Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Terytorialsi: Wymazy i opieka...

Żołnierze 133 Batalionu Lekkiej Piechoty z Cieszyna cały czas wspierają działania innych służb mundurowych oraz GOPR. Prowadzą m.in. akcję w zakresie pobierania wymazów do badań na obecność COVID-19, a także opieki nad pensjonariuszami.

Od minionego piątku (01.05), na terenie Śląskiego Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji „Ad Finem” w Czernichowie, prowadzona jest operacja ewakuacji pensjonariuszy ośrodka. W akcję zostały zaangażowane siły 133 Batalionu Lekkiej Piechoty w Cieszynie. Żołnierze WOT zaangażowani zostali m.in. do pobierania wymazów do badań na obecność COVID-19, a także do działań związanych z opieką nad pensjonariuszami. Ponadto 4 i 5 maja przygotowywali rejon DPS do dekontaminacji prowadzonej przez żołnierzy 5 pułku chemicznego. Jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi podmiotami władz samorządowych w naszym Stałym Rejonie Odpowiedzialności. Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować sytuację w regionie Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny, a w efekcie reagować na zgłaszane przez samorządowców potrzeby – informuje dowódca 133 blp ppłk. Sławomir Kożuch.

Sytuacja w ośrodku, od dłuższego czasu była bardzo poważna. W końcu stała się dramatyczna i konieczne stało się zastosowanie radykalnych działań dla dobra przebywających w nim pacjentów. Ewakuowani podopieczni zostali przetransportowani do okolicznych szpitali. Wszędzie tam, gdzie to możliwe, przystąpiono do dezynfekcji pomieszczeń. Na miejscu pracują m.in. strażacy, GOPR-owcy i Wojska Chemiczne. Do pomocy ruszyli także żołnierze WOT – przyznaje Wójt Gminy Czernichów Barbara Kos-Harat.

Jak podkreśla ppłk. Kożuch żołnierze biorący bezpośredni udział w akcji są odpowiednio przeszkoleni w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19. Zespół powołany do działań w Czernichowie to także osoby posiadające stosowne kwalifikacje medyczne. W tym wyjątkowym czasie, zakładając mundur, służą społeczeństwu swoimi umiejętnościami – podkreśla dowódca 133 blp.

Wśród ochotników, którzy postanowili nieść pomoc osobom przebywającym na terenie DPS, jest m.in. kapelan batalionu, ks. ppor. Rafał Stwora z parafii pw. Imienia NMP w Cieszynie. Moja obecność w tym miejscu, w tym wyjątkowym czasie jest czymś, czego nie mogło zabraknąć. Jako kapłan czuję się zobowiązany służyć potrzebującym osobom, szczególnie dotkniętym cierpieniem. Zakładając mundur żołnierza Wojska Polskiego, moim obowiązkiem stało się dawanie świadectwa. W chwilach trudnych, będę tam, gdzie będzie to potrzebne – podkreśla ksiądz kapelan Rafał Stwora.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-07 10:58:37
wyśmienity cwaniaczek: LEKKA PIECHOTA :) :) nosz i jak tu nie komentować :)!!!!! jeden mały ,drugi gruby, trzeci z wada postawy czwarty z wadą wzroku :):) dzieci się w wojsko bawią :):) na ale niech pomagają , niech pomagają...... worki z piaskiem mogą nosić
2020-05-07 11:34:02
hanbes: Fachowcami z GROM to może nie są ale dobrze że mogą się przynajmniej w taki sposób przydać...
2020-05-07 11:52:03
Wiederholec: Dobrze, że jesteście. Dzięki Wam wielu ludzi otrzymało pomoc.
2020-05-07 13:48:55
krzysztof.nm: wymazy to powinni pobrać ich chrzestnemu macierewiczakieczowi, z kory mózgowej
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: