przez Prezesa Zakładu w drodze wyjątku (art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS), dla kombatantów oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, czyli „mama 4 plus” (ustawy z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym).

Przepisy z 18 kwietnia wydłużyły także termin na zgłoszenie wniosku o świadczenie przedemerytalne - Jeżeli klient ubiega się o świadczenie przedemerytalne, to zgodnie z przepisami wniosek w tej sprawie musi złożyć w ciągu 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu, w którym poświadczył m. in. to, że przez 180 dni pobierał zasiłek dla bezrobotnych. – dodaje rzeczniczka.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: