Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zostań mecenasem Wałacha

Każdy z nas może zostać mecenasem sztuki - wystarczy wspomóc akcję istebniańskiego muzeum im. Jana Wałacha. Twórcy projektu 'Pomóż sztuce - II teka Drzeworytów Jana Wałacha' liczą na pomoc internautów. W końcu w tym roku przypada 130 jubileusz urodzin wielkiego istebniańskiego artysty.

Jeśli uda się zebrać potrzebną kwotę - nieco ponad 14 tys. zł to 2 maja br. podczas II Nocy Muzeów w Muzeum U Wałacha odbędzie się uroczysta premiera Teki z 10  unikatowymi pracami Wałacha, wybranymi przez jego córkę Barbarę Wałach. Drzeworyty zostaną wydrukowane na wysokiej jakości papierze w formacie A3.

Projekt  został umieszczony w serwisie wspieram.to, czyli serwisie, w którym można wybrać projekt który nam się podoba i wesprzeć go, albo zgłosić własny projekt, określić ile potrzeba na jego realizację i zbierać fundusze. Projekt wydania teki z pracami Wałacha można wesprzeć kwotami od 10 zł, na mecenasów czekają nagrody, których forma zależy od wpłaconej kwoty: Podziękowanie na www.janwalach.pl oraz na profilu Facebook, w wydanej tece drzeworytów umieszczenie wspierającej osoby na specjalnej liście, karty z limitowanej serii z reprodukcją rysunków Jana Wałacha, kopie drzeworytu, wyjątkowa wizyta w muzeum pod opieką kustosza itp. Szczegóły na stronie projektu.

Jan Wałach urodził się w 1884 roku.Pochodził z rodziny górali beskidzkich z Istebnej. Był uczniem Józefa Mehoffera, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca, Jana Stanisławskiego. Dzięki stypendium ASP studiował w prywatnej Academie Julien w Paryżu i w paryskiej Ecole de Beaux Arts w pracowni francuskiego malarza Fernanda Cormona (jego uczniami byli również (Henri Marret, Henri Matisse, Henri de Toulouse-Lautrec, Vincent van Gogh). Do Istebnej wrócił w 1911 roku. Podczas I wojny służył w wojsku austriackim jako malarz i medalier, rysował mapy, malował portrety żołnierzy i obrazy z pola walki, jednocześnie przemierzając z 100. Pułkiem Ziemi Cieszyńskiej niemal cały łuk Karpat. Po wojnie został odznaczony złotym krzyżem zasługi z koroną za waleczność. Debiutował wystawą rysunku w 1904 r. w Mińsku. "Odkryty" i systematycznie promowany przez swego długoletniego mecenasa, Jerzego Warchałowskiego, wystawiał później swe prace na wystawach zbiorowych w Krakowie, Katowicach i Warszawie. Po II wojnie nadal mieszkał i tworzył w Istebnej. Tworzył do 95 roku życia, zmarł w 1979 r.

Twórczość Jana Wałacha zbliżona jest do tradycji naturalizmu, który rozwijał się od połowy XIX w. Cechują ją dążenie do skrupulatnego przedstawienia obserwowanej rzeczywistości, ale bez prób pokazywania ciemnych stron życia - całość jest zharmonizowana, pełna spokoju i równowagi pomiędzy przyrodą a pracą.

Rodzimy Beskid Śląski był dla artysty źródłem inspiracji, z którego czerpał pełnymi garściami - pejzaż, kultura, zwyczaj, człowiek i rzeczywistość minionego czasu zostały utrwalone w akwareli, rysunku, rzeźbie, gwaszu i drzeworycie.(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: