Żołnierze nad szachami

Od 16 października w Cieszynie trwają Mistrzostwa Wojska Polskiego w Szachach. W zawodach udział bierze osiemdziesięciu żołnierzy, pracowników resortu Obrony Narodowej oraz byłych żołnierzy.

16 października o godz. 8.30 oficjalnie rozpoczęto Mistrzostwa Wojska Polskiego w Szachach „Cieszyn 2017”, których zasadniczym celem jest wyłonienie reprezentacji Wojska Polskiego na Mistrzostwa NATO w Szachach „US Texas 18” i propagowanie szachów w środowisku wojskowym.

Uczestnicy spotkali się pod pomnikiem Ślązaczki, by następnie stoczyć pierwszą z rund w Zamku Cieszyn, gdzie zaplanowano rozegranie łącznie w kolejnych dniach dziewięciu rund systemem szwajcarskim. W uroczystości otwarcia Mistrzostw Wojska Polskiego w Szachach Cieszyn 2017 udział wzięli: Bogdan Ścibut – Dyrektor Generalny Ministerstwa Obrony Narodowej, Adam Dzwonkowski - Prezes Polskiego Związku Szachowego, Andrzej Matusiak - Prezes Zarządu Śląskiego Związku Szachowego, płk Tomasz Malinowski - Przewodniczący Międzynarodowego Wojskowego Komitetu Szachowego. Tego dnia nie mogło również zabraknąć gospodarza miasta - Ryszarda Macury.

- Cieszę się, że na Wzgórzu Zamkowym pod pomnikiem Ślązaczki pojawia się tylu wspaniałych żołnierzy, zawodników i pasjonatów tej królewskiej gry, jaką są szachy – mówił podczas uroczystości otwarcia Mistrzostw Wojska Polskiego w Szachach – Ryszard Macura Burmistrz Cieszyna, witając i zapewniając uczestników o gościnności miasta i jego mieszkańców.

Zadowolenia z organizacji wydarzenia na Śląsku nie krył również Prezes Polskiego Związku Szachowego. – Śląsk znany jest jako najlepszy ośrodek szachowy w naszym kraju – podkreślał Adam Dzwonkowski, dodając – Cieszę się, że wojsko zauważyło i pokazuje, iż warto inwestować w kapitał intelektualny polskiej armii. Życzę Wam, żebyście wyjechali stąd zadowoleni, przekonani o tym, że nie tylko wygraliście turniej, ale i poznaliście piękne miasto.

W zawodach udział bierze osiemdziesięciu żołnierzy, pracowników resortu Obrony Narodowej oraz byłych żołnierzy – emerytów i rencistów wojskowych. Podczas wydarzenia ppor. Dariusz Sycz odebrał Brązową Honorową Odznakę Polskiego Związku Szachowego i nagrodę rzeczową za wybitny wkład w teorię szachów poprzez napisanie pracy dyplomowej. Praca ta została doceniona przez Zarząd Polskiego Związku Szachowego.

- Marzenia się spełniają – tymi słowami powitał uczestników Mistrzostw Wojska Polskiego w Szachach Cieszyn 2017 Bogdan Ścibut, Dyrektor Generalny Ministerstwa Obrony Narodowej – To wyróżnienie obserwować rozgrywki szachowe, które rozgrywane są w Cieszynie. Włodarzom składam podziękowania za przyjęcie przez miasto roli gospodarza, udział w otwarciu zawodów, gościnność i serdeczne przyjęcie uczestników.

Podziękowania skierowane zostały również na ręce organizatora rozgrywek Wojskowego Stowarzyszenia „Sport-Turystyka-Obronność”, które od wielu lat wspiera rozwój szachów w resorcie Obrony Narodowej oaz angażuje się w przygotowanie różnorodnych przedsięwzięć z udziałem reprezentacji Wojska Polskiego w Szachach. – Zapewniam, że jesteśmy dumni z dotychczasowych osiągnieć szachistów, którzy odnoszą liczne sukcesy zarówno na arenie krajowej, jak i w środowisku państw NATO – podkreślał Dyrektor Generalny MON.

Zakończenie Mistrzostw i rozdanie nagród odbędzie się 21 października o godz. 9.00 w Sali Sesyjnej cieszyńskiego Ratusza. Wtedy też nastąpi wręczenie Pucharu im. płk. Gwido Langera Burmistrza Cieszyna i Dyrektora Generalnego MON dla najlepszej zawodniczki Mistrzostw Wojska Polskiego w Szachach Cieszyn 2017 oraz Pucharu im. płk. Gwido Langera Burmistrza Cieszyna i Dyrektora Generalnego MON dla najlepszego zawodnika z Cieszyna otwartego turnieju w szachach szybkich Mistrzostw Wojska Polskiego w Szachach “Cieszyn 2017”.red./mat.pras.
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-10-20 19:10:40
JaSza11: No kurwa mać CO JESZCZE NIE WYMYŚLICIE!
2017-10-20 21:53:49
mirekozdon: Burmistrz spłaca długi dyrektorowi generalnemu. <br />Na rodzinnym zdjęciu brakuje tylko kaprala Wyciora
2017-10-21 15:09:46
marian1951: JaSza11, co sie ciepiesz ?. Mosz powody?
2017-10-21 16:21:30
elkat: mirekozdon<br />O jakie długi Ci chodzi? Oświecisz nas?<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją